Ile mogą kosztować wakacje dla dziecka? Sprawdzamy różne alternatywy

      
    
Niezależnie o finansach / 2019-05-13 / autorzy: Diana Litwin-Dolezińska

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami. Wielu rodziców staje właśnie przed dylematem, jak zorganizować ten wolny czas . Nie jest to wcale łatwe zadanie, choć możliwości jest całkiem sporo. Sprawdźmy zatem, ile mogą kosztować wakacje dla dziecka.

 

Wakacje niewątpliwie są wyzwaniem dla rodziców. I organizacyjnym, i finansowym. Dlatego dzisiaj analizujemy różne opcje i sprawdzamy, ile mogą kosztować wakacje.

 

Jak organizujemy się w wakacje

Biznes turystyczny dla dzieci ma się coraz lepiej. Nawet lepiej niż cała branża turystyczna w naszym kraju. Nie ma się co dziwić, bo gdy zaglądamy na różne grupy dla rodziców czy fora internetowe, to widzimy mnóstwo komentarzy i pytań, jak ogarnąć wakacje.

O ile przedszkolaki mogą skorzystać z letnich dyżurów w placówkach, to trochę starsze dzieci nie mają już tej możliwości. Nastolatkowie bywają samodzielni i potrafią zorganizować sobie kilka godzin dziennie. W najgorszej sytuacji są rodzice dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Dzieci z klas 0-4 nie mogą jeszcze same pozostawać w domu. I głównie rodzice tych dzieci, jeżeli pracują, muszą najbardziej się postarać, aby dziecku zapewnić opiekę przez ponad 2 miesiące.

Rodzice mogą wybierać pomiędzy coraz ciekawszymi propozycjami, ponieważ oferty organizatorów cały czas się powiększają. Aby zapełnić dziecku czas przez całe lato, rodzice organizują się na grupy. Niezbędna też czasem bywa pomoc rodziny.

Zrobiłam rozeznanie, ile mogą dokładnie kosztować wakacje dla dziecka. Poniżej znajdziesz podsumowanie różnych opcji, z jakich najczęściej korzystają rodzice.

 

Kolonia lub obóz dla dziecka

W ofertach organizatorów kolonii i obozów znajdziemy obozy dla dzieci już od 6. roku życia. Na taką opcję nie każdy rodzic się zdecyduje, ponieważ gotowość dziecka na wyjazd jest w tym wieku bardzo indywidualną sprawą.

Jeśli jednak Twoje dziecko nie widzi przeciwwskazań do wyjazdu na kolonię, to na brak ofert raczej nie będziesz narzekać. Niestety, nie jest to opcja najtańsza, choć na pewno atrakcyjna dla dziecka.

Najbardziej popularne są kolonie i obozy nad morzem, w górach i na Mazurach. Coraz częściej organizowane są obozy tematyczne, np.: sportowe, piłkarskie, językowe, konne. 

Jako przykład podaję oferty, które znalazłam w sieci: 

  • Obóz dla dzieci w wieku 6-10 lat – oferta na 7 dni w górach - w cenie 1050 zł.
  • Taki sam obóz dla dzieci, ale z pobytem nad morzem na 6 dni, jest w cenie 1100 zł.
  • Obóz kulinarny dla dzieci w wieku 10-15 lat za 7 dni – w cenie 1100 zł
  • Obóz kulinarny dla dzieci w wieku 10-15 lat za 12 dni - w cenie 1200 zł
  • Obóz dla miłośników robotyki z pobytem górach za 12 dni - w cenie 1800 zł
  • Obóz piłkarski dla dzieci w wieku 10-16 lat za 10 dni – w cenie 1950 zł

Bardzo ważne jest, aby najpierw dokładnie sprawdzić organizatora wyjazdu. Nad wycieczkami dla dzieci pieczę trzyma kurator oświaty. Na stronie internetowej wypoczynek.men.gov.pl na bieżąco publikowane są informacje o zatwierdzonych wypoczynkach, danych organizatora, liczbie uczestników oraz terminie i lokalizacji wypoczynku. Dodatkowo firmy organizujące wycieczki muszą posiadać wpis do rejestru organizatorów turystyki i pośredników turystycznych. Warto korzystać ze sprawdzonych i polecanych firm. Nie bez znaczenia jest tu doświadczenie organizatora wyjazdu oraz opinie innych uczestników, z którymi dobrze jest się zapoznać.

Do tego dość istotną kwestią jest możliwość rezygnacji z wyjazdu w przypadku np.; choroby dziecka. Jeżeli organizator nie daje takiej gwarancji, to warto wziąć pod uwagę ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z wyjazdu. Polisy turystyczne są atrakcyjnym rozwiązaniem w przypadku nieprzewidzianych okoliczności przed lub w trakcie wyjazdu, zwłaszcza w przypadku dzieci.

 

Półkolonie

Mały chemik, podróżnik czy naukowiec? Zajęcia artystyczne, odkrywcze czy kreatywne? To wszystko jest możliwe na półkoloniach, które są opcją bardzo często wybieraną przez rodziców.

Podczas półkolonii dzieci mają zapewnioną opiekę zazwyczaj przez 9 -10 godzin dziennie. Przeważnie też organizatorzy zapewniają wyżywienie. Ofertę półkolonii można znaleźć już w zakresie cenowym od 300 zł do 500 zł za tygodniowy turnus. W większych miastach ceny mogą być wyższe. Np.  w Warszawie większość ofert mieści się w przedziale od 650 do 800 zł za tydzień.   

W wielu miastach funkcjonują także Domy Kultury czy świetlice młodzieżowe, które również organizują dla dzieci wakacje w mieście. Zapewniają nie tylko opiekę, ale też różnego rodzaju zajęcia artystyczne, wyjścia na basen czy tematyczne wycieczki. Są one tańszą opcją spędzania wakacyjnego czasu, jednak z zapisem na nie trzeba się pospieszyć, ponieważ miejsca bardzo szybko się rozchodzą.

 

Babcia, dziadek i reszta rodziny

W wielu domach niezastąpiona okazuje się pomoc najbliższej rodziny. Zawsze tam szuka się najtańszej opcji opieki nad dzieckiem. Niestety, nie wszyscy mogą liczyć na takie wsparcie przez całe lato. Coraz częściej bywa tak, że dziadkowie pracują lub mieszkają zbyt daleko, albo po prostu nie mogą zajmować się przez tak długi czas wnukiem. Dla wielu osób jest to więc opcja niedostępna.

 

Rodzicielskie kooperatywy

Dla wielu rodziców wakacje co roku stanowią wyzwanie. Nie ma się więc co dziwić, że pomysłowość rodziców nie ma granic. Takim jednym z ciekawszych, a do tego na pewno tańszych sposobów na zagospodarowanie czasu dziecka, jest zorganizowanie się w kilka osób.

Często rodzice na osiedlach umawiają się pomiędzy sobą i ustalają opiekę naprzemienną. Czyli najpierw jeden rodzic wykorzystuje kilka dni urlopu i w tym czasie podejmuje się zająć dziećmi sąsiadów, potem kolejny. Do tego zdarza się, że rodzice wspólnie wynajmują opiekunkę. Dzięki temu można znacznie obniżyć koszty opieki nad dzieckiem.

Aby dzieci mogły w tym czasie ciekawie wspólnie spędzić czas, warto już wcześniej zaplanować organizację różnych atrakcji. Można przy tym od razu ustalić między sobą kwestie wyżywienia czy choćby zakupu biletów np.: na autobus, do kina, na basen czy do ZOO.  Dzięki temu dzieci będą cały czas pod opieką, a koszty rozłożą się na kilka osób i nie zabiją domowego budżetu.

 

Podsumowując

koszty dziecięcych wakacji mogą wynosić od 2 tys. do 3 tys. zł. Oszacowałam je przyjmując 2 x 500 zł (2 tyg. półkolonii) plus 1200 zł (tydzień obozu) i od 200-700 zł za opiekę mieszaną (rodzice umawiają się razem plus koszty opiekunki dla dzieci) na część wakacji.

 Nie uwzględniłam tu jednak kosztów wspólnego urlopu dziecka razem z rodzicami. Dla pełnego szacunku należałoby doliczyć jeszcze cenę dwutygodniowego wyjazdu dziecka z rodzicami.

 

Skąd wziąć na to pieniądze?

Kilka tysięcy złotych to spore obciążenie dla domowego budżetu. Dlatego warto zaplanować je na stałe w budżecie domowym, aby przez cały rok, co miesiąc, odkładać określoną sumę. Możesz stworzyć sobie taki wakacyjny fundusz. Dzięki wcześniejszemu planowaniu, Twój portfel odczuje wakacje znacznie mniej drastycznie (łatwiej jest odkładać np. 200 zł/mc. przez cały rok).

Niektórzy rodzice mogą starać się o dofinansowanie do kolonii dziecka w swoim zakładzie pracy. Możliwość takiej dopłaty mają często pracownicy firm, w których został utworzony Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych, zakładów budżetowych oraz jednostek samorządowych. Warunki dofinansowań są szczegółowo opisane w poszczególnych Regulaminach ZFŚS.

 Oprócz tego możesz zorganizować rodzinną zbiórkę pieniędzy na wakacyjny fundusz dla dziecka. Wtedy dziadkowie, ciocie i wujkowie zamiast kupować kolejne prezenty, mogą dziecko obdarować pieniędzmi. Jeśli dziecko chce korzystać z większej ilości atrakcji podczas lata, będzie oszczędzało prezenty do skarbonki.

 

Jak widać organizacja wakacji dla dziecka może stanowić prawdziwe wyzwanie. To, ile mogą kosztować wakacje dla dziecka, jest składową wielu czynników. Na pewno zaangażowanie innych rodziców lub rodziny może dawać wiele korzyści i to niekoniecznie tylko finansowych.


Diana Litwin-Dolezińska, autorka bloga pieniadzjestkobieta.pl