11 sposobów na to, jak zainwestować w dziecko

      
    
Niezależnie o finansach / 2018-03-14 / autorzy: Diana Litwin-Dolezińska

11 sposobów na to, jak zainwestować w dziecko

Przedstawiamy aż 11 możliwości, które pomogą Ci zainwestować w dziecko. O przyszłości swojego dziecka warto myśleć już od najmłodszych lat. Poniższe sposoby ułatwią Ci to zadanie.


Jak zainwestować w dziecko?

Z ostatniego raportu przygotowanego przez Centrum im. Adama Smitha wynika, że wychowanie dziecka do osiągnięcia przez nie pełnoletności kosztuje w Polsce od 176 tys. do 200 tys. zł. Koszt wychowania dwójki dzieci wynosi od 317 tys. do 368 tys. zł. Trójki – od 422 tys. do 484 tys. Zł. Zapewnienie dziecku dobrego startu w dorosłość jest więc prawdziwym wyzwaniem finansowym, o którym warto pomyśleć wcześniej. Co może być dobrą inwestycją na przyszłość?

Rozwijanie pasji u dziecka

Pasje dziecka wspierane przez najbliższych mogą zaowocować w przyszłości! Dawaj dziecku okazję do realizacji własnych zainteresowań. Jest spora szansa na to, że w dorosłym życiu będzie to miało wpływ na jego życie zawodowe. Nic tak nie motywuje do rozwoju, jak robienie rzeczy, które są dla dziecka interesujące.

Dziecko w szkole językowej

Nauka języka obcego pozwala rozwijać umiejętności umysłowe i wpływa pozytywnie na komunikację. W dorosłym życiu okazuje się świetną inwestycją. Umożliwia rozwój zawodowy, ułatwia podróżowanie czy zdobywanie wiedzy w innym języku. Im wcześniej dziecko zaczyna uczyć się języka obcego, tym lepiej. Dzieci nawet do 7-8 roku życia uczą się go w sposób nieświadomy.

Trenujemy umiejętności miękkie u dziecka

Jak pokazują międzynarodowe badania oraz obserwacje rynku pracy, uniwersalne kompetencje miękkie, przydatne w każdej specjalizacji i branży, są szeroko poszukiwane wśród kandydatów do pracy. Według badań przeprowadzonych przez Hays Poland znaczenie umiejętności społecznych i psychofizycznych na rynku pracy stale rośnie, a w roku 2030 nawet dwie trzecie zawodów będzie wymagało wysoko rozwiniętych kompetencji miękkich. Można zauważyć, że coraz bardziej modne stają się szkoły umiejętności miękkich. Trenują one w dzieciach komunikatywność, pewność siebie, pożądanie do wystąpień publicznych, odporność na stres, a także kreatywność.

Tradycyjne modele oszczędzania

Jednym z najlepszych sposobów na przygotowanie się do przyszłych ekonomicznych potrzeb dziecka jest oczywiście - oszczędzanie pieniędzy. Możesz wybrać w tym celu tradycyjną lokatę lub konto oszczędnościowe. Banki posiadają też w swojej ofercie produkty skierowane specjalnie do dzieci. Ze względu na niewysokie oprocentowanie depozytów, nie są to produkty, które pozwolą Ci uzyskać spore zwroty. Są one jednak darmowe i łatwo dostępne.

Plan Systematycznego Oszczędzania

To bardziej efektywny sposób oszczędzania na przyszłość dziecka. Przy tej metodzie możemy zdecydować się na większą systematyczność. Do tego mamy szansę na osiągniecie lepszych wyników w długim horyzoncie czasowym. Przykładowo w Planie Systematycznego Oszczędzania Generali Investments TFI możesz wybrać plan 5-letni lub 10-letni. Plan opiera się o wybrane przez Ciebie subfundusze. W zależności od wybranej opcji możesz zdecydować się na wpłaty miesięczne lub roczne. Przed wyborem konkretnego planu trzeba rozważyć m.in. to, jak długo chcesz oszczędzać, jak chcesz podzielić swoje środki i na jakie subfundusze, jaka jest Twoja skłonność do ryzyka, jaką chcesz kwotę przeznaczyć na systematyczne oszczędzanie.

Zakup mieszkania

Zakup nieruchomości bardzo często jest dobrą inwestycją. Nawet w takim przypadku, gdy myślimy o przyszłości naszego dziecka. Kupno mieszkania ma jednak soje minusy, które trzeba wcześniej przekalkulować. Wiąże się z potrzebą posiadania sporej gotówki lub koniecznością zaciągnięcia kredytu. Jeżeli chcesz zainwestować w dziecko i sprawić mu nieruchomość, którą najpierw wynajmiesz, to musisz brać pod uwagę fakt, że na dopilnowanie interesu, będziesz potrzebować czasu. Możesz wybrać też opcję oszczędzania na cel mieszkaniowy, który zrealizujesz dopiero w odpowiednim czasie w przyszłości.

Edukacja finansowa dziecka

Warto wcześniej pomyśleć o aspekcie edukacyjnym. Nauka finansów już od dziecka to najlepsza inwestycja w jego przyszłość. Niestety z wielu badań wynika, że z jednej strony mamy dużą potrzebę edukowania dzieci, ale z drugiej strony większość z nas ogranicza się jedynie do bardzo podstawowych elementów edukacji finansowej. Chętnie uczymy dzieci oszczędzania, bo zachęcamy je do odkładania pieniędzy do skarbonki. Jednak większość z nas na tym poprzestaje i nie podejmuje się ważnego zadania, jakim są rozmowy z dzieckiem o pieniądzach.

A może kieszonkowe dla dziecka?

Kieszonkowe pozwala dziecku uczyć się obchodzenia z pieniędzmi. Pomaga kontrolować wydatki i planować finanse. To świetny trening, który w dodatku można wykonywać pod czujnym okiem rodziców. Możesz go zastosować jako ważny walor w edukacji finansowej swojego dziecka.

Zdrów jak ryba

Jeżeli zapewniasz swojemu dziecku sporo ruchu na świeżym powietrzu, to możesz to uznać za świetny sposób na inwestycję. Wszyscy wiemy, jak dużą wartość w życiu ma dobra kondycja. Jazda na rowerze latem, gra w piłkę czy inne zajęcia ruchowe znakomicie wpływają na stan zdrowia dziecka. Do tego wszelkie inne aktywności takie jak basen, taniec czy dodatkowe zajęcia sportowe, pomagają dziecku w kształtowaniu pasji i wpływają pozytywnie na jego rozwój. Jeżeli do tego dołożymy zdrowe nawyki żywieniowe, to sprawimy, że nasze dziecko będzie odpowiednio dorastać. A w przyszłości będzie wiedziało, że zdrowie jest takim aspektem, którego nie można zaniedbywać.

Ubezpieczenie

Jeśli chcesz zainwestować w dziecko, możesz skorzystać z różnych form ubezpieczeń dla członków swojej rodziny. Najlepiej wybrać takie ubezpieczenie, które zabezpieczy Twoich bliskich przed skutkami nieszczęśliwych wypadków czy na skutek śmierci. Pamiętaj, że korzystając z ubezpieczenia, masz możliwość uposażyć swoje dziecko, dzięki czemu otrzyma ono środki w przypadku, gdy Tobie stanie się coś złego.

Zainwestuj w siebie

Ten punkt być może Cię zaskoczy, ale inwestycja w siebie jest jedną z opcji na to, jak zainwestować w dziecko. Po pierwsze rodzice, którzy mają swoje cele, pasje i marzenia, są dobrym przykładem dla dziecka. Po drugie Twój rozwój i wkład we własną edukację prawdopodobnie korzystnie wpłynie na stan Waszych finansów. A to naturalnie może oznaczać lepszy start w przyszłość Twojego dziecka. Po trzecie myślenie o własnej przyszłości, oznacza również świadome podejście do tematu przyszłej emerytury. Możesz podjąć odpowiednie kroki oszczędnościowe już teraz, tak aby w przyszłości nie być obciążeniem dla swojego dziecka.

A Ty które sposoby wybierasz, aby zainwestować w dziecko? Jak myślisz, która z tych propozycji może przynieść w przyszłości największy zwrot?


Diana Litwin-Dolezińska - autorka bloga „Pieniądz jest Kobietą”.

Chętnie podzieli się z Tobą sposobami na lepszą organizację finansów osobistych, zwiększanie zarobków i rozwój osobisty.