Przegląd sytuacji na światowych rynkach

      
    
Przegląd sytuacji na światowych rynkach
Aktualności / 2022-10-25 / autorzy: Marek Straszak
  • Stopy procentowe w USA prawdopodobnie pozostaną wysokie
  • Rentowności polskich obligacji na rekordowych poziomach
  • Chiny wysyłają ważne sygnały dla rynków

 

Higher for longer – stopy procentowe w USA

Według najnowszych danych z USA, amerykańscy konsumenci spodziewają się jeszcze silniejszego wzrostu inflacji, co zaskoczyło rynki finansowe. Oczekiwania co do przyszłych poziomów stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych zakładają dalsze podwyżki – nawet do 5%.

Jeśli popatrzymy na oprocentowanie 10-letnich obligacji amerykańskich, to w tym momencie jest to ponad 4%. Tak wysokiego poziomu nie notowano od kilkunastu lat. Aby skutecznie zwalczyć inflację, wyższe stopy procentowe mogą być utrzymane w Stanach Zjednoczonych przez dłuższy czas.

Wysoka rentowność polskich obligacji

Jeśli chodzi o polskie obligacje, to rentowności ponownie osiągnęły nawet powyżej 9%. Przyczyn doszukiwać się możemy m.in. w osłabionym polskim złotym, decyzji RPP, żeby nie podwyższać stóp procentowych, czy też braku środków unijnych. Wydaje się jednak, że takie poziomy rentowności są atrakcyjne w średnim i długim okresie.

Chiny wysyłają sygnały spowolnienia

W Chinach trwa XX zjazd Komunistycznej Partii Chin. Podczas zjazdu swoje przemówienie wygłosił prezydent Xi. Najważniejszą dla rynków informacją była deklaracja przedłużenia polityki zero covid. Stanowi ona duże zagrożenie dla łańcuchów dostaw i chińskiej gospodarki. Dużo miejsca poświecono też kwestii bezpieczeństwa (Tajwanu), a mniej kwestiom reform gospodarczych i wzrostu. Sygnały o trudnej sytuacji chińskiej gospodarki napływają także ze strony spółek. LPP, koncern odzieżowy realizujący tamże znaczącą część produkcji, podaje, że o ile wcześniej występowały problemy z terminową finalizacją zamówień, tak teraz firmy chińskie same zgłaszają się z zapytaniami o dalszą współpracę.

Ryzyka związane z wojną w Ukrainie

Wysadzenie mostu krymskiego, które miało miejsce 8 października, stało się przyczynkiem dla serii działań odwetowych ze strony Rosji. Poza wzmożonymi walkami w Ukrainie mamy do czynienia także ze wzrostem zagrożenia atomowego. Analitycy wskazują, że prawdopodobieństwo takiego ataku jest niskie. Wydaje się jednak, że rynki, chociaż wciąż bacznie przyglądają się sytuacji na froncie, w mniejszym stopniu uwzględniają ją w wycenach.

Spore zmiany w polskich spółkach

30 września br. akcje PKN Orlen zostały sprzedane do PKO PB i do PZU, ponieważ po fuzji płockiego koncernu i Lotosu okazało się, że zbyt mocno wzrósł udział Skarbu Państwa w akcjonariacie. W poniedziałek 18 października poinformowano natomiast, że PKO BP sprzedał w ramach przyspieszonej budowy księgi popytu (ABB) posiadany pakietu 14.161.080 akcji PKN Orlen. Transakcja opiewała na około 715 mln złotych. W niedługim czasie czeka nas jeszcze jedna fuzja o dużym znaczeniu dla rynku. PKN Orlen oraz PGNiG połączą siły, w efekcie czego powstanie ogromna spółka Skarbu Państwa.

Wysoce prawdopodobne jest, że po fuzji udział PKN Orlen w indeksie WIG wyniesie 12-13%. Może to stanowić wyzwanie dla funduszy inwestycyjnych oraz OFE, które to muszą przestrzegać limitów koncentracji - udział spółki w portfelu nie może przekroczyć 10%.