Przegląd tygodnia

      
    
Przegląd tygodnia Generali Investments
Aktualności / 2025-05-19 / autorzy: Piotr Minkina

1. Polska – inflacja CPI
Zgodnie z informacjami opublikowanymi przez GUS ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2025 r. wzrosły w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku o 4,3%, co było wartością o 0,1 p.p. wyższą od wcześniejszego wstępnego odczytu. W tym czasie ceny usług wzrosły o 6,3%, a towarów o 3,5%. Obecnie głównym źródłem silniejszego spadku tempa inflacji w ujęciu r/r są ceny towarów, w szczególności ceny paliwa. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 0,4%.

Źródło: GUS, NBP. Opracowanie własne.

2. USA – inflacja
Poziom inflacji CPI w kwietniu był 0,1 p.p. niższy od oczekiwań i wyniósł 2,3% r/r. Tzw. inflacja bazowa wyniosła 2,8% i również była zgodna z konsensusem. Negatywnie na wzrost cen wpływają spadające ceny energii. Dynamika cen żywności jest niska, z tendencją do spadku. Ceny usług rosną coraz wolniej. Podobne dynamiki obserwowane były również w inflacji w sektorze przedsiębiorstw (PPI). Poziom cen w lutym wzrósł o 2,4% w porównaniu do lutego 2024 r.  w ujęciu r/r (PPI Final Demand). Dynamika PPI bazowego wyniosła 3,1% r/r.

3. USA – budżet
Budżet federalny USA w kwietniu wykazał nadwyżkę o wartości 258 mld USD, co było wartością wyższą od oczekiwań.

4. USA – sektor przemysłowy
Poziom produkcji przemysłowej w USA w ujęciu wyrównanym sezonowo wzrósł rok do roku o 1,5%, a w stosunku do marca nie zmienił się. Wykorzystanie mocy produkcyjnych spadło o 0,1 p.p. i jest wyższe niż w październiku 2024 r. (77,1).

5. USA – nastroje wśród małych przedsiębiorców
Niewiele brakuje obecnym wartościom indeksu nastrojów wśród amerykańskich małych przedsiębiorców (NFIB) do poziomów odnotowywanych przed wyborami prezydenckimi w USA. Od grudnia wartość indeksu zaczęła silnie spadać. W kluczowych punktach raportu opublikowanego przez NFIB można przeczytać m.in., że odsetek netto właścicieli oczekujących lepszych warunków biznesowych spadł o sześć punktów procentowych w porównaniu z marcem − do 15% netto (wyrównany sezonowo), co jest najniższym poziomem od października ubiegłego roku. Komponent ten, wraz z nieobsadzonymi miejscami pracy, w największym stopniu przyczynił się do spadku Indeksu Optymizmu. Odsetek netto właścicieli spodziewających się wyższych realnych wolumenów sprzedaży spadł o 4 p.p. w porównaniu z marcem − do minus 1% netto (po oczyszczeniu z wpływu czynników sezonowych). To czwarty miesiąc z rzędu, w którym realne oczekiwania sprzedażowe spadły. O 4% mniej netto (wyrównane sezonowo) właścicieli planuje inwestycje w zapasy w nadchodzących miesiącach, co oznacza spadek o 3 p.p. w porównaniu z marcem i najniższy odczyt od 11 miesięcy. 18% (wyrównanych sezonowo) firm planuje nakłady kapitałowe w ciągu najbliższych sześciu miesięcy, co oznacza spadek o 3 p.p. w porównaniu z marcem. Ostatni raz tak niski odsetek firm planujących nakłady kapitałowe miał miejsce w kwietniu 2020 r., w czasie pandemii COVID-19. Odsetek właścicieli małych firm deklarujących jakość pracy jako najważniejszy problem dla biznesu pozostał niezmieniony w porównaniu z marcem i wyniósł 19%, pozostając głównym problemem trzeci miesiąc z rzędu. 14% właścicieli stwierdziło, że inflacja jest ich najważniejszym problemem w prowadzeniu działalności, co oznacza spadek o 2 p.p. w porównaniu z marcem i najniższy odczyt od września 2021 roku. Inflacja znajduje się obecnie na trzecim miejscu jako najważniejszy problem. Zapytani o ocenę ogólnej kondycji swojej firmy 13% stwierdziło, że jest doskonała (wzrost o 2 p.p.), a 56% stwierdziło, że jest dobra (wzrost o 3 p.p.). Dwadzieścia siedem procent stwierdziło, że kondycja ich firmy jest dobra (spadek o 4 p.p.), a 4% stwierdziło, że jest zła (bez zmian).

6. Strefa euro – produkcja przemysłowa
W marcu 2025 r., według pierwszych szacunków Eurostatu, produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo wzrosła w porównaniu z lutym 2025 r. o 2,6% w strefie euro i o 1,9% w UE. W marcu 2025 r., w porównaniu z marcem 2024 r., produkcja przemysłowa wzrosła o 3,6% w strefie euro i o 2,7% w UE

Źródło: Eurostat. Opracowanie własne.

 

W tym tygodniu:

  • Polska: PPI, dynamika wynagrodzeń, produkcja przemysłowa, nastroje konsumentów, produkcja budowlano-montażowa
  • Strefa euro: CPI, ZEW, wskaźniki sentymentu konsumentów
  • USA: wskaźniki sentymentu
  • Chiny: produkcja przemysłowa, sprzedaż detaliczna