ESG - ważne dla inwestorów

      
    
ESG - ważne dla inwestorów
Aktualności / 2024-11-18 / autorzy: Generali Investments

Już wkrótce rozszerzymy naszą ofertę o nowy subfundusz

Generali Obligacji Ekologicznych

Jego strategia inwestycyjna będzie powiązana z zasadami zrównoważonego rozwoju uwzgledniającego aspekty ESG i oparta o dłużne papiery wartościowe.

Tym samym uzupełnimy naszą ofertę dotychczas dostępnych subfunduszy ekologicznych Generali Akcji Ekologicznych Globalny i Generali Akcji Ekologicznych Europejski.

To doskonała okazja, aby przyjrzeć się bliżej tematyce ESG.

Co oznacza skrót ESG?

Terminem ESG oznacza się zbiór czynników związanych ze środowiskiem naturalnym (E – Environment), społeczeństwem (S – Social) oraz ładem korporacyjnym (G – Governance).

Dlaczego ESG jest ważne?

ESG kojarzone jest raczej z szeregiem ryzyk, którym muszą stawić czoła przedsiębiorstwa, niż z szansami rozwoju. Obecnie jednak ta tendencja ulega ewolucji w kierunku bardziej aktywnego poszukiwania możliwości inwestycyjnych, angażowania się w projekty mające na celu wypracowanie produktów i usług, których celem jest rozwiązywanie zidentyfikowanych problemów i wyzwań.

Przykładem takich proaktywnych i pozytywnych działań inwestycyjnych jest finansowanie szeregu technologii nakierowanych na ograniczanie emisji gazów cieplarnianych, recyklingu, efektywności energetycznej, oszczędności surowców czy zwiększenia efektywności w rolnictwie.

Zalety inwestowania uwzględniającego czynniki ESG

Można wskazać dwie najważniejsze przyczyny rosnącego zainteresowania uwzględnianiem czynników ESG w inwestowaniu:

  • nieefektywne zaangażowanie kapitału w przedsięwzięcia o dużej kosztochłonności zewnętrznej. Należą do nich np. inicjatywy emitujące dużo zanieczyszczeń, zaangażowane w działalność szkodzącą społeczeństwu i narażone na nowe podatki, koszty administracyjne lub spadek wartości środków trwałych. Te czynniki mogą doprowadzać do spadku wartości aktywów i obniżać stopę zwrotu,
  • zwiększanie szans na kreowanie dodatkowej wartości dla inwestorów w dłuższym terminie względem inwestycji, które nie biorą pod uwagę czynników ESG.

ESG to szereg wyzwań

Inwestowanie z uwzględnieniem czynników ESG niesie ze sobą również kilka wyzwań. Najważniejszymi z nich są niepełne dane oraz ich jakość, dostępność wiedzy i analiz, niespójność standardów i metodologii i, co najważniejsze, wyzwania związane z udowodnieniem wartości dodanej płynącej z uwzględniania czynników ESG w zestawieniu z horyzontami inwestycyjnymi inwestorów.

Podział oferowanych produktów finansowych pod kątem uwzględniania aspektów ESG

Od marca 2021 roku, obowiązują przepisy przyjętego przez Parlament Europejski i Radę (UE) „Rozporządzenia w sprawie ujawniania informacji związanych ze zrównoważonym rozwojem w sektorze usług finansowych” („SFDR”).

Celem rozporządzenia jest ustanowienie zharmonizowanych przepisów dla uczestników rynku finansowego i doradców finansowych dotyczących przejrzystości w odniesieniu do wprowadzania do działalności ryzyk dla zrównoważonego rozwoju oraz brania pod uwagę niekorzystnych skutków dla zrównoważonego rozwoju w prowadzonych przez nich działaniach, a także w odniesieniu do przedstawiania przez nich informacji związanych ze zrównoważonym rozwojem na temat produktów finansowych.

Oprócz wymogu deklaracji uczestników rynku finansowego w zakresie uwzględniania ryzyk dla zrównoważonego rozwoju, w celu wyeliminowania m.in. tzw. greenwashingu (przedstawiania produktów jako „zielonych” pomimo tego, że w praktyce „zielonymi” nie były), przepisy wprowadziły klasyfikację produktów pod kątem integracji danego produktu z celami dla zrównoważonego rozwoju.

Powstała klasyfikacja rozróżnia trzy podstawowe grupy produktów:

  • produkty niemające na celu promowania żadnego aspektu ESG, ani nie mające na celu zrównoważonych inwestycji, które w zależności od decyzji firmy inwestycyjnej mogą jednak uwzględniać wpływ ryzyka dla zrównoważonego rozwoju w procesie podejmowania decyzji inwestycyjnych,
  • produkty mające na celu promowanie między innymi wybranego aspektu ESG: środowiskowego lub społecznego, lub obu tych aspektów łącznie („produkty jasnozielone”),
  • produkty mające na celu zrównoważone inwestycje („produkty ciemnozielone”).

Co dalej?

W najbliższej przyszłości należy spodziewać się zmian w podejściu do czynników ESG w procesach inwestycyjnych oraz stopniowego dostosowywania oferty produktowej do tego trendu. Wychodzimy tym wyzwaniom naprzeciw, oferując naszym klientom aż trzy subfundusze z grupy tzw. „ciemnozielonych”, czyli takie, w których zrównoważone inwestycje są ich celem.

 


NOTA PRAWNA

Jest to informacja reklamowa. Subfundusz Generali Obligacji Ekologicznych, wydzielony w ramach Generali Fundusze SFIO („Fundusz”) – zarządzany przez Generali Investments Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A., z siedzibą w Warszawie, które działa na podstawie zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego. Inwestowanie wiąże się z ryzykiem. Towarzystwo ani Fundusz nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego ani uzyskania określonego wyniku. Musisz liczyć się z możliwością zmniejszenia lub utraty zainwestowanych środków. Przed podjęciem decyzji inwestycyjnych zapoznaj się z: Prospektem Informacyjnym, Dokumentem zawierającym kluczowe informacje, Informacją dla Klienta AFI oraz pełną informacją prawną na stronie: https://generali-investments.pl/contents/pl/klient-indywidualny/nota-prawna

Subfundusz rozpocznie działalność z dniem 20 listopada 2024 r.