Aplikacje do zarządzania domowym budżetem - 7 najlepszych rozwiązań

      
    
Niezależnie o finansach / 2019-03-25 / autorzy: Diana Litwin-Dolezińska

Aplikacje do zarządzania domowym budżetem mogą być świetną alternatywą dla tradycyjnego Excela. Aplikacje te pomagają kontrolować wydatki i planować finanse, tak aby uzyskać jak największe oszczędności. Dzisiaj przedstawiam 7 najciekawszych rozwiązań, które warto przetestować.

 

Jak wynika z ostatniego raportu Fundacji Kronenberga “Postawy Polaków wobec finansów” tylko 28% osób kontroluje wszystkie wydatki, a 21% kontroluje tylko największe wydatki. Z tego wynika, że Polacy są coraz mniej drobiazgowi w kontrolowaniu wydatków. Zapewne wiąże się to z coraz szybszym tempem życia i konsumpcyjnym stylem życia. Mamy mniej czasu na refleksję i coraz częściej podejmujemy spontaniczne decyzje zakupowe. Tymczasem brak zdrowych nawyków finansowych raczej uniemożliwia skuteczne zarządzanie swoimi pieniędzmi.

Dzięki takiemu prostemu nawykowi, jak choćby spisywanie codziennych wydatków, możesz zacząć lepiej organizować finanse. Być może nie wiesz, ale osoby, które sięgają po aplikacje do zarządzania domowym budżetem i zaczynają regularnie kontrolować wydatki, bardzo często są zdziwione, że odkrywają dziury w budżecie. Bez dokładnej analizy kosztów często bardzo ciężko jest doszukać się przecieków w swoich finansach. 

Dlatego naprzeciw tym potrzebom wychodzą aplikacje do zarządzania domowym budżetem, które są bezpłatne i dość intuicyjne. Narzędzia te pozwalają nie tylko efektywniej kontrolować finanse, ale i skuteczniej planować budżet domowy.

 

Najlepsze aplikacje do zarządzania domowym budżetem

 

Money Lover

Bezpłatna aplikacja, która pomoże Ci kontrolować koszty, stworzyć budżet domowy, czy śledzić swoje wydatki oraz oszczędności. W aplikacji możesz zaznaczyć swoje finansowe cele. Money Lover to dość rozbudowany system, niczym narzędzie do domowej księgowości. Dzięki niemu możesz zarządzać budżetem, planować oszczędności, a nawet kontrolować długi czy przełączyć się na Tryb Podróżny dla turystów.

W Money Lover możesz utworzyć swój portfel, którym bez problemu podzielisz się ze swoimi bliskimi. Dzięki temu w prosty sposób cała rodzina może kontrolować budżet domowy, a także np. rachunki do opłacenia. Aplikacja w podstawowej wersji dostępna jest bezpłatnie. Istnieje możliwość jej rozszerzenia do wersji PRO.

 

Kontomierz

Gdy mówimy o aplikacjach do zarządzania domowym budżetem, nie możemy nie wspomnieć o Kontomierzu. To zaawansowane narzędzie, które pozwala dodatkowo na synchronizację z kontami w banku. Aplikacja jest niczym agregator fizycznych rachunków, jakie posiadamy w instytucjach finansowych. Kontomierz ma bardzo ciekawą zakładkę do analiz nie tylko naszych kont, ale także naszych inwestycji np. akcji czy funduszy. Wystarczy importować do niej odpowiednie dane. Jest także zakładka związana z planowaniem, dzięki której nie zapomnisz o rachunkach, biletach, podatkach, abonamentach za usługi, prezentach, domenach internetowych i wszystkich innych planowanych wydatkach.

Aplikacja działa bez problemu na komputerze, bo w zasadzie jest uzupełnieniem wersji serwisu. W aplikacji znajdziemy też dodatkowo aktualną listę najbliższych bankomatów.

 

Moje Finanse

To kolejna aplikacja do zarządzania domowym budżetem, która jest jednak dużo łatwiejszą wersją, niż wymienione tu wcześniej jej poprzedniczki. Moje Finanse wyróżnia prosta obsługa i ciekawy interfejs. Wszystko jest dość czytelne, ponieważ każda kategoria ma swój kolor. Można ustawić sobie wiele kont oraz zaplanować różne operacje. Aplikacja daje możliwość eksportu i importu plików. Moje Finanse umożliwiają też dokładną analizę sytuacji finansowej oraz tworzenie własnych kategorii w celu zaplanowania domowego budżetu.

Aplikacja jest dostępna w wersji darmowej. Wyświetlane są jednak wtedy reklamy. Można wykupić wersję bez reklam.

 

Spendee

To bardzo intuicyjna aplikacja do zarządzania domowym budżetem. Umożliwia analizowanie przychodów i wydatków na wykresach. Bardzo łatwo wprowadza się do niej wydatki i przychody. Jest przyjemna dla oka.

Aplikacja dostępna jest także w wersji PRO, która m.in. umożliwia posiadanie kilku portfeli oraz dzielenia się nimi z innymi członkami rodziny.

 

Guilt – Expense Manager

Gdy wymieniamy aplikacje do zarządzania domowym budżetem, trzeba przyznać, że ta nie jest typowa. Guilt ma nas motywować do zmiany nawyków finansowych poprzez wzbudzanie poczucia winy. Aplikacja pozwala walczyć z impulsywnymi decyzjami zakupowymi.

W aplikacji możemy oznaczać rangę poszczególnych zakupów. Im większe poczucie winy, tym bardziej czerwony kolor zakładki. Im większe wyrzuty sumienia towarzyszą płaceniu za daną rzecz, tym poważniejszy sygnał, że dokonaliśmy zbędnego zakupu. Na koniec miesiąca dostajemy z aplikacji podsumowanie wszystkich zakupowych grzechów.

 

PanParagon

Co prawda nie jest to typowa aplikacja do zarządzania domowym budżetem, ale dzięki PanParagon możesz znacznie łatwiej zorganizować swoje wydatki. To intuicyjna aplikacja, która daje kontrolę nad paragonami. Umożliwia przechowywanie i opisywanie paragonów, tak aby można było je mieć zawsze pod ręką.

Najpierw należy zrobić zdjęcie paragonu. Aplikacja sama rozpozna krawędzie papieru i pozyska z dokumentu wszystkie niezbędne informacje, takie jak data zakupu, czy zapłacona kwota. Następnie wystarczy przypisać wprowadzony zakup do określonej kategorii.

 

Aplikacja Generali Investments

Aplikacja pozwala lepiej zarządzać swoimi nadwyżkami finansowymi, które chcemy przeznaczyć na zakup jednostek funduszy inwestycyjnych. Dzięki temu można skuteczniej inwestować oszczędności i pomnażać swój kapitał.

Aplikacja pozwala zarządzać swoim portfelem inwestycyjnym, daje dostęp do bieżących wycen i komentarzy, a także pozwala mieć pod ręką transakcje i promocje.

 

Choć aplikacje do zarządzania domowym budżetem są świetnym rozwiązaniem, które może Ci pomóc lepiej zorganizować swoje finanse, to jednak pamiętaj, że to tylko narzędzia. Najważniejsze jest podejście i chęć zmiany niektórych nawyków. Największy pożytek z aplikacji możesz mieć w momencie, gdy zdecydujesz, że to Ty będziesz rządził swoimi pieniędzmi, a nie one Tobą.


Diana Litwin-Dolezińska, autorka bloga pieniadzjestkobieta.pl