Powiedzenie „Sell in May and go away!” niespodziewanie sprawdziło się w tym roku

      
    
Aktualności / 2019-06-13 / autorzy: Marek Straszak
  • Rynki oczekują obniżki stóp procentowych i rozluźnienia polityki monetarnej
  • Przewidywalne spowolnienie gospodarcze i wojna handlowa skutecznie obniżają sentyment do inwestowania

W tym roku sprawdziło się powiedzenie „Sell in May and go away”. Tegoroczny maj okazał się bowiem najgorszym miesiącem od początku roku dla aktywów ryzykownych. Większość parkietów odnotowała straty. Widać odpływ kapitałów z rynków rozwiniętych: Chiny spadek o 9 proc, USA spadek o 6 proc., Japonia spadek o 7 proc. Widać też wyraźny odpływ kapitału z rynku, który teraz wybiera aktywa uważane za bezpieczne.

Mamy już prognozowane obniżenie stóp procentowych przez główne banki centralne FED i ECB. W lipcu lub we wrześniu spodziewane jest obniżenie stóp procentowych przez FED. Przypuszczalnie zmiana wcześniejszych zapowiedzi podyktowana jest m.in. zaostrzeniem konfliktu na linii Waszyngton-Pekin, którego jeszcze kilka tygodni temu nikt się nie spodziewał i niższymi niż się spodziewano wynikami gospodarki amerykańskiej.

Przewidywalne spowolnienie gospodarcze i wojna handlowa skutecznie obniża sentyment do inwestowania. Nałożyły się na to też publikacje słabszych odczytów wskaźników wyprzedzających zachowanie koniunktury gospodarczej.