Jak tanio zorganizować wakacje?

      
    
Niezależnie o finansach / 2018-06-20 / autorzy: Diana Litwin-Dolezińska

Lubisz podróżować? Chcesz zorganizować tanio wakacje? Na szczęście są na to sposoby. A dodatku teraz możesz pobrać w prezencie narzędzie, które ułatwi Ci planowanie podróży.

Szukasz sposobów, aby zorganizować tanio wakacje? Oto one!

 

Zacznij wcześniej planować

Im wcześniej uda Ci się określić cel podróży, tym sprawniej wszystko przygotujesz. Dzięki temu wydasz mniej pieniędzy. A przecież o to chodzi, żeby zorganizować tanio wakacje! Chyba że masz ochotę na wypad Last Minute. Tego typu wyjazdy najlepiej rezerwuje się niemal w ostatniej chwili, co też pozwala na tańsze podróżowanie.

W innym przypadku nie zostawiaj przygotowań do podróży na ostatni dzwonek. Zapewne wszystkie najtańsze i najlepsze oferty będą już wtedy zarezerwowane.

Na około 1-2 miesiące przed podróżą (lub wcześniej) zaplanuj wakacyjny budżet. Konstrukcja takiego planu powinna uwzględniać bufor w wysokości 10 – 20 proc. kwoty, jaką masz zamiar wydać. Lepiej liczyć wydatki z lekkim zapasem, aby w razie nieprzewidzianych zdarzeń, nie zostać w kropce.

 

Skorzystaj z naszej Check Listy! Dzięki niej na pewno nic nie przegapisz i świetnie zorganizujesz swoje wakacje!

 

Ustal njbardziej opłacalny środek transportu

Wszelkiego rodzaju wyszukiwarki lotów, wynajmu samochodów, przewozów autokarowych czy innych sposobów publicznej komunikacji pomogą Ci w wygodny sposób sprawdzić ceny najtańszych połączeń.

Jeżeli możesz pozwolić sobie na dłuższą podróż, to weź pod uwagę loty z przesiadkami lub transport mieszany. Wybierając drugą opcję, uzyskasz możliwość dodatkowego zwiedzania miast tranzytowych.

Ustal, jaki środek transportu będzie w tym przypadku najbardziej opłacalny: samolot, dojazd własnym samochodem, dojazd z pomocą blablacar, a może pociąg lub autobus?

 

Opracuj strategię zwiedzania

Zaplanuj wcześniej to, co chcesz zobaczyć. Dowiedź się, czy trzeba kupić bilety wstępu. Zazwyczaj bilety łączone na różne atrakcje są tańsze. Zdarza się także, że bilety kupowane przez stronę mogą być w niższej cenie, niż te sprzedawane na miejscu w kasie.  Sprawdź, w jakie dni dana atrakcja, którą chcesz odwiedzić, jest otwarta za darmo dla zwiedzających.

 

Jeżeli jesteś osobą młodą, sprawdź czy nie kwalifikujesz się na kartę EURO 26 lub kartę ISIC. Wyrobienie jej pozwoli Ci uzyskać znaczne zniżki w wielu muzeach, czy innych atrakcjach turystycznych.

 

Poszukaj tańszych noclegów

Aby zorganizować tanio wakacje, zarezerwuj wcześniej noclegi. Jeżeli chcesz połączyć odpoczynek ze zwiedzaniem za niewielkie pieniądze, to koniecznie poszukaj noclegów na polach namiotowych, kempingach, apartamentów na airbnb lub ofert couchsurfingowych (darmowy nocleg w prywatnych mieszkaniach).

 

Zbierz jak najwięcej informacji o miejscu docelowym

Już przed wyjazdem postaraj się dowiedzieć jak najwięcej o miejscu, do którego się wybierasz. Zwróć uwagę np. na położenie marketów, w których można kupić żywność za mniej pieniędzy niż w pobliskich sklepach. Wybadaj sprawę z restauracjami i dowiedź się, gdzie stołują się "lokalsi". Będziesz mieć pewność, że jedzenie w takich miejscach jest smaczne, zdrowe i na pewno tańsze.

 

Nie trać tam, gdzie nie trzeba

Jeszcze przed wyjazdem zorientuj się w sprawach ubezpieczenia podróżnego i ubezpieczenia NNW. W wielu krajach trzeba słono płacić za opiekę medyczną, czy za pomoc w nagłych i nieprzewidzianych sytuacjach. W takich przypadkach lepiej na zimne dmuchać i poszukać ciekawych, a niekoniecznie bardzo drogich ofert ubezpieczycieli. Pamiętaj, aby wcześniej dokładnie sprawdzić warunki ubezpieczenia.

 

Nie warto też przepłacać na wymianie waluty. Dlatego dokładnie zapoznaj się z ofertą kantorów internetowych, otwórz rachunek walutowy w banku oraz zamów kartę, która pozwala na przewalutowanie pieniędzy po najkorzystniejszym aktualnie kursie w czasie rzeczywistym.

 

Aby zorganizować tanio wakacje, pamiętaj o bezpieczeństwie

Gotówkę zawsze staraj się trzymać w kilku różnych miejscach. Nie zapomnij na kartach płatniczych założyć limitów do płatności i wypłat gotówkowych. Najlepiej większość pieniędzy przechowywać na koncie, do którego nie ma karty i tylko raz na pewien czas (w razie potrzeby) dokonywać z niego przelewu on-line na konto z podpiętą kartą.

 

Miej pod ręką aplikacje dla podróżnych

Darmowa aplikacja Triposo posiada bazę atrakcji turystycznych, restauracji i innych propozycji przydatnych podczas zwiedzania. Możesz w niej tworzyć własne mapy z wybranych punktów w okolicy. Aplikacja Tripadvisor z wyszukiwarką i recenzjami atrakcji turystycznych, hoteli, restauracji i wydarzeń też jest bardzo popularnych rozwiązaniem. Dzięki darmowym aplikacjom nie musisz płacić za przewodniki.

 

Połącz pracę z odpoczynkiem

Jeżeli chciałbyś podróżować więcej, to weź pod uwagę to rozwiązanie. To idealna opcja dla osób, które nie są przywiązane do stałego miejsca pracy. Jest to też często wykorzystywana opcja przez różnych freelancerów czy osoby pracujące zdalnie (online).

Inną formą łączenia wakacji z pracą są wyjazdy do prac sezonowych, szukanie dorywczych zajęć na miejscu, czy programy typu Work&Travel skierowane do studentów. Pozwalają one zwiedzać Amerykę Północną za bardzo atrakcyjne pieniądze.

 

Aby zorganizować tanio wakacje, pobierz bezpłatną Check Listę. Dzięki niej planowanie będzie znacznie łatwiejsze.


Diana Litwin-Dolezińska, autorka bloga pieniadzjestkobieta.pl