4 podstawowe produkty oszczędnościowe, które powinien znać nastolatek

      
    
Rodzinne finanse / 2017-12-18 / autorzy: Diana Litwin - Dolezińska


Jakie cele może mieć młoda osoba wkraczająca w dorosłość? Zapewne sporo z nich da się zrealizować w krótkim lub średnim terminie. Są jednak i takie, na które trzeba oszczędzać dość długo.


Nasze potrzeby są różne. Czasami oszczędzamy na wakacje, czasami na wymarzony gadżet albo wkład własny na mieszkanie. Tym bardziej powinno się znać produkty, które odpowiadają różnym potrzebom. Dlaczego warto korzystać z różnych rozwiązań? Przede wszystkim dlatego, że są one bardziej skuteczne, jeżeli są dostosowane do naszych wymagań.

Zobacz, jak efektywnie wykorzystywać 4 podstawowe produkty oszczędnościowe

1. Konta oszczędnościowe - cele krótkoterminowe

Konta oszczędnościowe są zazwyczaj proponowane przez banki jako dodatkowe produkty związane z rachunkami rozliczeniowymi. Pieniądze, które wpływają na zwykły rachunek bankowy, przeważnie nie są oprocentowane.

Dodatkowe konto oszczędnościowe można traktować jak taką skarbonkę z oprocentowaniem. Konta oszczędnościowe zwykle nie mają wysokiego oprocentowania. Mają jednak tę zaletę, że pieniądze można na nie w dowolnym momencie wpłacać i wypłacać z nich. Dlatego bardzo dobrze się sprawdzają do przechowywania środków z bieżących wydatków, oszczędności krótkoterminowych czy funduszu awaryjnego.

Na kontach oszczędnościowych nie zamraża się pieniędzy, a odsetki są naliczane od każdej kwoty, za każdy dzień. Zazwyczaj dopisywane są do konta na koniec każdego miesiąca. Można mieć nawet kilka kont oszczędnościowych, dzięki czemu jeszcze łatwiej zarządza się oszczędnościami.

2. Lokaty - poduszka bezpieczeństwa

Choć lokaty nie pozwalają zarobić, to jednak do przechowywania funduszu bezpieczeństwa są akurat bardzo dobre. Fundusz bezpieczeństwa – przypomnę – to oszczędności, które mają nam pozwolić na pokrycie kosztów życia w razie nieprzewidzianej sytuacji życiowej, np. utraty pracy, choroby itp. Są to pieniądze, które powinny być w miarę łatwo dostępne, jeśli coś się wydarzy. Poduszka finansowa to nasza ochrona na czarną godzinę.

Po zebraniu na koncie oszczędnościowym odpowiedniej sumy na fundusz bezpieczeństwa, dobrym pomysłem jest ulokowanie tych środków na lokacie. Dzięki temu będą one bezpieczne i w miarę łatwo dostępne w przypadku zaistnienia konieczności skorzystania z funduszu. Lokatę można zamknąć w razie potrzeby bez żadnego ryzyka i konsekwencji.

Jest to dobre rozwiązanie dla poduszki finansowej także z innego względu – pieniądze na lokacie nie są już tak łatwo dostępne jak na koncie oszczędnościowym, więc spada ryzyko ich podbierania. Pieniądze na lokacie kuszą mniej niż te ulokowane na koncie.

3. Fundusze inwestycyjne - cele średnio- i długoterminowe

Co najlepiej robić z nadwyżkami finansowymi, aby je skuteczniej pomnażać? Oczywiście warto pomyśleć o bardziej efektywnych sposobach niż lokata. Decydując się na fundusze inwestycyjne, możemy oddać pieniądze w ręce fachowców. W zależności od celu, jaki chcemy osiągnąć, oraz własnych preferencji, możemy decydować się na budowę portfela inwestycyjnego.

Fundusze pozwalają na dywersyfikację i są łatwo dostępne. Nie trzeba dysponować dużymi sumami, aby móc lokować nadwyżki w ten sposób. Dzięki temu mogą być wykorzystywane praktycznie przez każdego.

4. IKZE - cel długoterminowy - emerytura

Emerytura jest typowym celem długoterminowym, ale warto zacząć o niej myśleć już w momencie wchodzenia na rynek pracy. Składki do ZUS są pobierane już od pierwszej pensji i dokładnie tak samo możemy traktować składki na emeryturę prywatną.

W tym celu można zadbać o otwarcie rachunku IKZE, który gromadzi oszczędności w ramach III filaru emerytalnego. Rachunek IKZE można otworzyć już w wieku 16 lat. Co ważne, nie jest wymagana regularność wpłat.

Dlaczego IKZE jest lepszym sposobem oszczędzania na emeryturę niż np. lokata? Z bardzo prostych powodów. Dzięki temu produktowi unikamy podatku od zysków kapitałowych. Przy lokatach czy kontach oszczędnościowych standardowo pobierany jest tzw. podatek Belki.

Dodatkowo wpłaty na IKZE można odliczać od podatku dochodowego w rocznym rozliczeniu PIT, co daje większy zwrot od fiskusa.

Kolejnym plusem jest to, że IKZE oparte na funduszach może dla nas pracować elastycznie, na podstawie naszych potrzeb i preferencji. Wystarczy wybrać dla siebie odpowiedni plan.

Warto dzielić swoje oszczędności zgodnie z celami. Znając te prawidłowości w młodym wieku, można uniknąć wielu błędów w przyszłości. Aby twoje dziecko wkroczyło w dorosłe życie z odpowiednią wiedzą, zapoznaj się z resztą naszych materiałów.

Zachęcamy do dyskusji! Możesz podzielić się także swoją opinią na ten temat. Napisz kilka słów w komentarzu poniżej, będzie nam bardzo miło!

Diana Litwin - Dolezińska, autorka bloga pieniadzjestkobieta.pl

Masz pytanie? Zostaw je w komentarzach, a odpowiem na nie!
Diana Litwin - Dolezińska
Podobał Ci się artykuł? Zapisz się na newsletter!
Będziesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach i materiałach,
dzięki którym Twoje dziecko stanie się finansowym prymusem.
Zapisz się
Dziękujemy za zapis do newslettera!
Przeczytaj więcej na ten temat:

Share:

Previous Article
Pokaż dziecku, jak zbudować trzy najważniejsze finansowe fundamenty
Next Article
Inwestowanie dla dziecka? Pokaż mu, jak to robić!