Inwestorzy ostrożniejsi wobec ryzykownych aktywów w 2019 r.? - Termometr Inwestycyjny

      
    
Aktualności / 2018-12-05 / autorzy: Marek Straszak
  • Gospodarcze przesilenie może ciążyć ryzykownym aktywom
  • Komentarz szefa Fed odczytany (zbyt) gołębio
  • Złoto dobrym uzupełnieniem portfela

Obecny, bardzo długi, cykl gospodarczy zbliża się ku końcowi. Globalna gospodarka zwalnia, dynamika globalnego PKB hamuje, przyspiesza za to inflacja przy coraz mniej korzystnych odczytach PMI i wskaźnikach koniunktury ISM. W dodatku w Stanach Zjednoczonych widzimy odwracanie się krzywej rentowności obligacji skarbowych, co historycznie było zwiastunem zwrotu w cyklu koniunkturalnym.

Od czasu kryzysu finansowego sprzed dekady banki centralne na świecie pompowały pieniądze w rynek, przez co obecny cykl gospodarczy był bardzo długi, a następujące spowolnienie może być łagodne. Jednak globalne spowolnienie tradycyjnie nie jest dobrą informacją dla rynków wschodzących, które obecnie dodatkowo pozostają pod presją mocnego dolara oraz konfliktu handlowego pomiędzy USA a Chinami. Nad Europą z kolei wisi widmo potencjalnych ceł na samochody eksportowane do USA oraz problem włoskiego długu. Oznacza to, że akcje i obligacje spoza najważniejszych rynków mogą znaleźć się poza radarem inwestorów, którzy mogą chcieć ograniczać ryzyko.

Obserwując ceny surowców widzimy dalszy ciąg spadków cen ropy, zaś tygodniowa skala przeceny ociera się o historyczne rekordy. To rodzi pytanie, kiedy i w jakiej skali możemy spodziewać się interwencji ze strony OPEC. Ciekawie wygląda rynek miedzi – wszystko wskazuje na to, że każde potwierdzenie lepszego sentymentu po stronie popytowej będzie sygnałem do wzrostów. Miedź cierpiała za sprawą konfliktu handlowego USA - Chiny. Nadzieją na przełom w handlowej wojnie mogą być efekty rozmów podczas szczytu G20. Obie strony uzgodniły, że od stycznia stawki celne nie wzrosną, tak jak wcześniej planowano, a przez pierwsze trzy miesiące nowego roku będą prowadzone rozmowy dotyczące m.in. barier pozataryfowych oraz poszanowania własności intelektualnej.

Nastroje na globalnym rynku może nieco poprawić ostatnie wystąpienie szefa Fed Jerome’a Powella, które można odczytać jako sygnał, że jesteśmy już blisko zakończenia podwyżek stóp procentowych w USA. Jednak kategoryczne wyciąganie takiego wniosku może się okazać przedwczesne.

W obecnej sytuacji rynkowej dobrym uzupełnieniem portfela inwestycyjnego może być złoto: stanowi ono zabezpieczenie przed rosnącą inflacją oraz potencjalnymi zawirowaniami na rynkach światowych. Ostatecznie pozwala też zdywersyfikować inwestycje.