Jak wychować przedsiębiorcze dziecko: 10 kluczowych kompetencji, w jakie możesz wyposażyć dziecko

      
    
Rodzinne finanse / 2017-09-08 / autorzy: Angelika Talaga

Nie mówię o tym, aby Twoje dziecko było przedsiębiorcą, ale by było przedsiębiorcze. Dlaczego? Cóż, Twoja pociecha może zostać, kim chce – ale cokolwiek wybierze, cechy przedsiębiorcy okażą się kluczowe w jej sukcesie. Myślisz, że przesadzam? To czytaj dalej.


Co to znaczy „przedsiębiorcze dziecko”?

Przedsiębiorcze dziecko to takie, które posiada, pielęgnuje lub rozwija w sobie zbiór określonych cech i umiejętności. Fenomen polega jednak na tym, że umiejętności tych nie uczą w szkole. Czasem nawet zakłada się, że z częścią z nich dziecko powinno się urodzić! Drodzy rodzice - nic bardziej mylnego! O ile każde dziecko ma pewien wrodzony temperament, to konkretne umiejętności musi po prostu nabyć. O jakie kompetencje chodzi?

By uprościć sprawę, podzielę zwrot „przedsiębiorcze dziecko” na dwie podkategorie: edukacja finansowa i rozwój osobisty dzieci. Dlaczego akurat takie? Przedsiębiorczość słusznie kojarzy nam się z pieniędzmi i faktycznie trzeba umieć nimi sprawnie dysponować. Ale bez rozwoju osobistego żaden przedsiębiorca nie zajdzie daleko! Umiejętności miękkie, zaniedbywane w szkole, dziś są najbardziej pożądane przez rynek i pracodawców.


Kompetencje z zakresu edukacji finansowej dla dzieci


 

  1. Oszczędzanie pieniędzy
    Nie oszukujmy się - większość dorosłych nie potrafi oszczędzać. Dlatego żyjemy ponad stan, od pierwszego do pierwszego, a prawdziwa wolność finansowa nam raczej nie grozi. Ale tak dramatyczną sytuację można łatwo odmienić! Wystarczy, że wyrobisz w Twoim dziecku nawyk oszczędzania.
     
  2. Sposób myślenia o pieniądzach
    Ilość posiadanych pieniędzy nas nie określa. Dług to nie koniec świata. Wygrana na loterii nie da nam pełni szczęścia. Bogactwo nie sprawia, że jesteś złym człowiekiem.
    W społeczeństwie, tak samo jak w ramach naszych budżetów domowych, panują różne przekonania na temat pieniędzy. Naucz dziecko, że pieniądze są tylko narzędziem w naszych rękach i dopiero to, co z nimi robimy, daje określone rezultaty.
     
  3. Zarabianie pieniędzy i odpowiedzialność za własną sytuację finansową
    Pieniądze nikomu się nie należą. Na pieniądze trzeba sobie zapracować. Najlepiej zrobić to, dając innym ludziom prawdziwą wartość, najczęściej w postaci produktu lub usługi. Im wcześniej dziecko to zrozumie, tym bardziej odpowiedzialne poczuje się za swoją sytuację finansową.
     
  4. Dzielenie się pieniędzmi
    Dzielenie się tym, co mamy, powoduje niezwykłe zmiany w naszym myśleniu. Pokaż dziecku, że aby pomagać, nie trzeba być milionerem.
     
  5. Gospodarowanie pieniędzmi
    Jest to pojęcie bardzo szerokie, bo też z pieniędzmi da się zrobić wiele rzeczy. W życiu nie chodzi o to żeby zarabiać i wydawać. Naucz dziecko manipulować gotówką, inwestować, przesuwać aktywa - pokaż wszystko, co potrafisz, a za chwilę dziecko będzie uczyć Ciebie własnych nowych rozwiązań i zastosowań.
     
    Kompetencje z zakresu rozwoju osobistego dla dzieci


     
  6. Rozwiązywanie problemów
    Zależnie od podejścia - w Twoim życiu problemów albo nie ma wcale, albo masz ich bez liku. Życie to ciągła zmiana i wyzwania - a każde z nich nas rozwija i uczy czegoś nowego. Od podejścia Twojego dziecka do problemu zależy, czy w ogóle podejmie się jego rozwiązania.
     
  7. Komunikowanie się
    Żyjemy między ludźmi. Natomiast w szkole Twoje dziecko uczy się głównie wartości pracy indywidualnej. Pokaż mu siłę synergii, jaka może wynikać ze współpracy. Umiejętne komunikowanie się to też klarowne wyrażanie własnych potrzeb i oczekiwań oraz lepszy odbiór naszej osoby przez otoczenie!
     
  8. Dyscyplina i samokontrola
    Zastanawiasz się, jak zadbać o przyszłość swojego dziecka? Postaw na te dwie umiejętności. Tylko one wystarczą, by Twoje dziecko świetnie zarabiało, oszczędzało czy radziło sobie z wyzwaniami. Jednocześnie - to bardzo rzadkie cechy, szczególnie w młodszych pokoleniach, które więcej dóbr życiowych mają podane na talerzu.
     
  9. Kreatywność i otwartość w myśleniu
    Świat pędzi, więc albo pędzisz razem z nim, albo… się cofasz. By nadążyć za nową myślą biznesową, technologiczną czy designerską, trzeba mieć otwarty umysł i być gotowym na nowości. A jak nauczyć tego dziecko? Pokazuj maluchowi jak najwięcej nowości, zapewnij zupełnie nowe doświadczenia, pozwól zrobić coś szalonego!
     
  10. Szukanie i stwarzanie okazji
    Ci, którzy osiągnęli w życiu największe sukcesy, mówią, że okazje nie pojawiają się ot tak. Naucz więc swojego potomka takich okazji szukać, samodzielnie je stwarzać i przygotowywać się na nie. Nic nie boli bardziej niż możliwość, która uciekła, bo nie byliśmy do niej przygotowani lub po prostu zabrakło odwagi by złapać ją za rogi.  


Na przedsiębiorczość składa się oczywiście ogrom przeróżnych cech. Można też te same aspekty zachowania nazywać w różny sposób. Jakkolwiek nie podejdziemy do przedstawionej tu teorii - tym, co naprawdę się liczy, jest praktyka. Która z powyższych kompetencji jest Twoim zdaniem najważniejsza w wychowaniu przedsiębiorczego dziecka? Zapraszam Cię do dyskusji.

Angelika Talaga, autorka bloga godmother.pl
 

Który z tych punktów jest najważniejszy? A może Twoim zdaniem jakiegoś brakuje? ZOSTAW KOMENTARZ i daj nam znać!

 

Angelika Talaga
Podobał Ci się artykuł? Zapisz się na newsletter!
Będziesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach i materiałach,
dzięki którym Twoje dziecko stanie się finansowym prymusem.
Zapisz się
Dziękujemy za zapis do newslettera!
Przeczytaj więcej na ten temat:

Udostępnij:

Poprzedni Artykuł
Nie ma sensu robić z tego tabu
Następny Artykuł
5 umiejętności finansowych 5-latka: To powinno wiedzieć Twoje dziecko, zanim skończy 5 lat.