Carpe diem? Tak, ale z umiarem

Jesteś młody i nie masz doświadczenia? Nie szkodzi! Może nie zapewnimy Ci pracy, ale damy Ci szansę na to, abyś za kilkanaście lat miał za co (dobrze) żyć.

Stojąc u progu kariery zawodowej, nie zastanawiasz się nad tym, jak będą wyglądały Twoje zarobki za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat. Podejmując decyzje o wyborze pierwszej pracy, nie myślisz o tym, czy będzie ona gwarantem stabilnych dochodów na przesteni kolejnych dziesięcioleci. Póki jednak w Twoim portfelu nie zagoszczą złote karty kredytowe, a na koncie tylko sześciocyfrowe kwoty, warto wykazać się przezornością i zdrowym rozsądkiem!

Może więc warto ograniczyć wydatki i zacząć oszczędzać?

Odpowiedź wydaje się jednoznaczna: oczywiście, że oszczędzać i to najlepiej jak najwcześniej. Dlaczego? Wbrew pozorom nawet nieduże, ale systematycznie odkładane kwoty - odpowiednio zainwestowane - mogą przynieść w ciągu kilkudziesięciu lat spore zyski. Te dochody mogą z czasem okazać się jednymi z ważniejszych źródeł Twojego utrzymania. Bo w oszczędzaniu równie ważny, co wysokość odkładanej kwoty, jest czas gromadzenia środków: im będzie on dłuższy, tym większa szansa na zgromadzenie sporego kapitału.


Jak wybrać najlepszy sposób na długoterminowe oszczędzanie?

Najlepszą i najprostszą drogą do zapewnienia sobie takiego zabezpieczenia finansowego jest oszczędzanie z funduszem inwestycyjnym lub towarzystwem ubezpieczeniowym. Twoje pieniądze nie leżą bowiem bezczynnie na koncie, lecz zostają zainwestowane.

Pierwszym krokiem do świadomego oszczędzania jest wybór odpowiedniej firmy inwestycyjnej, która spełni Twoje oczekiwania co do wysokości wpłat, długości okresu, przez który zdecydujesz się odkładać pieniądze, dostępności informacji, tego, w co i z jakim ryzykiem będziesz inwestować, obecności dodatkowych opłat i ich wysokości.

Biorąc pod uwagę działające na rynku firmy inwestycyjne, należy zwracać szczególną uwagę na jakość oferowanych przez nie usług i produktów oraz pozycję rynkową poszczególnych funduszy lub towarzystw. By dokonać trafnego wyboru szybko i mądrze, warto odwołać się do ogólnie dostępnych rankingów przygotowywanych przez fachowców z branży, np. rankingu funduszy inwestycyjnych, co roku publikowanego przez dziennik „Rzeczpospolita” przy współpracy z firmą badawczą Analizy Online. Uzyskane w taki sposób informacje pozwolą na wybór funduszu najbardziej dopasowanego do Twoich indywidualnych potrzeb i możliwości.

Jak oszczędzać?

Oczywiście sama idea oszczędzania i myślenia o finansowym zabezpieczeniu swojej przyszłości jest bezsprzecznie racjonalna i słuszna niezależnie od wieku. Pojawia się jednak pytanie, jaki sposób oszczędzania wybrać.

Czy na polskim rynku istnieje taki sposób gromadzenia kapitału, który pozwala równocześnie oszczędzać i cieszyć się życiem?

Idealną ofertą dla osób, które rozważnie myślą o przyszłości, ale nie chcą odkładać każdej zarobionej złotówki, jest oferta przygotowana przez Generali Investments TFI, czyli Plan Oszczędzania.

Czym jest Plan Oszczędzania?

Jest to program systematycznego gromadzenia kapitału, w ramach którego co miesiąc wpłacasz na swój rejestr (czyli odpowiednik rachunku bankowego, tyle że w funduszu inwestycyjnym, a nie w banku) zaoszczędzone środki. Masz do dyspozycji dwa podstawowe warianty: w pierwszym wpłacone przez Ciebie środki są lokowane tylko w jednym funduszu, a w drugim mogą zostać ulokowane w maksymalnie czterech. W obydwu masz do wyboru czas oszczędzania przez pięć albo dziesięć lat. Formalności zajmują tylko chwilę – podpisując umowę z przedstawicielami Generali Investments, zadeklarujesz częstotliwość, wysokość wpłat oraz sposób ich przekazywania; do wyboru jest gotówka, przelew bankowy lub stałe polecenie zapłaty.

Oszczędzanie to najlepszy sposób dla osób z niską skłonnością do ryzyka, pozwala bowiem na uzyskanie przychodów z odkładanego kapitału bez zbytniego ryzyka ewentualnej straty. Plan Oszczędzania w Generali Investments jest idealny dla ludzi, którzy chcą spokojnie myśleć o swojej przyszłości, nie martwiąc się o odłożone pieniądze.

Być może jesteś skłonny zaryzykować - wiedząc, że z większym ryzykiem wiąże się szansa na większe zyski. Jeśli zamiast pluskać się bezpiecznie przy brzegu, wolisz rzucić się od razu na głęboką wodę, zacznij inwestować!

W Generali Investments masz do dyspozycji wiele różnych sposobów lokowania kapitału. W zależności od skłonności do ryzyka i czasu, po upływie którego chciałbyś otrzymać pierwsze zyski, pozostawiamy Ci wiele opcji: od bezpiecznych funduszy (takich jak Generali Korona Dochodowy), gdzie Twoje środki zostaną zainwestowane w papiery skarbowe o niskich wahaniach wartości, do funduszy o bardzo wysokim poziomie ryzyka (np. Generali Akcje Wzrostu ). Możesz skoncentrować się na różnych obszarach inwestycyjnych (od rynków krajowych po rynki Europy Środkowo-Wschodniej), różnych walutach (od funduszy złotówkowych po rozwiązania w euro czy dolarze). Wybór należy do Ciebie!