Przegląd tygodnia
Najważniejsze informacje z minionego tygodnia
1. USA – nastroje wśród małych przedsiębiorców
Indeks nastrojów wśród amerykańskich małych przedsiębiorców (NFIB) pozostał w czerwcu stabilny, spadając o 0,2 punktu do 98,6, nieco powyżej 51-letniej średniej wynoszącej 98. Do spadku indeksu w największym stopniu przyczynił się znaczny wzrost liczby respondentów zgłaszających nadmierne zapasy. Indeks niepewności spadł o pięć punktów w porównaniu z majem – do 89 punktów. Dziewiętnaście procent właścicieli małych firm zgłosiło podatki jako swój najważniejszy problem, co oznacza wzrost o jeden punkt w porównaniu z majem i ponowne uplasowanie się tej odpowiedzi na pierwszym miejscu. Odsetek netto właścicieli spodziewających się lepszych warunków biznesowych spadł o trzy punkty w porównaniu z majem – do 22% netto (po korekcie sezonowej). W ujęciu historycznym jest to nadal pozytywny odczyt, przy 51-letniej średniej na poziomie 3% netto. Odsetek netto właścicieli oczekujących wyższych rzeczywistych wolumenów sprzedaży spadł o trzy punkty w porównaniu z majem – do 7% netto (po korekcie sezonowej). 21% respondentów (po korekcie sezonowej) planuje nakłady inwestycyjne w ciągu najbliższych sześciu miesięcy, co oznacza spadek o jeden punkt procentowy w porównaniu z majem.
2. Unia europejska – usługi
Według pierwszego szacunku Eurostat, w kwietniu 2025 r. produkcja usług wyrównana sezonowo zarówno w strefie euro, jak i w UE spadła o 0,3% w porównaniu z marcem 2025 r. W kwietniu 2025 r. produkcja usług wzrosła w porównaniu z kwietniem 2024 r. o 0,7% w strefie euro i o 1,1% w UE. Wśród państw członkowskich, dla których dostępne są dane, największy roczny wzrost odnotowano w Grecji (+11,9%), Danii (+8,1%) i na Litwie (+7,9%). Największe spadki zaobserwowano na Malcie (-2,9%), w Słowenii (-2,0%) oraz w Bułgarii i Austrii (w obu przypadkach -0,8%).
Źródło: Eurostat. Opracowanie własne.
Źródło: Eurostat. Opracowanie własne.
3. Unia europejska – sprzedaż detaliczna
Zgodnie z danymi podanymi przez Eurostat skorygowany sezonowo wolumen handlu detalicznego spadł w maju 2025 r. o 0,7% w strefie euro i o 0,8% w UE w porównaniu z kwietniem 2025 r. W maju 2025 r. skorygowany kalendarzowo wolumen sprzedaży detalicznej wzrósł o 1,8% w strefie euro i o 1,9% w UE w porównaniu z majem 2024 r.
Źródło: Eurostat. Opracowanie własne.
4. Chiny – inflacja
Poziom inflacji CPI w Chinach w ujęciu r/r wyniósł 0,1% i był wyższy od oczekiwań na poziomie -0,1%. Inflacja cen producentów była natomiast niższa od oczekiwań. Dynamika indeksu cen w przemyśle wyniosła -3,6% wobec oczekiwanych -3,2% r/r.
W tym tygodniu:
- Polska: bilans handlowy, CPI
- USA: CPI, PPI, dane z przemysłu, sprzedaż detaliczna
- Strefa euro: ZEW, CPI
- Chiny: bilans handlowy, PKB, sprzedaż detaliczna, produkcja przemysłowa