Spowolnienie gospodarcze w Europie staje się faktem - Termometr Inwestycyjny

      
    
Aktualności / 2019-03-15 / autorzy: Robert Burdach
  • Stopniowo materializuje się ryzyko spowolnienia gospodarczego w Europie
  • Brak widocznych efektów rozmów USA-Chiny
  • Początek roku przyniósł odbicie na akcjach małych i średnich spółek w Polsce

Pierwsze miesiące roku przyniosły wyraźną poprawę sytuacji na rynkach akcji. Od stycznia obserwujemy fazę silnych odbić na akcjach w Polsce i na rynkach azjatyckich (ok. 20 proc. wzrostów w Chinach). Sytuacja ta może być reakcją na spadki z listopada i grudnia 2018 roku. Spokojnie obserwujemy rynek mając na uwadze fakt, że podobna sytuacja miała miejsce w ubiegłym roku, kiedy to rynek akcji małych i średnich przedsiębiorstw w I kw. roku był mocny. Później ich indeksy (MIDWIG) spadły i zachowywały się gorzej niż WIG20. Warto poczekać jeszcze miesiąc lub dwa na rozwój sytuacji.

Ryzyka w gospodarce światowej, które już wcześniej przewidywaliśmy, są wciąż aktualne. Pod koniec ub. tygodnia Europejski Bank Centralny opublikował prognozę makro dla strefy euro, w której obniżył prognozy wzrostu PKB strefy euro na 2019 r. o 0,1 p.p. z 1,2% do 1,1%. Prognozowane zmiany indeksów dla rynków europejskich są mało optymistyczne. Zapowiada się słaby rok gospodarczy dla Europy i to ryzyko się już materializuje. Pierwsze efekty spowolnienia widać już na niemieckim rynku, szczególnie w branży motoryzacyjnej. Obniża się tempo wzrostu. Widać to nie tylko w Europie, ale nawet w silnej dotychczas gospodarce chińskiej, gdzie przewidywane tempo wzrostu PKB, na przestrzeni kilku ostatnich lat, obniżyło się o 3% (z 9% do 6%).

Wciąż czekamy też na postęp i rozstrzygnięcie rozmów handlowych na linii USA-Chiny. Kluczowy okaże się  nie tylko ich efekt, ale także zachowanie amerykańskich inwestorów i wyniki amerykańskich spółek.