Polska giełda silna na tle innych rynków wschodzących – Termometr Inwestycyjny

      
    
Aktualności / 2017-02-28 / autorzy: Generali Investments

"Polska wydaje się obecnie rynkiem z największym potencjałem. Giełdy w Czechach i na Węgrzech dużo lepiej radziły sobie przez ostatnie 2 lata. W Warszawie mamy teraz sporo do nadrobienia".

Robert Burdach,
Zarządzający funduszami akcji Union Investment TFI

 

Czy wyceny spółek na warszawskiej giełdzie są już skrajnie wysokie? Naszym zdaniem nie. W tej odrabiamy stracony czas. To sprawia, że jesteśmy silni na tle innych rynków wschodzących. Szczególnie spory dystans do nadgonienia ma WIG20. W ciągu ostatnich lat indeks największych spółek zachowywał się dużo gorzej od indeksu WIG czy mWIG40, który grupuje średnie spółki.
 
Po kolei rosną poszczególne sektory
 
Pozytywny ruch - tak najkrócej można opisać sytuację na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW). Obecnie widzimy, jak po kolei uruchamiają się kolejne spółki i sektory, które wcześniej nie uczestniczyły we wzrostach. Na początku były to PZU i KGHM, potem szerzej sektor finansowy, później energetyka, a w końcu spółki sektora paliwowego. Teraz prawdopodobnie będziemy obserwować powtórkę tego cyklu.
 
Możliwa korekta, ale sentyment pozostanie pozytywny

Od listopada WIG20 urósł już ponad 30%. Niedługo może się wydarzyć jakaś korekta, ale jeśli globalny sentyment się nie zmieni i ktoś nie wsadzi „kija w szprychy”, to akcje powinny pozostać silne. Poza powrotem kapitału zagranicznego na GPW, silnym wsparciem dla rynku akcji jest otoczenie makroekonomiczne w Polsce. Dobre prognozy na 2017 r., a zwłaszcza ruszające inwestycje dają nadzieje na dalsze wzrosty.

Polska liderem regionu

Polska wydaje się obecnie rynkiem z największym potencjałem. Giełdy w Czechach i na Węgrzech dużo lepiej radziły sobie przez ostatnie 2 lata, przez co w Warszawie mamy teraz sporo do nadrobienia. Dobre widoki na przyszłość potwierdzają dane z ostatnich 3 miesięcy, według których jesteśmy jednym z najsilniejszych rynków. Podobne zdanie o Polsce ma Goldman Sachs. Amerykański bank inwestycyjny wskazał Polskę jako jedyny europejski kraj, w którym rynek akcji ma duży potencjał wzrostu, tuż obok Brazylii i Indii.