Duże emisje na rynku akcji

      
    
termometr inwestycyjny
Aktualności / 2021-01-25 / autorzy: Ryszard Rusak

W ostatnich dniach światowe rynki akcyjne notują wzrosty (od 0,1 do 5-6 procent). W naszym regionie dobrze prezentuje się rynek węgierski, rosyjski oraz turecki.

Polska giełda dobrze zaczęła rok, jednak już w okolicach 10 stycznia pojawiły się pierwsze oferty sprzedaży akcji. Jedna z najważniejszych ofert sprzedaży była na prawie 10% akcji spółki Ten Square Games, której kapitalizacja rynkowa wynosi około 4 miliardów złotych. Pojawiły się także kolejne zapowiedzi emisji – między innymi InPost, którego debiut na Euronext Amsterdam planowany jest 29 stycznia. Zainteresowanie akcjami InPostu ze strony zagranicznych inwestorów jest bardzo duże i szkoda, że spółka nie będzie notowana na GPW w Warszawie. W nadchodzących tygodniach czeka nas jeszcze jedna duża emisja, tym razem spółki gamingowej Huuuge.

W związku z takim początkiem roku na GPW trwa lekka korekta, ale spodziewamy się, że to krótkoterminowy trend. Na WIG, zgodnie z powtarzającym się praktycznie co roku wzorcem, dobrze prezentuje się indeks najmniejszych spółek sWIG80 oraz średnich mWIG40, które od początku roku są na plusie odpowiednio o prawie 6,5% oraz 3,70%

Na rynkach surowców ceny metali (nikiel, miedź, pallad) kontynuują trend wzrostowy, dzięki czemu zyskuje między innymi, wspomniany na początku, rynek rosyjski. Wspierająco dla akcji prezentują się również wyceny ropy i gazu.