Jestem ciekaw, ile osób pozostanie dłużej na rynku pracy

      
    
Niezależnie o finansach / 2017-04-06 / autorzy: Maciej Rogala

1 października wchodzi w życie zmiana ustawy obniżająca wiek emerytalny do 65 lat dla mężczyzn i 60 lat w przypadku kobiet. Jej skutkiem może być dodatkowe 300 tys. osób przechodzących na emeryturę tylko w tym roku. Rząd i ZUS przygotowują działania, które mają zachęcić te osoby do pozostania na rynku pracy.

Dwa miesiące temu Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, powiedziała, że w tym roku z prośbą o ustalenie emerytury zgłosić się może do ZUS dodatkowe 300 tys. osób. Jeżeli tak się stanie, to w 2017 roku na emeryturę przejdzie około 600 tys. osób; dla porównania w latach 2012-2013 na emeryturę odchodziło rocznie 104-120 tys. osób, w 2014 roku 158 tys., a w 2015 224 tys. osób.

Gdyby doszło do takiego scenariusza, to według wyliczeń ZUS, oznaczałoby to dodatkowe wydatki dla ZUS-u w najbliższych 3 latach w kwocie 25 mld, w tym w 2019 roku – w roku wyborczym, aż 13 mld złotych.

Jak wiele osób skorzysta z możliwości wcześniejszego przejścia na emeryturę?

Sam jestem bardzo ciekaw. Nowy system silnie promuję dłuższą pracę. Wysokość emerytury zależy bowiem od dwóch czynników – sumy zapisanych składek na naszym indywidualnym koncie prowadzonym przez ZUS, a także dalszej oczekiwanej długości trwania życia. W związku z tym każdy dodatkowy rok pracy podnosi świadczenie podwójnie: po pierwsze dlatego, że zwiększamy sumę odłożonych składek i po drugie dlatego, że maleje średnie trwanie życia (wyrażone w miesiącach), przez które zostanie podzielony stan naszego konta w ZUS. Z tego powodu każdy dodatkowy rok pracy podnosi nasze świadczenie o około 6-8%.

Późniejsze przejście na emeryturę, szczególnie w przypadku kobiet, oznacza bardzo wysoką premię. Problem polega na tym, że ta silna zachęta do dłuższej pracy jak na razie nie działa. Według ZUS ok. 83 proc. osób odchodzi na emeryturę w momencie uzyskania uprawnień emerytalnych, 11 proc. występuje o emeryturę w ciągu roku od nabycia uprawnień, a tylko ok. 6 proc. kontynuuje pracę dłużej.

Jak wyjaśnić tę sprzeczność?

Czy Polacy nie potrafią liczyć, a może są tak bardzo zmęczeni wykonywaną przez siebie pracą lub po prostu jej nie lubią?

Prawdopodobnie wszystko to naraz. Jedno wydaje się pewne: przyszli emeryci bardzo często nie wiedzą, jak dużo tracą, przechodząc na emeryturę już w momencie osiągnięcia wieku emerytalnego. Udowadnia to sondaż przeprowadzony przez Panel Badawczy Ariadna na początku 2016 roku na zlecenie „Dziennika Gazeta Prawna”. Ponad połowa Polaków zadeklarowała chęć pracy do 65. lub nawet do 67. roku życia, gdy zobaczyła różnice w wysokości emerytur w porównaniu ze świadczeniem, jakie otrzymaliby, przechodząc na emeryturę w wieku 60 lat. Według tego sondażu do 60. roku życia chciałoby pracować zaledwie 30 proc. ankietowanych!

Chociaż premia z późniejszego przejście na emeryturę w nowym systemie jest bardzo duża, to rząd planuje ją jeszcze zwiększyć, proponując dodatkowe dopłaty za dłuższą pracę. Powstał pomysł, aby osobom pozostającym na rynku pracy dawać bonus 5 tys. zł za każdy rok dodatkowej pracy, nawet do 20 tys. zł po 4 latach dłuższej pracy. Przyjmuje się wręcz taki wariant, że ta dodatkowa premia nie tylko miałaby zasilić konto emerytalne (podnosząc saldo rachunku brane pod uwagę przy wyliczeniu emerytury), ale być może byłaby wypłacana w gotówce.

ZUS planuje także działania promujące dłuższą pracę. Przygotowuje zespoły doradców emerytalnych, którzy wraz z zainteresowanymi będą ustalali, na jakie świadczenie mogą liczyć teraz, a na jakie za rok lub dwa.

Jestem bardzo ciekaw, jakie będę efekty tych działań.