Finanse dla najmłodszych? Mamy na to sposób - zestawienie najciekawszych książek ekonomicznych dla dzieci

      
    
Niezależnie o finansach / 2019-05-31 / autorzy: DIana Litwin-Dolezińska

 

Finanse dla najmłodszych? Mamy na to sposób - zestawienie najciekawszych książek ekonomicznych dla dzieci

 

Finanse to często świat niezrozumiałych formułek i trudnych zasad. Dlatego im wcześniej zaczniesz przygotowywać swoje dziecko do zdobywania finansowej wiedzy, tym łatwiej będzie mu to wszystko poukładać w przyszłości. Książki o finansach dla dzieci są świetną opcją, aby zacząć najmłodszych powoli wprowadzać w edukację ekonomiczną.

 

Wspólne czytanie ma wiele zalet. Pozwala dziecku lepiej się rozwijać intelektualnie. Daje szansę na bycie razem, co pozytywnie wpływa na dziecięce emocje. A do tego pomaga zdobyć bezcenną wiedzę.

Dzięki tak przyjemnej formie, jak choćby wspólne czytanie, można już najmłodszych zacząć wprowadzać w świat edukacji finansowej. Już w dzieciństwie możemy pomagać naszym dzieciom wyrabiać sobie pewne nawyki, które wpłyną w przyszłości na ich inteligencję finansową.

Poniżej znajdziesz kilka propozycji książek finansowych dla najmłodszych dzieci, W zestawieniu są także pozycje dla starszaków, czyli ekonomia dla młodzieży.

 

Finanse dla najmłodszych - zestawienie książek o ekonomii dla dzieci

 

Mądre oszczędzanie - J. Wacławik

Kto z nas nie chciałby wychować mądre, odpowiedzialne i potrafiące oszczędzać dziecka? Autorka tej książki wskazuje na potrzebę odpowiedniego przygotowania gruntu pod kształtowanie silnej osobowości. Dzięki pouczającej historii zwierzątek z Australii nawet przedszkolak lepiej zrozumie, jak ważne jest oszczędzanie. Ta książka to przewodnik dla rodziców i nauczycieli.

 

Sztuka liczenia do trzech. Jak rozmawiać z dziećmi o pieniądzach - R. Lieber

Pieniądze to często bardzo trudny temat dla dorosłych. Tym bardziej trudno je zrozumieć dzieciom. Ron Lieber, który na co dzień pisze o finansach osobistych dla New York Timesa, doskonale wie, jak ciężko się o tym rozmawia rodzicom.  Autor trafnie rozpoznaje problemy, z jakimi borykamy się we współczesnym świecie. Jak nauczyć dzieci szacunku do pieniędzy? Jak wskazać im potrzebę dobroczynności, oszczędzania i racjonalnego wydawania? Autor proponuje zastosować metodę trzech słoików, dzięki czemu dziecko może nauczyć się organizacji swoich finansów.

 

Czy muszę pracować, czyli po co komu pieniądze? - R. Pawlak

Książeczka pokazuje historię rodziny Wójcików, w której to tata otrzymuje awans w pracy. Wszyscy domownicy się cieszą, ponieważ tata otrzyma też podwyżkę. Cała rodzina w dość zabawny sposób dzieli pieniądze. Każdy po swojemu już je mentalnie wydaje. Dorosłym może brakować pomysłów, jak wyjaśniać dzieciom niby oczywiste zjawiska. Publikacja udziela odpowiedzi na wiele trudnych pytań, którymi dzieci potrafią zaskoczyć dorosłych. Autor w prosty sposób objaśnia (posiłkując się rysunkami) skąd biorą się pieniądze i jak się nimi posługiwać.

 

Pestka Drops Cukierek. Liczby kultury – G. Kasdepke; A. Woldańska - Płocińska

Czym są pieniądze? Czy można się bez nich obejść? Co by było, gdyby nie było pieniędzy? Dzieci potrafią zadawać setki pytań. W tej książce znajdą odpowiedzi na wiele z tych pytań. Dowiedzą się także, dlaczego warto oszczędzać, skąd bierze się bieda lub skąd pochodzą pieniądze. W bardzo ciekawy sposób autorzy pokazują też dość skomplikowany sposób budowania budżetu domowego, a nawet budżetu państwa.

 

Rozmowy z użyciem głowy, czyli ekonomia dla dzieci – A. Garbolińska

Książka pokazuje z dużym poczuciem humoru perypetie dziewczynki. Do tego przedstawiona została w bardzo barwny sposób. Autorka opisuje podstawowe pojęcia z ekonomii, marketingu i gospodarki. Książka porusza też temat emerytur, bezrobocia i inwestowania.

 

Julek i dziura w budżecie - S. Wojciechowska

 Sylwia Wojciechowskiej jest autorką kilku książek dla dzieci, prowadzi także blog o edukacji finansowej dzieci. Bohaterem opowiadań jest ośmioletni Julek, który razem ze swoją przyjaciółką Dusią i szczurkiem Ratką uczy się, jak mądrze zarządzać swoimi pieniędzmi. Bohaterowie odpowiadają na bardzo ważne pytania typu – ile kosztuje kredyt? Czy - jak rozróżnić prawdziwe potrzeby od zachcianek? Autorka posłużyła się bardzo życiowymi historiami, by przemycić najmłodszym wiedzę na temat budżetu, dziury w budżecie, oszczędzania, popytu i podaży a także nierówności finansowej oraz o działaniu wolnego rynku.

 

Finanse dla starszaków - zestawienie finansowych książek dla dzieci w wieku 10+

 

Bank Taty - D. Owen

Nie wiesz, jak nauczyć swoje dziecko kreatywnego podejścia do finansów? W tym wieku dzieci mogą się uczyć nie tylko oszczędzania, ale już także sposobów na pomnażanie pieniędzy. Nie wiesz, jak wprowadzić swoje dziecko w świat zarobków i inwestycji? David Owen pokazuje to na przykładzie własnych dzieci, które poprzez zabawę nauczył inwestowania, obsługi kont i kart bankowych oraz odpowiedniego podejścia do kwestii pomnażania majątku. Z pieniędzy, które dzieci otrzymały w prezencie, założył im konta w swojej „firmie brokerskiej” - Tata&Spółka. Firma działała jak prawdziwa, ale stworzył ją z myślą o zabawie. Dzieci otrzymały po „portfelu akcji" i działały na “giełdzie taty” oraz w “banku taty” na bardzo zbliżonych warunkach jak w rzeczywistości. Dzięki temu dzieci mogły się uczyć w bezpiecznych warunkach prawdziwych zachowań rynkowych.

 

Dzieci mądre finansowo - D. Ramsey

 Dave Ramsey jest ekspertem finansowym i autorem wielu bestsellerów. Tym razem postanowił napisać poradnik zawierający niezbędne narzędzia dla rodziców. Współczesny świat tonie w długach przez coraz bardziej konsumpcyjny styl życia. Autor, wspólnie ze swoją córką pokazuje zdroworozsądkowe podejście do finansów. W książce poruszany jest temat pracy, zarabiania, nadmiernego wydawania i unikania długów.

 

Pieniądze nie rosną na drzewach. Wszystko o zarządzaniu swoimi pieniędzmi – P. Mason i M. Gordon

Czego potrzebujesz, gdy chcesz pojechać dokądś autobusem, kupić sobie napój, iść do kina czy zrobić jedną z tysiąca rzeczy? No oczywiście pieniędzy. Wszyscy ich potrzebujemy. Ale ile? Kiedy powiedzieć sobie “dość”? Co nam dają pieniądze, a czego na pewno nie dostaniemy dzięki nim? Jak liczyć dochody i mądrze wydawać? Zarządzanie własnymi pieniędzmi to mnóstwo pytań. To jednak umiejętność, która w tym momencie może być uznawana za jedną z podstawowych w naszym życiu. Ten pełen humoru poradnik pomoże Twojemu dziecku nauczyć się obchodzenia z pieniędzmi, aby mogło lepiej zarządzać swoimi finansami.

 

Książki o finansach mogą być świetną propozycją dla najmłodszych jako prezent na Dzień Dziecka, urodziny czy też inne okazje.