Chcesz zabezpieczyć swoją finansową przyszłość? Wybierz najlepsze IKE i IKZE na rynku!

      
    
Aktualności / 2017-12-05 / autorzy: Generali Investments

Chcesz płacić niższe podatki i oszczędzać na swoją przyszłą emeryturę? Wybierz najlepsze IKE i IKZE w Polsce, które zwyciężyły w prestiżowym rankingu dziennika „Rzeczpospolita”.

Według „Rzeczpospolitej” oferujemy najlepsze w Polsce indywidualne konta emerytalne (IKE) i indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) w formie funduszy inwestycyjnych. Autorzy rankingu wyłonili zwycięzcę na podstawie wyników funduszy inwestycyjnych: akcyjnych, obligacyjnych, stabilnego wzrostu i pieniężnych. Pod uwagę wzięli zyski z ostatniego roku, trzech, pięciu, a nawet dziesięciu lat, ponieważ dla osób oszczędzających na emeryturę najważniejsze są wysokie i powtarzalne wyniki osiągane prze fundusze w długim terminie. Kolejnymi kryteriami były atrakcyjność oferty poszczególnych towarzystw funduszy inwestycyjnych oraz wysokość pobieranych opłat.

Dlaczego warto założyć IKE i IKZE?

IKE i IKZE to najzyskowniejsze formy dobrowolnego oszczędzania na emeryturę na polskim rynku.
Korzyść z ich posiadania jest podwójna.
Po pierwsze – zyskujesz na tym, że instytucja, w której prowadzisz IKE lub IKZE, pomnaża Twoje pieniądze. Po drugie – za długoterminowe oszczędzanie na tych kontach otrzymujesz od ustawodawcy ulgi podatkowe, które znacząco zwiększają końcową wartość Twojej inwestycji.

Jak to działa?

  • Zakładasz konto emerytalne

IKE lub IKZE możesz otworzyć w instytucji finansowej, która prowadzi takie konta, np. Union Investment TFI. Możesz to zrobić osobiście albo tutaj.

  • Płacisz mniejsze podatki

Wpłaty na IKE i IKZE są zwolnione z 19-proc. podatku od zysków kapitałowych (tzw. podatku Belki), który standardowo trzeba zapłacić np. od odsetek uzyskanych na lokacie bankowej.
Pieniądze, które wpłacasz na IKZE, dodatkowo możesz odliczyć od podstawy swojego opodatkowania. W ten sposób odprowadzasz niższy podatek za dany rok.

  • Twoja emerytura nie zależy od ZUS-u ani sytuacji gospodarczej kraju

Wpłacając pieniądze na IKE lub IKZE, nie musisz martwić się o deficyt w budżecie, kondycję ZUS-u czy zmiany w polskim systemie emerytalnym. Oszczędności są wyłącznie Twoją własnością i w przyszłości zapewnią Ci dodatkową emeryturę.

  • Możesz wypłacić swoje pieniądze w każdej chwili

Twoje pieniądze nie są zamrożone – możesz je wypłacić w dowolnej chwili. Zachowasz wtedy wypracowane zyski, ale zapłacisz podatek od zysków kapitałowych (IKE) lub podatek dochodowy (IKZE).

Ile możesz zyskać?

  • Inwestycja bez podatku na IKE

Miesięczna wpłata: 300 zł
Liczba lat: 30
Roczna stopa zwrotu: 3%
Suma wpłat: 108 000 zł
Zysk (przed opodatkowaniem): 67 353,07 zł
Oszczędność z tytułu ulgi podatkowej: 12 797,08 zł
Końcowa wartość inwestycji: 175 353,07 zł

  • Podwójna ulga podatkowa na IKZE

Wpłaty na IKZE w danym roku kalendarzowym możesz odliczyć od podstawy opodatkowania (dochodu). W zależności od tego, w którym progu podatkowym się znajdujesz (to zależy od Twoich dochodów), każdego roku możesz odliczyć od 18% do 32% wpłaconej kwoty. Podatek (ryczałt w wysokości 10%) od wypłacanych oszczędności zapłacisz dopiero po zakończeniu inwestycji w IKZE.

Jeśli do końca 2018 roku wpłacisz na IKZE 5 331,60 zł (czyli ustawowy limit na ten rok), a Twój dochód jest opodatkowany według stawki 32%, to przy rozliczaniu PIT w przyszłym roku odliczysz 1 706,11 zł.
Załóż IKE i IKZE jeszcze dziś. Wejdź i zobacz, ile zyskasz!