10 najlepszych trików zakupowych, które pozwolą Ci oszczędzać

      
    
Niezależnie o finansach / 2019-04-29 / autorzy: Diana Litwin-Dolezińska

Czy tańsze zakupy kojarzą Ci się tylko z łapaniem okazji na promocjach? Czy jest to najskuteczniejszy i przede wszystkim jedyny sposób na to, aby oszczędzać? Podpowiadamy 10 najlepszych trików zakupowych, które pozwolą Ci oszczędzać na zakupach.

 

Czy zawsze sklepowe okazje to prawdziwe okazje? Na pierwszy rzut oka mogłoby się tak wydawać. Prawda jest jednak taka, że sklepy bardzo często stosują masę trików, które mają nas doprowadzić jak najszybciej do kasy - oczywiście z koszykiem pełnym zakupów.

Sztuczki sprzedażowe potrafią działać na zmysły. Do tego połączone z naszymi słabościami (czyli emocjonalnym oraz impulsywnym podejściem do zakupów) dają zazwyczaj jeden efekt – pozorne oszczędności. Jak zatem naprawdę oszczędzać na zakupach? Przedstawiam Ci sprawdzone i skuteczne sposoby na tańsze zakupy.

 

10 najlepszych trików zakupowych

 

Nr 1 – lista zakupów

To numer jeden w tym zestawieniu. Zawsze działa i jest w 100% skuteczna. Jeśli nie lubisz papierowych notatek, to skorzystaj z bezpłatnej aplikacji (np. Listonic). Elektroniczna lista zakupów będzie w Twoim telefonie, który prawdopodobnie zawsze masz przy sobie. Pozwoli Ci to lepiej planować zakupy i kupować tylko to, co naprawdę jest Ci potrzebne. Tego typu aplikacje dodatkowo ułatwiają sprytne dzielenie się listą zakupów wśród innych członków rodziny.

 

Nr 2 - porównywanie cen

Ten zwyczaj również pozwala zaoszczędzić, ponieważ różnice nawet pomiędzy drobnymi produktami (np. spożywczymi) potrafią sięgać kilku złotych. Oczywiście trzeba brać pod uwagę czas i koszty paliwa poświęconego na dojazd. Nie zawsze będzie się opłacało jechać kilka kilometrów, aby zaoszczędzić 5 zł na jogurtach. Ale wcześniejsze planowanie zakupów i organizowanie ich z wyprzedzeniem, daje szansę na lepsze porównanie ofert. Tym bardziej warto porównywać ceny droższych rzeczy np. pomiędzy sklepami stacjonarnymi a sklepami online. Tu oszczędności mogą sięgać już nawet kilkuset złotych.

 

Nr 3 - kody rabatowe

Bardzo często można sporo zaoszczędzić wykorzystując wszelkiego rodzaju zniżki, kupony, kody rabatowe czy oferty na darmową przesyłkę. Są specjalne platformy i aplikacje, które umożliwiają korzystanie z rabatów i zniżek, np. LZX.pl (pozwala w jednym miejscu przyglądać interesujące nas oferty w kilku najpopularniejszych serwisach), Kody.pl (darmowa aplikacja prezentująca kilkaset atrakcyjnych kodów i promocji w popularnych sklepach), aplikacja Rabacik (monitoruje obniżki cen w wybranych sklepach internetowych, dostępna jest też jej wersja bezpłatna).

 

Nr 4 - sklepy online

Do stosowania tej metody zakupów już chyba nikogo nie muszę specjalnie zachęcać. Zakupy online są niezwykle wygodne, dzięki czemu pozwalają oszczędzać i czas, i pieniądze. Dzięki takim zakupom nie utkniemy w korkach czy kolejkach przy kasie. Możemy też łatwiej porównywać ceny (także w sklepach za granicą) i wybierać najkorzystniejsze dla nas promocje. Nie ma się co dziwić, że ta forma robienia zakupów staje się coraz chętniej wykorzystywana w Polsce.

 

Nr 5 – zakupy poza sezonem

To świetny sposób na oszczędne zakupy. Na przykład - ozdoby świąteczne kupisz nawet 70% taniej zaraz po Bożym Narodzeniu - mogą one posłużyć na kolejny rok. Zimowe kurtki czy buty kupisz na wyprzedażach noworocznych  nawet za pół ceny. Tak samo jest z oponami, wycieczkami czy sprzętem sportowym. Te osoby, które potrafią myśleć o sezon do przodu, są w stanie zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy.

 

Nr 6 – zakupy w kooperatywach

Zakupy grupowe, wspólne zakupy ze znajomymi czy w tzw. kooperatywach, to wspaniały sposób na oszczędzanie pieniędzy i na zmniejszenie wydatków. Nie od dziś wiadomo, że w grupie siła. Duże sieci sklepów wygrywają cenami, bo działają w większej grupie, a przez to mają większą moc negocjacyjna niż pojedynczy, osiedlowy sklepik. Dzięki temu zdobywają większe zniżki i rabaty. Dokładnie tak samo działają zakupy grupowe i kooperatywy. Dodatkowo zdecydowaną przewagą kooperatyw jest to, że działają one na lokalnych rynkach. A to daje gwarancję zakupu np. owoców i warzyw najwyższej jakości od miejscowych dostawców. Dzięki temu można się zdrowo odżywiać i nie przepłacać.

 

Nr 7 – naturalne zamienniki

Bardzo dobrym pomysłem dla naszego portfela i zdrowia jest stosowanie naturalnych zamienników zamiast chemii. Można łatwo i za grosze stworzyć preparaty do czyszczenia na bazie soku z cytryny, sody oczyszczonej czy octu. Coraz bardziej popularne stają się też naturalne kosmetyki do pielęgnacji ciała. W nowe zwyczaje chętnie wpisuje się nurt “zero waste,” który promuje styl życia bez ton plastiku i innych niepotrzebnych rzeczy. 

 

Nr 8 – rzeczy używane

Ubrania, gry, książki, biżuteria, sprzęt elektroniczny... ta lista właściwie może nie mieć końca, tak jak i oszczędności zebrane dzięki zakupom rzeczy z drugiej ręki. Oczywiście ta zasada działa też w drugą stronę - warto chociaż raz na pół roku zrobić przegląd w szafkach, na strychu czy w piwnicy. Rzeczy, które nie są używane przez Ciebie nawet raz w roku, z dużym prawdopodobieństwem już Ci się nigdy nie przydadzą. Warto wtedy zrobić domową wyprzedaż i zdobyć pieniądze na inne potrzebne rzeczy.

 

Nr 9 – metoda na ubrania

Jeśli jesteś osobą, która cierpi na nadmiar ubrań w szafie, a lubi kupować nowe rzeczy, to zastosuj jeden prosty trik - wprowadź metodę 1 na 1. Czyli zanim kupisz jedną nową rzecz, musisz pozbyć się jednej starej. Aby to zrobić, bardzo często najpierw trzeba zrobić przegląd szafy. Dzięki temu możesz dojść do wniosku, że nie mamy żadnej rzeczy do zastąpienia nową i ochota na zakupy przemija.

 

Nr 10 - płacenie kartą

Zdarza się, że wydawcy kart płatniczych, sklepy lub usługodawcy oferują specjalne rabaty, gdy płacisz kartą. Możesz dzięki temu liczyć na specjalne zniżki, więc warto korzystać z bezgotówkowych płatności. 

 

A Tobie który sposób podoba się najbardziej? Pamiętaj, że tanie zakupy to nie tylko liczne promocje. To także racjonalne wydawanie.


Diana Litwin-Dolezińska, autorka bloga pieniadzjestkobieta.pl