Mamo, tato - co to jest wolność finansowa?

      
    
Rodzinne finanse / 2017-09-19 / autorzy: Diana Litwin - Dolezińska

Jak w mądry sposób wytłumaczyć dziecku, czym są pieniądze? Co to jest wolność finansowa? Jakimi wartościami się kierować? W moim artykule postaram się odpowiedzieć na te pytania.

Wszyscy wiemy, że pieniądze nie są w życiu najważniejsze. Jednak, jak to powiedział Zig Ziglar:


"Pieniądze nie są w życiu najważniejsze, ale na liście rzeczy niezbędnych do życia znajdują się niebezpiecznie blisko tlenu."


Jesteś rodzicem - przynajmniej tak zakładam, skoro czytasz ten cykl. Pewnie choć raz w życiu zdarzyło ci się usłyszeć od swojego dziecka pytanie „dlaczego nie możemy teraz kupić tych klocków, autka czy super najnowszej lalki do kolekcji?".

Rodzice większych dzieci pewnie znają z autopsji  porównanie połączone z lekkim wyrzutem: „czemu my też nie możemy jechać na takie fajne wakacje jak Tomek?".
Jak wytłumaczyć dziecku, że niekoniecznie tylko wczasy pod palmą są fajne? Że nawet te spędzone pod gruszą też kosztują i mogą być sporym obciążeniem dla budżetu. Skąd się bierze w dzieciach takie poczucie, że ktoś ma lepiej? Przecież każdy z nas pragnie dla swojego dziecka jak najlepiej. Ale niekoniecznie chce to wyrażać tylko w postaci prezentów czy spełniania wszystkich dziecięcych zachcianek. 
Zawsze jest coś, czego nie jesteśmy w stanie kupić czy zrobić. Z drugiej strony, czego nauczy się dziecko, gdy zobaczy, że pęd do nadmiernej konsumpcji jest czymś dobrym i czymś, czego należy od życia oczekiwać? 
Sami się w tym trochę gubimy, nic więc dziwnego, że dla dzieci, które dopiero wkraczają w cały ten świat, wiele rzeczy jest niejasne.

Mądrzy rodzice

Tak naprawdę podstawowe potrzeby dziecka to jedzenie, ubranie, dostęp do edukacji, dach nad głową i kochająca je rodzina. Jeżeli spełniamy te potrzeby, to możemy powiedzieć, że cała reszta stanowi jakieś tam zachcianki naszego dziecka. My, jako kochający rodzice, również chcemy je spełniać. Zwyczajnie czulibyśmy się źle, gdybyśmy nie mogli uszczęśliwiać tych, których kochamy najbardziej.

Jednak nawet najbardziej kochający rodzice to także mądrzy rodzice. Czyli tacy, którzy potrafią przekazać dziecku wiedzę o finansach rodziny - jakie mają wydatki, jakie są ich cele finansowe i jakie priorytety.

Wytłumacz dziecku, że zapewnienie podstawowych potrzeb rodziny zajmuje określoną kwotę w Waszym domowym budżecie.

Wartość pieniądza

Jak wynika z najnowszych danych, co dziesiąty Polak uważa, że dzieciom wiedza finansowa w ogóle nie jest potrzebna, gdyż decyzję w tej sprawie podejmują za nich rodzice. Aż 15 proc. rodziców nie podejmuje żadnych konkretnych działań, żeby zadbać o edukację finansową swoich dzieci. 

Niestety bez lekcji o wartości pieniądza dziecko nie zrozumie, że nie można mieć wszystkiego.

Wytłumacz dziecku, skąd biorą się pieniądze. Już nawet przedszkolakowi należy mówić, że źródłem pieniędzy jest praca. Po to się uczymy, aby móc ją w przyszłości wykonywać. Za włożony przez nas wysiłek w pracę, otrzymujemy zapłatę. Jednak zarabiane przez nas pieniądze zawsze ograniczają się do konkretnej kwoty. 

Lakoniczna odpowiedź w stylu - „Tomka rodziców na to stać, a nas nie" - nic nie zmieni w świadomości dziecka. Nie da mu pełnego obrazu rzeczywistości. Co najwyżej postawi dziecko w relacji biedniejszy-bogatszy, a przecież nie o to tak naprawdę chodzi. Posiłkując się przykładem powyższego Tomka, nie możemy stwierdzić, że jego rodzice są bogatsi, bo mają lepszy samochód, czy lepsze wczasy - cokolwiek to znaczy.

Zapytaj swoje dziecko o to, kim według niego jest osoba bogata. Zazwyczaj obraz ten kojarzy nam się z kimś, kto ma duży majątek i wysokie dochody. Zastanówcie się głębiej, czy potraficie określić, w którym momencie takie bogactwo się zaczyna? W którym się kończy?

Dla jednego jaguar w garażu z domem za milion będzie szczytem marzeń o bogactwie. Jednak dla milionera tym marzeniem może być zdobycie aktywów wartych miliardy. Określenie tego jest bardzo subiektywne i zależy od punktu widzenia. 

Co to jest wolność finansowa

Co to jest wolność finansowa? To stan, który pozwala żyć na własnych zasadach, zgodnie ze swoim stylem życia, bez presji związanej z pieniędzmi. Czasem chcieć mniej, znaczy mieć więcej.

A gdy wyobrażasz sobie taką dowolną „bogatą osobę", czy widzisz ją jako osobę wolną finansowo? Czyli wolną od zobowiązań, od banków, od szefa? Bogactwo to nie to samo, co wolność finansowa.

Żyjemy w czasach napędzanych przez konsumpcję. Ludzie dążą do tego, żeby więcej zarabiać, po to, żeby móc więcej wydawać. Duży wpływ ma na to styl życia kreowany często przez reklamy. Jednak zarobki powinno się zwiększać po to, żeby dążyć do niezależności finansowej.


"Większość ludzi nie uzmysławia sobie faktu, że w życiu nie chodzi o to, ile pieniędzy się zarobi, tylko o to, ile się zachowa."  R.T. Kiyosaki



Niezależność finansowa wymaga odpowiedniego zarządzania budżetem domowym. Celem powinno być zwiększane dochodów, ale też zmniejszanie wydatków, gromadzenie oszczędności i inwestowanie nadwyżek finansowych. To trudny temat, który dla dziecka tym bardziej może być niezrozumiały. Jednak mądrzy rodzice wiedzą, że sami są najlepszym przykładem postaw i zachowań dla swoich dzieci.

Dlatego niezbędne są rozmowy z dzieckiem o tym, czego naprawdę potrzebujecie, na czym Wam zależy, do czego chcecie dążyć. Znajdźcie razem plusy obecnej sytuacji. Zastanówcie się, co byście chcieli zmienić i w jaki sposób mogłoby się to odbyć. Pieniądze nie są celem same w sobie, ale są sposobem na osiągnięcie wolności finansowej.


A co dla Ciebie jest największym wyzwaniem w rozmowach z dziećmi o pieniądzach?

Diana Litwin - Dolezińska, autorka bloga pieniadzjestkobieta.pl
 

A co dla Ciebie jest największym wyzwaniem w rozmowach z dziećmi o pieniądzach? ZOSTAW KOMENTARZ poniżej:

Diana Litwin - Dolezińska
Podobał Ci się artykuł? Zapisz się na newsletter!
Będziesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach i materiałach,
dzięki którym Twoje dziecko stanie się finansowym prymusem.
Zapisz się
Dziękujemy za zapis do newslettera!
Przeczytaj więcej na ten temat:

Udostępnij:

Poprzedni Artykuł
Czy warto angażować dzieci w sprawy związane z domowym budżetem?
Następny Artykuł
Czy popełniasz te błędy? Czyli co się dzieje, gdy nie rozmawiasz z dzieckiem o pieniądzach.