Senat USA wprowadza Plan Ratunkowy

      
    
Termometr inwestycyjny
Aktualności / 2021-02-09 / autorzy: Marek Straszak
  • Ograniczony dostęp do szczepionek przeciw COVID-19 niepokoi inwestorów
  • Senat wprowadza Amerykański Plan Ratunkowy prezydenta Joe Bidena
  • Zawirowania na giełdach
  • Sezon wyników w kratkę – pozytywnie w USA, negatywnie w Europie
  • Złoto z szansami na odbudowę kursu

 

Unia czeka na szczepionki

Świat, a szczególnie Europa boryka się z problemem dostępności szczepionek, co niepokoi inwestorów. Sugeruje się, że Pfizer oraz Moderna, czyli firmy produkujące szczepionki sprzedają większą część z nich na inne rynki poza Europą, które dają lepsze ceny niż wynegocjowany kontrakt z UE.

Na horyzoncie pojawiła się już jednak szczepionka firmy AstraZeneca, która co prawda jest skuteczna jedynie w 60% (Pfizer oraz Moderna mają około 90% skuteczności), ale może wyraźnie wspomóc system szczepień w UE. Podobną skuteczność ma również szczepionka Johnson & Johnson, która także jest o krok od dopuszczenia na rynek europejski. Dla inwestorów to jednak za mało i wciąż są obawy, czy taka skuteczność zapewni ochronę przed COVID-19, a w szczególności przed jego kolejnymi mutacjami.

Plan Ratunkowy dla USA

W USA przegłosowano plan ratunkowy zaproponowany przez prezydenta Joe Bidena. Przewiduje on m. in. wypłatę po 1400 dolarów dla osób fizycznych oraz przeznaczenie 160 mld dolarów na dystrybucję szczepionek i testów na Covid-19. Senat przegłosował go bez poparcia republikanów. W głosowaniu padł remis i w tym przypadku zdecydował głos wiceprezydent Kamali Harris.

Coraz więcej akcji kupowanych na kredyt

W ostatnim czasie zwiększyła się znacząco wartość akcji kupowanych na kredyt. Może to być związane z tym, że dużo inwestorów indywidualnych handluje opcjami, które działają na zasadzie dźwigni finansowej (np. 1:100). Sprawia to, że rynek jest bardziej zmienny, a dzienne wahania indeksów odznaczają się wyższą amplitudą. Takie duże wahania były widoczne w zachowaniu się np. spółki GameStop, której akcje wykupywali inwestorzy zebrani na portalu Reddit (m.in. również za pośrednictwem opcji), grając przeciwko funduszom hedgingowym posiadającym tam krótkie pozycje.

Sezon wyników

W USA jak i w Europie trwa sezon wyników. Około 50% amerykańskich spółek zaraportowało już swoje wyniki, które okazały się dużym, pozytywnym zaskoczeniem. Średnio spółki raportowały pobicie konsensusu na zysku netto o 18% i wzrost rok do roku o 6%. W Europie na tę chwilę jedynie ¼ spółek złożyła raporty. Tutaj sytuacja jest odwrotna niż w Stanach i średnio firmy zaskakiwały na minus (zyski -9% vs konsensus oraz -28% rok do roku).

IV kwartał 2020 roku dobry dla złota

W ostatnich dniach ukazał się raport World Gold Council na temat złota, w którym wskazano, że popyt na ten surowiec w 2020 roku był najmniejszy od 11 lat. Najbardziej złoto ucierpiało przez osłabienie się segmentu jubilerskiego i brak zakupów ze strony banków centralnych. Widać jednak, że czwarty kwartał 2020 roku był dla kruszcu dużo lepszy i w 2021 prawdopodobna jest dalsza odbudowa rynku tego surowca. Notowania złota są ostatnio pod presją związaną ze wzrostem krzywej rentowności w USA oraz umacniającego się dolara. Jednak postpandemiczna sytuacja na świecie (niskie stopy procentowe, wysoka inflacja) powinna być pozytywna dla wycen kruszcu i wspierać jego kurs.