Najważniejsze informacje z minionego tygodnia
1. Polska – decyzja RPP
W tym miesiącu bez zaskoczeń. Stopy ponownie bez zmian. Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła toru polityki pieniężnej i zdecydowała o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie, wynoszącym 5,75% (stopa referencyjna), co było zgodne z konsensusem rynkowym. RPP podjęła decyzję w oparciu o listopadową projekcję inflacji i PKB z modelu NECMOD. Projekcja przygotowywane jest przy założeniu niezmienionych stóp procentowych. Projekcja zakłada zawężenie prognozowanej rocznej dynamiki cen w 2024 r. do przedziału 3,6-3,7% (z 50% prawdopodobieństwem), a w 2025 r. zakłada poziom 4,2 – 6,6%, co oznacza podniesienie wartości dolnej granicy przedziału z 3,9%. W komunikacie zwrócono uwagę, że jednocześnie prawdopodobieństwo ukształtowania się inflacji poniżej ścieżki centralnej w 2025 r. jest wyższe niż prawdopodobieństwo ukształtowania się inflacji powyżej tej ścieżki.
2. Polska – PMI
Wartość publikowanego przez S&P Global indeksu PMI dla polskiego przemysłu ponownie wzrosła i wyniosła w październiku 49,2 pkt. Oznacza to dalszy stopniowy spadek poziomu pesymizmu. Zgodnie z raportem pojawiły się znaki ożywienia, ponieważ wśród badanych przedsiębiorstw wzrosła (choć bardzo nieznacznie) zarówno produkcja (po 29 miesiącach spadków) jak i zatrudnienie. Odczyt ponownie był inny niż wskazują zarówno mediana, jak i średnia wzorca sezonowego i podobnie jak we wrześniu kształtował się podobnie jak w analogicznym okresie 2023 r. Zbliżamy się do poziomu koniunktury, niemniej jednak wartość indeksu nadal (od 29 miesięcy) znajduje się na poziomie poniżej 50 pkt., oznaczającym dekoniunkturę wśród badanych przedsiębiorstw. S&P Global nadal wskazuje wśród badanych podmiotów na dalszy, ale słabszy spadek pozostałych komponentów indeksu, oprócz wskazanych powyżej. Odnotowano dalszy, ale wolniejszy spadek nowych zamówień. Zmniejszył się poziom zaległości produkcyjnych, jednak spadł poziom zapasów (po raz pierwszy od lipca). Obniżył się poziom nowych zamówień, a tempo spadku przyśpieszyło, co nie wróży dobrze przyszłej produkcji. Przedsiębiorstwa wskazywały również na słabą presję inflacyjną. Spadały koszty produkcji i spadały ceny wyrobów gotowych. Pod kątem dynamiki wskaźnika Polska ponownie wyróżniła się pozytywnie na tle strefy euro (46,0). Spośród krajów naszego regionu poprawie uległa sytuacja w Czechach (47,2 pkt.), a na Węgrzech tym razem odczyty były gorsze (47,6 pkt.).
Źródło: Bloomberg, S&P. Opracowanie własne.
Źródło: Bloomberg, S&P. Opracowanie własne.
3. PMI – świat
Wartość indeksu PMI dla globalnego przemysłu wzrosła o 0,7 pkt. − do poziomu 48,8 pkt., co sygnalizuje złagodzenie lekkiej dekoniunktury w przemyśle. Na ten wynik składa się wzrost o 0,6 pkt. indeksu dla rynków rozwiniętych (obecnie 48,1 pkt.: dekoniunktura) oraz wzrost dla rynków rozwijających się o 0,8 pkt. (obecnie 50,6 pkt.: ponownie koniunktura). Dla usług indeks globalny wzrósł o 0,2 pkt. − do poziomu 53,1 pkt., powodem czego były solidny wzrost (+1,2 pkt.) w grupie gospodarek rozwijających się oraz lekki spadek (-0,2 pkt.) w krajach rozwiniętych. Indeks ogólny PMI Composite wzrósł o 0,4 pkt.
Źródło: Bloomberg, S&P. Opracowanie własne.
Źródło: Bloomberg, S&P. Opracowanie własne.
Źródło: Bloomberg, S&P. Opracowanie własne.
4. ISM – USA
W USA wskaźnik ISM dla przemysłu spadł do poziomu 46,5%. Subindeks zatrudnienia wzrósł o 0,5 p.p. Poprawiła się sytuacja w zakresie nowych zamówień, ale pogorszyła w zakresie dynamiki produkcji. Poziom współczynnika Book-to-Bill wzrósł i znajduje się na poziomach powyżej 1. Współczynnik wyższy niż 1 oznacza, że więcej zamówień jest otrzymywanych niż wysyłanych, co sugeruje przyszły wzrost poziomu produkcji. Wszystko to miało miejsce przy wzroście presji cenowej obrazowanej wzrostem komponentu cenowego indeksu z 48,3 do 54,8 proc. W przypadku sektora usług sytuacja ponownie znacznie się poprawiła. Wskaźnik ISM Services wzrósł z 54,9 do 56,0%. Poprawił się również komponent zatrudnienia. Presja cenowa w usługach była nieco niższa niż we wrześniu.
Źródło: Bloomberg. Opracowanie własne.
5. USA – obniżka stóp procentowych
Fed zgodnie z oczekiwaniami obniżyła referencyjną stopę procentową o 25 punktów bazowych, do nowego przedziału 4,5%-4,75%. Jest to druga obniżka stóp procentowych w ciągu siedmiu tygodni, po dużej obniżce we wrześniu (o pół punktu procentowego), która zapoczątkowała pierwszy od ponad czterech lat cykl łagodzenia polityki pieniężnej w USA. W komunikacie zwrócono uwagę, że ostatnie wskaźniki gospodarcze sugerują, że aktywność gospodarcza nadal rozwija się w solidnym tempie. Od początku roku warunki na rynku pracy uległy ogólnej poprawie, a stopa bezrobocia wzrosła, ale pozostaje niska. Inflacja poczyniła postępy w kierunku dwuprocentowego celu FOMC, ale pozostaje nieco podwyższona.
W tym tygodniu:
- Polska: bilans handlowy, PKB, CPI, wykonanie budżetu
- Strefa euro: PKB, CPI, produkcja przemysłowa
- USA: CPI, PPI, dane z przemysłu, wykonanie budżetu
- Japonia: PKB, PPI, dane z przemysłu, bilans handlowy
- Chiny: produkcja przemysłowa, sprzedaż detaliczna