Dlaczego wybrałam UnIKorona Pieniężny na swoją pierwszą inwestycję w fundusze?

      
    
Niezależnie o finansach / 2017-10-10 / autorzy: Diana Litwin-Dolezińska

Dopiero całkiem niedawno zdecydowałam się na pomnażanie swoich nadwyżek finansowych za pomocą funduszy. Postanowiłam zacząć od bardzo drobnych kwot, wpłacanych w miarę regularnie. Dlaczego uważam, że akurat fundusz UniKorona Pieniężny to dobry wybór na początek?

 

Nie jestem doradcą inwestycyjnym i nie siedzę na co dzień w funduszach. Zajmuję się finansami i jestem ekonomistką, ale to wcale nie stawia mnie na wyższym poziomie, jeśli chodzi o doświadczenie związane z funduszami. Jak wiadomo wiedzę można, a nawet trzeba zdobywać, ale praktyka jest jeszcze ważniejsza.

Przekonałam się, że nawet posiadanie teoretycznej wiedzy ogólnej na temat funduszy, choć jest przydatne, to samo z siebie zysków nie daje. Trzeba wyjąć te pierwsze choćby 100 czy 200 zł i kupić jednostkę funduszu, żeby w końcu zacząć zdobywać prawdziwe doświadczenie. A co za tym idzie, stać się częścią inwestycyjnego świata. Realne inwestowanie okazuje się wtedy jeszcze bardziej wciągającym zajęciem. 

 

Dlaczego wybrałam akurat fundusz UniKorona Pieniężny?

Na początku zdecydowałam się na subfundusz pieniężny - UniKorona Pieniężny, ponieważ charakteryzuje się on niskim ryzykiem (poziom 2/7). Oczywiście wcześniej przeprowadziłam badanie swojego profilu. Z testu wynikało, że spokojnie mogę sobie pozwolić na budowanie znacznie bardziej agresywnego portfela. Jego wynik powstał na podstawie udzielonych przeze mnie odpowiedzi na temat mojej skłonności do ryzyka, przewidywalnego horyzontu czasowego inwestycji, posiadanej wiedzy na temat inwestowania oraz zdobytego wcześniej doświadczenia w inwestycjach (niekoniecznie tylko w funduszach).

Chciałam zacząć jednak spokojnie wchodzić w świat inwestycji w fundusze. Postawiłam więc początkowo na bezpieczeństwo i na ochronę kapitału.

 

Ochrona kapitału

Celem tego subfunduszu jest ochrona wartości aktywów. Z informacji funduszu wynika, że może to być dobry wybór dla początkujących osób, chcących inwestować w krótszym okresie albo dla osób, które boją się nadmiernego ryzyka i w związku z tym nie oczekują bardzo wysokich zysków.

Każdy samodzielnie podejmuje decyzję inwestycyjną, więc uznałam, że jest to idealny wybór na początek.

Dodatkowo przemówił do mnie fakt, że jest to fundusz o bardzo długiej historii z dużym poziomem aktywów (świadczy to o jego płynności i popularności). Notuje dobre wyniki, biorąc pod uwagę, że należy on do grupy najmniejszego ryzyka.

Fundusz UniKorona Pieniężny inwestuje w instrumenty rynku pieniężnego, takie jak bony skarbowe, krótkoterminowe lokaty bankowe oraz dłużne papiery wartościowe o terminie wykupu nieprzekraczającym roku, charakteryzujące się wysokim bezpieczeństwem oraz niskimi wahaniami wartości. W prospekcie informacyjnym funduszu oraz sprawozdaniu finansowym można oczywiście znaleźć szereg potrzebnych informacji na ten temat.

 

Alternatywa dla lokaty

Mam świadomość, że poziom oczekiwanych zysków rośnie równomiernie z poziomem ryzyka. Czyli wybierając mniejsze ryzyko, decyduję się na mniejszy zysk.

UniKorona Pieniężny to fundusz, który powoli, ale stabilnie idzie sobie do góry. Fundusz pieniężny, właściwie co do zasady, tak właśnie powinien się zachowywać. Dlatego charakteryzuje się on najmniejszym ryzykiem, choć oczywiście 100% gwarancji nie ma, że tak to będzie wyglądało w przyszłości. Ryzyko zawsze istnieje, choćby niewielkie.

Decydując się na tradycyjną lokatę niby chronię swój kapitał. Jednak inflacja w Polsce rośnie już od kilku miesięcy, co powoduje, że realne oprocentowanie depozytów bankowych jest obecnie ujemne. Niskie oprocentowanie lokat plus inflacja spowodowały, że w ten sposób nie da się nic zarobić.

Nie dziwi więc już nikogo fakt, że klienci wycofują się z lokat i masowo uciekają z takich depozytów. Trzeba przecież szukać alternatyw do pomnażania chociaż części oszczędności. Lubimy, gdy pieniądze są w ruchu i wolelibyśmy, gdyby dla nas zarabiały.

Szukając alternatywy, czyli chcąc mieć więcej niż na lokacie, ale bez nadmiernego ryzyka, najlepiej zwrócić się w stronę funduszu pieniężnego.

Historyczne wyniki UniKorona Pieniężnego pokazują, że subfundusz cały czas daje swoim klientom stabilny zysk. Tylko od początku tego roku (od stycznia 2017 do połowy września 2017) jego rzeczywista stopa zwrotu osiągnęła poziom ponad 3%.

 


Diana Litwin-Dolezińska - autorka bloga „Pieniądz jest Kobietą”.

Chętnie podzieli się z Tobą sposobami na lepszą organizację finansów osobistych, zwiększanie zarobków i rozwój osobisty.