Wyniki wyszukiwania
W gospodarce risk-off - Termometr Inwestycyjny
Od początku miesiąca dane makroekonomiczne i sytuacja polityczna umacniają „risk-off” – sentyment do bezpiecznych inwestycji, który przekłada się na spadek cen akcji (S&P 500 -1,93 %) i wzrosty cen złota, które osiągnęły 2,25%.
https://generali-investments.pl/contents/display-article/klient-instytucjonalny/w-gospodarce-riskoff--termometr-inwestycyjny
Opublikowany: 15.10.2019
Globalna sytuacja wspiera instrumenty dłużne
Obecna sytuacja, w której istnieje ryzyko eskalacji wojen handlowych i rosną obawy o spowolnienie gospodarcze na świecie, także w Polsce, powinna wspierać instrumenty dłużne. Pytanie, czy wraz z obawami o spowolnienie w Polsce, nie powróciły obawy o popyt na krajowe obligacje.
https://generali-investments.pl/contents/display-article/klient-instytucjonalny/globalna-sytuacja-wspiera-instrumenty-dluzne
Opublikowany: 26.11.2019
11 sposobów na to, jak zainwestować w dziecko
Przedstawiamy aż 11 możliwości, które pomogą Ci zainwestować w dziecko. O przyszłości swojego dziecka warto myśleć już od najmłodszych lat. Poniższe sposoby ułatwią Ci to zadanie.
https://generali-investments.pl/contents/display-article/klient-instytucjonalny/11-sposobow-na-to-jak-zainwestowac-w-dziecko
Opublikowany: 14.03.2018
Giełda w czasach koronawirusa
Stwierdzenie, że kryzys zaczął dotykać gospodarki jest dziś oczywistością. Giełdy zareagowały błyskawicznie serią spadków. Co więcej, zapewne czeka nas seria gorszych danych, makroekonomicznych. Duża część tych negatywnych wiadomości jest już zdyskontowana w cenach różnych aktywów finansowych, począwszy od obligacji a skończywszy na akcjach.
https://generali-investments.pl/contents/display-article/klient-instytucjonalny/gielda-w-czasach-koronawirusa
Opublikowany: 03.04.2020
Branże odporne na wirusa. Czy są takie?
Za nami już pierwsza, gwałtowna reakcja giełd na turbulencje wywołane pandemią COVID-19. Po Chinach kolejne kraje (Austria, Norwegia) ogłaszają powrót do „regulowanej aktywności gospodarczej”. Nawet jednak na rynkach, gdzie do przesilenia zachorowań jeszcze bardzo daleko, nie wszystkie branże liczą straty. Dla niektórych obecna rzeczywistość gospodarcza otworzyła nowe możliwości biznesowe.
https://generali-investments.pl/contents/display-article/klient-instytucjonalny/branze-odporne-na-wirusa-czy-sa-takie
Opublikowany: 08.04.2020
Dni wolne na giełdach
Co się dzieje na rynkach gdy giełda nie pracuje? 10 kwietnia 2020 jest dniem, w którym nie będzie notowań na warszawskim parkiecie. Czy to sytuacja wyjątkowa? Inwestorzy mają kilka bądź kilkanaście dni wolnego w roku. W 2020 na GPW mamy planowo w sumie 10 takich dni, a w 2019 było ich 13.
https://generali-investments.pl/contents/display-article/klient-instytucjonalny/dni-wolne-na-gieldach
Opublikowany: 09.04.2020
Psychologia inwestorów w czasach pandemii
Od ponad miesiąca żyjemy w świecie zdominowanym przez realne skutki pandemii w codziennym życiu, ale także nasze wyobrażenia jak długo ona potrwa i jaki świat nas czeka, kiedy pandemia zacznie wygasać. Wszystko to wywołuje także niezwykle silny wpływ na zachowania inwestorów.
https://generali-investments.pl/contents/display-article/klient-instytucjonalny/psychologia-inwestorow-w-czasach-pandemii
Opublikowany: 21.04.2020
Powrót do nowej normalności
Rządy powoli, w obawie przed potencjalną drugą falą epidemii, odmrażają gospodarki, a na ulicach pojawia się coraz większy ruch. Czy te obserwacje odzwierciedlają stan faktyczny i czy możemy liczyć na powrót do normalności, jaką znamy?
https://generali-investments.pl/contents/display-article/klient-instytucjonalny/powrot-do-nowej-normalnosci
Opublikowany: 21.05.2020
Wakacje na długu
Rynek długu w ostatnich dniach cechował się bardzo niskimi obrotami i równie niską aktywnością tak inwestorów indywidualnych jak i banków oraz instytucji finansowych. Wynika to z kilku powodów. Po pierwsze jesteśmy w okresie wakacyjnym, przez co wielu inwestorów po prostu nie ma na rynku. Po drugie banki charakteryzują się aktualnie ogromną nadpłynnością, a podatek bankowy zmusza je do kupna obligacji jedno, dwu lub trzyletnich, które wyceniane są bardzo nisko, w granicach 0,2%. Takie ich zachowanie może prowadzić to ujemnych rentowności na krótkim końcu polskiej krzywej. Po trzecie zaś pojawił się popyt ze strony TFI, które boją się ryzyka i preferują krótki koniec oraz obligacje zmiennoprocentowe, które w ostatnich dniach bardzo dobrze sobie radziły. Podsumowując – mamy dość duży popyt na krótkim końcu krzywej, nie ma jednak podaży.
https://generali-investments.pl/contents/display-article/klient-instytucjonalny/wakacje-dla-dlugu
Opublikowany: 21.08.2020
Ożywienie na rynku papierów skarbowych
Końcówka wakacji na rynkach długu charakteryzowała się zwiększeniem aktywności banków centralnych i ożywieniem na rynku papierów skarbowych.
https://generali-investments.pl/contents/display-article/klient-instytucjonalny/ozywienie-na-rynku-papierow-skarbowych
Opublikowany: 17.09.2020
Bogaty czy niezależny? Policz swoją finansową wartość netto.
To stwierdzenie być może Cię zaskoczy, ale bogaty wcale nie oznacza niezależny. Jest pewna subtelna różnica między bogactwem a wolnością finansową. Ty też w ciągu kilku minut możesz zrobić test na finansową wartość netto, aby sprawdzić faktyczny stan swojego majątku.
https://generali-investments.pl/contents/display-article/klient-instytucjonalny/bogaty-czy-niezalezny-policz-swoja-finansowa-wartosc-netto
Opublikowany: 20.02.2019
Aktualna sytuacja na rynkach długu
Po wyborach w USA obserwowaliśmy duży wzrost rentowności obligacji skarbowych. W reakcji na ogłoszone prawdopodobne zwycięstwo kandydata demokratów dziesięcioletnie obligacje amerykańskie zbliżyły się do najwyższego od wybuchu pandemii poziomu 0,95%, by po pewnym czasie, gdy pojawiła się niepewność, co do ostatecznego wyniku (a zliczanie głosów zaczęło się przeciągać), spaść do poziomu 0,80%.
https://generali-investments.pl/contents/display-article/klient-instytucjonalny/aktualna-sytuacja-na-rynkach-dlugu
Opublikowany: 24.11.2020
Fundusze dłużne – perspektywy rynkowe
• Rekordowo niskie stopy procentowe: stopa referencyjna NBP 0,1%. •Stawki depozytów na rynku międzybankowym i w kwotowaniach dla klientów w okolicach 0%. •Krótkoterminowe obligacje skarbowe stałokuponowe są bardzo nisko oprocentowane (roczne około 0%, dwuletnie 0,2%). • Obligacje skarbowe o dłuższym terminie wykupu cechuje minimalnie wyższa rentowność. Jednocześnie premia za zmienność stopy procentowej jest bardzo niska, a prawdopodobieństwo spadku długookresowych stóp niewielkie.
https://generali-investments.pl/contents/display-article/klient-instytucjonalny/fundusze-dluzne-perspektywy-rynkowe
Opublikowany: 02.06.2020
Na Dzień Dziecka - mała ściąga z edukacji finansowej
Moim ulubionym sposobem na świętowanie Dnia Dziecka jest zaplanowanie wspólnego czasu z dziećmi – ale tak w 100% pod oczekiwania najmłodszych. Ogromne i głośne place zabaw, zjeżdżalnie, zabawy wodne, lody, a nawet wata cukrowa. Tego dnia pozwalam na wiele i szczerze mówiąc, wolę wspólne przeżycia niż prezenty, choć nie jest tak, że upominków rzeczowych u nas nie ma, bo w końcu dzieci mają też marzenia materialne.
https://generali-investments.pl/contents/display-article/klient-instytucjonalny/na-dzien-dziecka-mala-sciaga-z-edukacji-finansowej
Opublikowany: 01.06.2021
Polska giełda liderem majowych wzrostów
WIG w maju wzrósł aż o 9%; znakomita sytuacja sektora bankowego i paliwowego; debiut Pepco okazał się sukcesem
https://generali-investments.pl/contents/display-article/klient-instytucjonalny/polska-gielda-liderem-majowych-wzrostow
Opublikowany: 08.06.2021
Komentarz do rynku instrumentów dłużnych
Komunikat po czerwcowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej został odebrany przez rynek bardzo gołębio i doprowadził do poprawy cen obligacji i spadku stawek FRA na całej krzywej o 15-20 pb. W szczególności do komunikatu RPP wróciło, usunięte w maju stwierdzenie, że prowadzona przez NBP polityka pieniężna sprzyja utrwaleniu ożywienia aktywności gospodarczej oraz stabilizowaniu inflacji na poziomie zgodnym z celem inflacyjnym w średnim okresie.
https://generali-investments.pl/contents/display-article/klient-instytucjonalny/komentarz-do-rynku-instrumentow-dluznych
Opublikowany: 18.06.2021
Okres wakacyjny na horyzoncie
Sezon letni i wakacje przed nami, powoli kończymy pierwszą połowę 2022 roku. To oznacza, że możemy zacząć nieśmiałe podsumowanie minionego półrocza. „Widmo recesji”, „spowolnienie”, „agresywna polityka banków centralnych”, „niespotykane w ostatnich latach odczyty wskaźnika inflacji” to tylko kilka z wielu określeń, które rozgrzewały emocje uczestników rynków akcyjnych.
https://generali-investments.pl/contents/display-article/klient-instytucjonalny/okres-wakacyjny-na-horyzoncie
Opublikowany: 29.06.2022