Przegląd tygodnia

      
    
Przegląd tygodnia Generali Investments
Aktualności / 2024-03-25 / autorzy: Piotr Minkina

 

Najważniejsze informacje z minionego tygodnia

1. Polska – inflacja bazowa
Według danych NBP inflacja bazowa w Polsce obniżyła się z poziomu 6,2% w styczniu do 5,4% w lutym. Według marcowej projekcji inflacji proces spadku ma być kontynuowany i inflacja bazowa na koniec 2 kwartału bieżącego roku ma wynieść 4,4% w ujęciu rok do roku.

Źródło: GUS, NBP. Opracowanie własne.

2. Polska – sprzedaż detaliczna
Według danych GUS zrewidowana sprzedaż detaliczna w cenach stałych spadła w styczniu 2024 r. o 19,4% w porównaniu do grudnia 2023 r., a w porównaniu do stycznia zeszłego roku wzrosła o 3,2% (rewizja w górę o 0,2 p.p.). W lutym konsensus rynkowy przewidywał wzrost sprzedaży na poziomie 4,9% r/r. Okazało się jednak, że dane GUS zaskoczyły pozytywnie, bowiem sprzedaż detaliczna urosła o 6,1% r/r. W porównaniu ze styczniem odnotowano jednak spadek o 0,9%. Tempo wzrostu sprzedaży w cenach bieżących było wyższe niż w styczniu, jednak niższe od przewidywań i wyniosło 6,7% r/r. Analizując poszczególne kategorie wzrost sprzedaży zaobserwowano we wszystkich grupach oprócz mebli, RTV, AGD oraz tekstyliów, odzieży i obuwia. W tej pierwszej kategorii dynamiki zaczynają się znacząco poprawiać, zarówno w ujęciu realnym jak i nominalnym.

Źródło: GUS. Opracowanie własne.

Źródło: GUS. Opracowanie własne.

3. Polska – koniunktura w przetwórstwie przemysłowym, budownictwie, handlu i usługach
Wg GUS w marcu poprawiły się w Polsce nastroje w porównaniu z lutym  niemal we wszystkich obszarach działalności, jednak ponownie za wyjątkiem transportu i gospodarki magazynowej.  Skokowo poprawiły się nastroje w zakwaterowaniu i gastronomii. Tutaj zaczął już panować optymizm. Poprawił się poziom optymizmu w przedsiębiorstwach z działalnością finansową i ubezpieczeniową, gdzie nastroje wskazują na koniunkturę. W pozostałych sektorach jeszcze dominują nastroje negatywne.

Źródło: GUS. Opracowanie własne.

Źródło: GUS. Opracowanie własne.

4. Polska – produkcja przemysłowa
Według danych opublikowanych przez GUS produkcja sprzedana polskiego przemysłu wzrosła w lutym o 3,3% r/r wobec oczekiwanych 2,5% r/r. To pozytywne zaskoczenie jest szczególnie ważne, bowiem w górę, z 1,6% r/r do 2,9% r/r, zrewidowano dane za styczeń. Po wyrównaniu sezonowym wzrost produkcji wyniósł 1,1% r/r. Najsilniejszą dynamikę wzrostu odnotowały dobra inwestycyjne – z przyrostem o 11,5% r/r.

Źródło: GUS. Opracowanie własne.

5. Polska – wynagrodzenia
Według informacji GUS przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw osiągnęło w styczniu poziom 7.978,99 zł. W ujęciu r/r wynagrodzenia wzrosły nominalnie o 12,93% (delikatny wzrost dynamiki nominalnej względem stycznia 2024 r.). W ujęciu realnym (czyli po pomniejszeniu tempa wzrostu wynagrodzeń o spadające tempo wzrostu cen) dynamika wynagrodzeń była silnie dodatnia i wyniosła 10,13%. W ujęciu miesięcznym przeciętne miesięczne wynagrodzenie wzrosło o 2,41%.

Źródło: GUS. Opracowanie własne.

6. Polska – koniunktura konsumencka
Nastroje konsumentów, mierzone bieżącym wskaźnikiem ufności konsumenckiej, poprawiły się w stosunku do lutego. Wartość Bieżącego Wskaźnika Ufności Konsumenckiej, publikowanego przez GUS, wyniosła -12,3 pkt. W analogicznym okresie w 2023 r. poziom pesymizmu wynosił -35,6 pkt. Oczekiwania inflacyjne wzrosły do poziomu najwyższego od listopada 2023 r., co jest zbieżne z zapowiedzianymi podwyżkami stawki VAT na żywność oraz cen energii dla gospodarstw domowych. Wartość wskaźnika wyprzedzającego (WWUK) wzrosła o 0,1 pkt. – do poziomu -5,2 pkt. Polacy cały czas oceniają przyszłą sytuację lepiej niż obecną. Ważne dla sprzedaży detalicznej wskaźniki dotyczące zarówno obecnego jak i przyszłego dokonywania ważnych zakupów również wzrosły.

Źródło: GUS. Opracowanie własne.

7. USA – stopy procentowe
FOMC utrzymał stopy procentowe w USA na niezmienionym poziomie, w przedziale 5.25 – 5.50%. W uzasadnieniu w komunikacie prasowym wskazano na solidne tempo wzrostu amerykańskiej gospodarki. Podkreślono, że przyrost miejsc pracy utrzymuje się na wysokim poziomie, a stopa bezrobocia pozostaje niska. Inflacja spadła w ciągu ostatniego roku, ale pozostaje na wysokim poziomie. Komitet nie spodziewa się, że właściwe będzie obniżenie docelowego zakresu stóp procentowych, dopóki nie uzyska większej pewności, że inflacja będzie trwale zmierzać w kierunku 2%. Ponadto, Komitet będzie kontynuował redukcję posiadanych skarbowych papierów wartościowych oraz papierów dłużnych i papierów wartościowych zabezpieczonych hipoteką, zgodnie z wcześniej ogłoszonymi planami.

8. Niemcy – IFO
Nastroje w niemieckim biznesie, mierzone wartością indeksu IFO, ponownie delikatnie się poprawiły. Poziom indeksu w marcu wyniósł 87,8 pkt. wobec 85,7 pkt. w lutym. Dynamiki poszczególnych składowych w różnych sektorach gospodarki były mieszane. Nastroje poprawiły się we wszystkich gałęziach gospodarki.

Źródło: IFO. Opracowanie własne.

Źródło: IFO. Opracowanie własne.

9. Chiny
Dane dotyczące inwestycji w kapitał trwały oraz produkcji przemysłowej okazały się być lepsze od oczekiwań i ich dynamika sięgnęła odpowiednio 4,2% r/r i 7,0% r/r. Wzrost sprzedaży detalicznej był tylko nieznacznie niższy od przewidywań: 5,5% vs. 5,6%.

 

Na radarze:

  • Polska: CPI (flash), stopa bezrobocia
  • Strefa euro: CPI, sprzedaż detaliczna, nastroje konsumentów, nastroje w przemyśle
  • USA: PKB (trzeci odczyt za 4 kw. 2023), zamówienia na dobra trwałe, wskaźniki sentymentu, wydatki konsumentów
  • Japonia: sprzedaż detaliczna, produkcja przemysłowa, zamówienia w przemyśle