IKE czy IKZE – podejmij decyzję do końca roku

      
    
IKE czy IKZE – podejmij decyzję do końca roku
Niezależnie o finansach / 2024-10-20 / autorzy: Generali Investments

Odkładanie pieniędzy na emeryturę to jedno z najważniejszych finansowych zadań każdego z nas. Możesz je zrealizować już teraz, wybierając

Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) lub

Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE)

IKE i IKZE to podobne produkty. Mają one wiele korzyści dla oszczędzających. Poniżej omówiliśmy najistotniejsze kwestie.

Limit wpłat na IKE i IKZE

W 2024 roku limity wpłat na IKE i IKZE wynoszą:

Podatek dochodowy: ulga podatkowa z IKZE

W IKZE składki do wysokości limitu mogą zostać odliczone przez Ciebie od podstawy opodatkowania przy rozliczeniu rocznym. Maksymalne obniżenie podatku w 2024 r. to nawet 3 004,42 zł (dla osób fizycznych w drugim progu podatkowym, tj. 32% skala progresywna).

Należy również pamiętać, że w momencie wypłaty kapitału, a więc po ukończeniu 65. roku życia oraz dokonywaniu wpłat przez co najmniej 5 lat kalendarzowych, z wycofywanych środków zostanie pobrany zryczałtowany podatek w wysokości 10%. Jest on naliczany od przychodu, czyli od całości wypłacanego kapitału (bieżąca wartość dokonanych wpłat).

Podatek od zysków kapitałowych, tzw. „podatek Belki”

Jeżeli zgromadzone oszczędności są wypłacane w przewidzianym ustawowo terminie, to w IKE i w IKZE podatek od zysków kapitałowych nie jest pobierany.

Przeniesienie IKE i IKZE z innej instytucji finansowej

Jeżeli posiadasz IKE lub IKZE w innej instytucji finansowej, możesz zdecydować się na jego przeniesienie.

1. Zawrzyj umowę o prowadzenie IKE lub IKZE w Generali Investments TFI S.A.  już w tym momencie należy zaznaczyć, że będzie to konto z wypłatą transferową, czyli z przeniesieniem środków z wcześniej otwartego konta.
U nas możesz to zrobić online.

2. Po kilku dniach (maksymalnie 5) otrzymasz potwierdzenie otwarcia konta. Przekaż je instytucji finansowej, w której wcześniej miałeś otwarte IKE lub IKZE.

3. Złóż wniosek o wypłatę transferową w instytucji finansowej, w której wcześniej miałeś otwarte IKE lub IKZE, wskazując Generali Investments TFI S.A. jako nową instytucję prowadzącą Twoje IKE lub IKZE.
Sposób dostarczenia dokumentów do poprzedniej instytucji finansowej zależy od tej instytucji. Realizacja wypłaty trwa maksymalnie 14 dni.

Wypłata z IKE i IKZE

Pieniądze z IKE wypłaca się po ukończeniu 60 r. ż. lub po nabyciu uprawnień emerytalnych, ale nie wcześniej niż w wieku 55 lat. Dodatkowym warunkiem jest dokonywanie wpłat przez co najmniej 5 dowolnych lat kalendarzowych albo wpłacenie ponad połowy środków do 5 lat przed złożeniem wniosku o wypłatę.

Oszczędności zgromadzone w IKZE można wypłacić po ukończeniu 65 lat. Warunkiem w tym przypadku jest dokonywanie wpłat przez co najmniej 5 lat kalendarzowych. W przypadku obu produktów wypłata może być realizowana jednorazowo lub w ratach.

Wypłata w ratach środków zgromadzonych przez oszczędzającego następuje przez co najmniej 10 lat. Jeżeli wpłaty na IKZE były dokonywane przez mniej niż 10 lat, wypłata w ratach może być rozłożona na okres równy okresowi, w jakim dokonywane były wpłaty.

Wcześniejsza wypłata z IKE i IKZE

Z oszczędzania w IKE i IKZE można się wycofać (tzw. zwrot środków). Wcześniejsza wypłata z IKE może obejmować część lub całość środków.

Pieniądze z IKZE w terminie wcześniejszym niż przewidziany ustawowo wypłacane są wyłącznie w całości.

W przypadku IKE, wcześniejsza wypłata wiąże się z rezygnacją z korzyści, jaką jest zwolnienie z podatku od zysków kapitałowych - „podatku Belki”, a w przypadku IKZE z koniecznością uiszczenia podatku dochodowego, całą otrzymaną kwotę należy doliczyć do dochodu w rocznym rozliczeniu PIT – opodatkowanie wg skali podatkowej.

Dziedziczenie

W obu produktach zgromadzone pieniądze są dziedziczone i możliwe jest wskazanie osoby lub osób uprawnionych do ich otrzymania. Ponadto dziedziczona kwota jest zwolniona z podatku od spadków i darowizn.

 

 


INFORMACJA PRAWNA

Generali Investments Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. („Towarzystwo”)  z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Senatorskiej 18 (00-082 Warszawa), wpisane do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejestrowy dla m. st. Warszawy, XII Wydział Gospodarczy pod numerem KRS 50329, NIP: 527-10-24-937, kapitał zakładowy 21 687 900,00 PLN, opłacony w całości, działa na podstawie decyzji Komisji Papierów Wartościowych (obecnie: Komisja Nadzoru Finansowego) z dnia 1 czerwca 1995 r., nr decyzji KPW-4073-1\95 95 i świadczy usługi pośrednictwa w zbywaniu i odkupywaniu jednostek uczestnictwa.

Niniejszy materiał jest upowszechniany w celach reklamowych oraz nie stanowi umowy, nie jest dokumentem informacyjnym wymaganym na mocy przepisów prawa. Materiał ten nie zawiera pełnych informacji niezbędnych do podjęcia decyzji inwestycyjnej oraz oceny ryzyka związanego z inwestycją w subfundusze inwestycyjne. Przed podjęciem ostatecznych decyzji inwestycyjnych należy zapoznać się z Dokumentem zawierającym kluczowe informacje (KID),  Informacją dla Klientów AFI, a także z Prospektem Informacyjnym, zawierającymi szczegółowe informacje w zakresie: polityki inwestycyjnej, czynników ryzyka, zasad sprzedaży jednostek uczestnictwa, praw uczestników oraz z tabelą opłat manipulacyjnych i informacjami podatkowymi, dostępnymi w siedzibie Towarzystwa oraz na stronie internetowej: www.generali-investments.pl w lokalizacji https://www.generali-investments.pl/contents/pl/klient-indywidualny/dokumenty w zakładce „Dokumenty” (odpowiednio w zakładce „Prospekty funduszy”, „KID”, „Dokumenty i Regulaminy). Dokumenty są sporządzone w języku polskim. Ryzyko inwestycyjne subfunduszy opisane jest w punktach Opis ryzyka związanego z inwestowaniem w Jednostki Uczestnictwa Subfunduszu, w tym ryzyka związanego z przyjętą polityką inwestycyjną Subfunduszu oraz Opis ryzyka inwestycyjnego związanego z uczestnictwem w Subfunduszu. Prawa uczestników funduszu są opisane w Prospekcie Informacyjnym w punkcie Zwięzłe określenie praw Uczestników Funduszu. Dodatkowe szczegółowe informacje na temat IKE i IKZE znajdują się także w Regulaminie prowadzenia IKE lub IKZE. Indywidualna sytuacja Uczestnika może mieć wpływ na zasady opodatkowania. Przed zawarciem umowy o prowadzenie IKE lub IKZE zaleca się kontakt z doradcą podatkowym.

Towarzystwo ani fundusze inwestycyjne nie gwarantują osiągnięcia celów inwestycyjnych. Inwestując w subfundusze inwestycyjne uczestnik nabywa jednostki uczestnictwa tych subfunduszy, a nie aktywa bazowe będące przedmiotem inwestycji samego subfunduszu. Korzyściom wynikającym z inwestowania towarzyszą także ryzyka. Uczestnik musi się liczyć z możliwością zmniejszenia lub utraty części lub całości zainwestowanych środków. Indywidualna stopa zwrotu z inwestycji nie jest tożsama z wynikami inwestycyjnymi subfunduszu i jest uzależniona od wartości jednostki uczestnictwa w momencie jej zbycia i odkupienia przez subfundusz oraz od poziomu pobranych opłat manipulacyjnych i podatku obciążającego dochód z inwestycji. Opodatkowanie zależy od indywidualnej sytuacji klienta i może ulec zmianie w przyszłości. Przedstawiane informacje finansowe dotyczą wskazanego okresu w przeszłości, a wyniki osiągnięte w przeszłości nie gwarantują zwrotów z przyszłych inwestycji. Wynik będzie się różnić w zależności od funkcjonowania rynku i okresu posiadania inwestycji. Prezentowane wyniki nie uwzględniają opłat manipulacyjnych związanych z inwestycją w dany subfundusz oraz podatków.

Informacje zamieszczone w niniejszym materiale nie stanowią: oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego, usługi doradztwa inwestycyjnego, udzielania rekomendacji dotyczącej instrumentów finansowych, jak również nie stanowią informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną lub rekomendacji inwestycyjnej opisanych w art. 3 ust. 1 pkt 34) i 35) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w sprawie nadużyć na rynku, a także nie są formą doradztwa finansowego, podatkowego lub prawnego.

W zależności od przyjętej polityki inwestycyjnej, subfundusze mogą lokować aktywa w papiery wartościowe, instrumenty rynku pieniężnego oraz inne kategorie lokat, a ponadto ze względu na skład portfela oraz realizowaną strategię zarzadzania, wartość jednostki uczestnictwa może podlegać umiarkowanej, dużej lub bardzo dużej zmienności. Duża zmienność wartości aktywów netto: Generali Akcje Małych i Średnich Spółek, Generali Akcje Value, Generali Akcji Rynków Wschodzących, Generali Korona Akcje, Generali Korona Zrównoważony, Generali Stabilny Wzrost, Generali Surowców, Generali Akcji: Megatrendy w Generali Fundusze FIO oraz Generali Obligacje Aktywny, Generali Obligacje Globalne Rynki Wschodzące, Generali Złota, Generali Euro, Generali Akcji: Lifestyles, Generali Ekologicznych Globalny, Generali Akcji Ekologicznych Europejski w Generali Fundusze SFIO.

Możliwe lokaty ponad 35% wartości aktywów Generali Korona Dochodowy, Generali Korona Obligacje, Generali Stabilny Wzrost, Generali Korona Zrównoważony, Generali Złota, Generali Aktywny Dochodowy, SGB Dłużny, Generali Akcji: Lifestyles w papiery wartościowe emitowane, poręczane lub gwarantowane przez Skarb Państwa albo Narodowy Bank Polski, a w przypadku Generali Dolar, Generali Konserwatywny, Generali Surowców, Generali Akcji: Megatrendy oraz Generali Oszczędnościowy także w papiery wartościowe emitowane, poręczane lub gwarantowane przez: Australię, Austrię, Belgię, Bułgarię, Cypr, Czechy, Danię, Estonię, Finlandię, Francję, Grecję, Hiszpanię, Holandię, Irlandię, Islandię, Japonię, Kanadę, Koreę Południową, Litwę, Luksemburg, Łotwę, Maltę, Meksyk, Niemcy, Norwegię, Nową Zelandię, Polskę, Portugalię, Rumunię, Słowację, Słowenię, Stany Zjednoczone, Szwajcarię, Szwecję, Turcję, Węgry, Wielką Brytanię, Włochy oraz Europejski Bank Inwestycyjny i Bank Światowy (Międzynarodowy Bank Odbudowy i Rozwoju).

Niniejszy materiał został przygotowany przez Towarzystwo z dołożeniem należytej staranności i z wykorzystaniem najlepszej wiedzy autora oraz opiera się na ocenie autora w momencie jego tworzenia i w stosunku do bieżącego stanu prawnego, podatkowego i faktycznego który może ulec zmianie bez uprzedniego poinformowania. W materiale użyto informacji ze źródeł własnych (www.generali-investments.pl) oraz z publicznie dostępnych. Towarzystwo nie ponosi odpowiedzialności za negatywne skutki wynikające z użytku treści zawartych w niniejszym materiale. Wszelkie prawa autorskie do niniejszego materiału przysługują wyłącznie Towarzystwu. Powielanie, publikowanie bądź rozpowszechnianie w jakikolwiek inny sposób jego całości lub części bez zgody Towarzystwa jest zabronione.

Niniejszy materiał został opracowany według stanu na dzień 25.10.2024 r.