Jak zacząć inwestować w fundusze? Czy warto skorzystać z tej opcji?

      
    
Niezależnie o finansach / 2018-04-06 / autorzy: Diana Litwin-Dolezińska

Zastanawiasz się jak zacząć inwestować w fundusze inwestycyjne? Chciałbyś spróbować, ale wydaje Ci się to skomplikowane? Dzisiaj pokażę Ci, dlaczego fundusze są jedną z najłatwiejszych form pomnażania oszczędności.

 

Co to znaczy kupować fundusze inwestycyjne?

Najprościej rzecz ujmując, fundusz to taka wspólna pula pieniędzy z przeznaczeniem na ściśle określony cel i zarządzana przez specjalistów. Klienci, dokonując wpłat na dany fundusz, wspólnie tworzą tę pulę. Eksperci zarządzający tym "zbiorem" mają za zadanie maksymalizować zyski klientów przy jednoczesnym minimalizowaniu ryzyka.

Decydując się na zakup danego funduszu, kupujesz jego określoną część. Dzięki temu fundusz się powiększa. Ta część nazywana jest jednostką uczestnictwa. Taka jednostka nie ma fizycznej formy, jest zapisem w rejestrze.

 

Co to znaczy kupić sobie jednostkę uczestnictwa funduszu inwestycyjnego?

Jednostka uczestnictwa jest cząstką funduszu inwestycyjnego reprezentująca część jego aktywów. Fundusz nie ma stałej ilości jednostek. Gdy ktoś wpłaca nowe środki, to fundusz tworzy nowe jednostki w zamian za wpłacone środki. Wartość takiej jednostki jest uaktualniania najczęściej każdego dnia roboczego, w którym odbywa się sesja giełdowa. Co ważne - jednostek nie można komuś odsprzedać - poza funduszem, który dokonuje w takim przypadku ich umorzenia.

Fachowo rzecz ujmując, jednostka uczestnictwa funduszu inwestycyjnego jest tytułem prawnym, uprawniającym do udziału w aktywach funduszu. Jeżeli zdecydujesz się na zakup jednostki lub jej części, to do rozliczenia Twojej transakcji użyta zostanie cena jednostki z następnego dnia wyceny po dniu, w którym zlecenie nabycia zostanie zatwierdzone, poprzez zaksięgowanie Twojej wpłaty na rachunek funduszu. "Dniem wyceny" zawsze jest tylko ten dzień, w którym odbywa się sesja giełdowa.

 

Korzyści wynikające z inwestowania w fundusze

  • Dostęp do porad ekspertów oraz oddanie inwestycji w ręce specjalistów (my podejmujemy decyzję przy wyborze funduszu. Natomiast decyzje inwestycyjne w ramach danego funduszu leżą już w gestii zarządzających funduszem);
  • Dostępny sposób wejścia w inwestycje (w fundusze można inwestować już nawet niewielkie kwoty);
  •  Łatwy sposób wyjścia z inwestycji (zyskujesz pewną płynność, ponieważ nie ma konieczności zamrażania kapitału na określony okres);
  • Szeroki wybór w ofercie funduszy. Możesz wybierać różne fundusze, a co za tym idzie różne produkty inwestycyjne. Wszystko to w zależności od stopnia ryzyka, oczekiwanych korzyści, a także horyzontu czasowego, w jakim chcesz osiągnąć daną korzyść;
  • Możliwość dywersyfikowania portfela. Fundusze można łatwo dywersyfikować, czyli tak dzielić aktywa, aby móc maksymalnie obniżyć ryzyko;
  • Szeroki dostęp do rynku, także zagranicznego. W przypadku indywidualnych działań jest to znacznie trudniejsze.

 

Jak zacząć inwestować w fundusze? Kiedy możesz inwestować w fundusze inwestycyjne?

  • W fundusze możesz zacząć inwestować nawet stosunkowo niewielkie kwoty w miesiącu (np. 100 PLN).
  • Możesz inwestować pieniądze, jeśli generujesz nadwyżki finansowe. Fundusze można kupować np. co miesiąc.
  • Możesz inwestować część swoich oszczędności, gdy chcesz je pomnożyć, a szukasz alternatywy dla lokat. Nie powinieneś za to inwestować pieniędzy, których możesz w każdej chwili potrzebować (chyba że wybierasz fundusze z grupy bezpiecznej). Ja unikam inwestowania pieniędzy, które dotyczą tzw. finansowej poduszki bezpieczeństwa.
  • Posiadasz znaczną nadwyżkę finansową, którą chcesz zainwestować z myślą o sporym zysku.

 

Czym się kierować podejmując decyzję o wyborze danego funduszu?

  • celem inwestycji – jaki efekt chcesz osiągnąć dzięki inwestowaniu?
  • horyzontem czasowym – jaki okres przewidujesz na daną inwestycję?
  • własną skłonnością do ryzyka – czy masz spory apetyt na ryzyko, czy wolisz raczej bezpieczne formy inwestowania?
  • Twoimi teraźniejszymi możliwościami finansowymi – czy dysponujesz określoną kwotą oszczędności, którą chcesz przeznaczyć na inwestowanie? A może chcesz co pewien czas przeznaczać jakąś kwotę na zakup funduszy?
  • oczekiwanym poziomem zysku - interesują cię szanse na większy zysk z potencjalnie większym ryzykiem? Czy wolisz stabilne i bezpieczne, ale za to mniejsze korzyści? A może myślisz o dywersyfikacji i chcesz swoje oszczędności podzielić na różne aktywa pod względem ryzyka?

 

Przypomnę, że cel inwestycyjny i horyzont czasowy, są ważnymi czynnikami przy wyborze danej jednostki funduszu.

Przy inwestowaniu w fundusze, przyjmuje się pewien "bezpieczny horyzont inwestycyjny":

  • krótki – do roku lub 3 lat – fundusze rynku pieniężnego, fundusze gotówkowe, fundusze dłużne;
  • średni – do 5 lat lub 7 – fundusze stabilnego wzrostu i zrównoważone;
  • długi – powyżej 5 lub 7 lat – fundusze akcyjne.

 

Aby prawidłowo określić swoje preferencje inwestycyjne, powinieneś wykonać prosty test. On określi Twój profil inwestycyjny. Zaznaczasz w nim stopień znajomości produktów inwestycyjnych, akceptację ryzyka na określonym poziomie (możliwości spadku w okresie rocznym) oraz horyzont czasowy, jaki chcesz przeznaczyć na inwestowanie w fundusze. Test jest ankietą MiFID, która jest dokumentem określającym typ klienta inwestycyjnego.

Oczywiście wynik testu należy traktować jedynie jako podpowiedź i nie jest on na tyle zobowiązujący, jeśli wybierzesz scenariusz bardziej bezpieczny, niż pozwalają Ci na to Twoje preferencje. Ryzykownym posunięciem byłoby działanie w odwrotną stronę. Gdybyś uzyskał profil typowo "konserwatywny", oznaczałoby to, że Twoje dotychczasowe doświadczenie oraz skłonność do jakiegokolwiek ryzyka są małe i nie powinieneś inwestować agresywnie, tylko należy skupić się na bezpieczniejszych aktywach.

 

Jak wybrać fundusz?

Zanim przystąpisz do danego funduszu, zapoznaj się z jego prospektem informacyjnym. Pamiętaj, że dotychczasowe wyniki funduszu nie są gwarancją osiągnięcia takich samych rezultatów w przyszłości. Nigdy nie wiemy, co przed nami.  Analizując wykresy, zawsze patrzymy na historię. Warto jednak brać pod uwagę dane funduszy w okresie rocznym, dwuletnim i pięcioletnim.

Nabywanie jednostek uczestnictwa jest całkowicie dobrowolne i nie wiąże się z żadnymi obowiązkami. Wpłaty i wypłaty są tylko i wyłącznie Twoją decyzją. Poszczególne fundusze mogą jedynie wprowadzić wartości minimalne pierwszej i kolejnej wpłaty. Pamiętaj jednak, że fundusze inwestycyjne służą lokowaniu środków w dłuższym terminie (kilka miesięcy i lat). Na pewno fundusze nie się dobrym rozwiązaniem do tego, aby „grać” nimi w okresach paru dni czy tygodni.

 

Czy warto zacząć inwestować niewielkie kwoty? 

Jeżeli dopiero zaczynasz swoją inwestycyjną przygodę, to lepiej będzie, gdy zaczniesz od drobnych kwot. Aby dokonać swojego pierwszego zakupu funduszu, wystarczy nawet tylko 100 zł.

Zobacz, jakie korzyści może dawać nauka inwestowania niewielkimi kwotami.

  • Nie narażasz się na poczucie straty. To może być dla Ciebie ważny czynnik psychologiczny. Dla mnie był. Dzięki inwestowaniu niewielkich kwot na początku miałam świadomość, że w razie mojego niepowodzenia nie stracę dużo. Miałam większy komfort psychiczny, bo nie obracałam dużymi sumami. Dzięki temu mogłam spokojnie „uczyć się” inwestowania w fundusze i przeznaczać na nie niewielkie nadwyżki finansowe.
  • Praktyka zawsze najlepsza. Istnieje opcja nauki inwestowania na tzw. kontach demo. Służą one testowaniu różnych opcji. Można tam wirtualnie obserwować zachowanie niektórych jednostek. To jednak nigdy nie zastąpi realnej inwestycji. Ten sposób nie daje też zarobić prawdziwych pieniędzy. Realne inwestycje mają to do siebie, że człowiekowi zaczyna bardziej zależeć.
  • Łatwa bariera wejścia.  Wybór idealnego funduszu może nie być zajęciem na pięć minut. Jeśli jednak masz świadomość, że dopiero zaczynasz, a do dyspozycji masz niewielką kwotę, to łatwiej jest podjąć decyzję.
  • Komfort psychiczny. Inwestując jedynie niewielką nadwyżkę finansową, pozbawiasz się obaw o resztę "oszczędności życia". Takie działanie daje ogromne poczucie bezpieczeństwa, zwłaszcza na początku, gdy człowiek dopiero uczy się "z czym się je te fundusze".
  • Uczysz się panować nad emocjami. Ja zaczęłam swoją przygodę z funduszami od bezpiecznych aktywów. W ich przypadku ryzyko jest naprawdę niewielkie. Polecam takie podejście też wszystkim osobom wrażliwym lub mocno początkującym. Fundusze z grupy bezpiecznej są najmniej ryzykowną inwestycją, a przez to są najbardziej bezpieczne. W dodatku inwestowanie tylko niewielkich sum na początku znacząco ułatwiło mi odcięcie emocji od decyzji.

Diana Litwin-Dolezińska - autorka bloga „Pieniądz jest Kobietą”.

Chętnie podzieli się z Tobą sposobami na lepszą organizację finansów osobistych, zwiększanie zarobków i rozwój osobisty.