Marzec – miesiąc idealny na rozliczenie PIT, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś

      
    
Niezależnie o finansach / 2019-03-12 / autorzy: Diana Litwin-Dolezińska

Marzec – miesiąc idealny na rozliczenie PIT, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś

 

Czy masz już za sobą rozliczenie PIT? W tym roku mamy małą rewolucję w PIT-ach. Jeśli jeszcze nie rozliczyłeś się z fiskusem, to zobacz, o czym koniecznie trzeba wiedzieć. Sprawdź, jak rozliczyć ulgi i jak najszybciej złożyć zeznanie PIT za 2018 rok.

 

Fiskus sam zrobi rozliczenie PIT

To pierwsza ze zmian w podatkach, z jakimi mamy w tym roku do czynienia. Fiskus sam policzył dla części podatników PIT za 2018 rok dzięki aplikacji Twój e-PIT. Jest to jedna z najbardziej rewolucyjnych zmian zafundowanych przez fiskusa. Niestety nie brakuje w niej różnych niuansów.

Na automatyczne i w pełni darmowe rozliczenie w systemie mogą liczyć tylko osoby rozliczające się za pomocą PIT-37 i PIT-38. Dopiero w kolejnych latach fiskus ma umożliwić taką formę rozliczeń dla osób, które to robią za pomocą PIT-36, PIT-36L i PIT-28.

Jak zapewnia Ministerstwo Finansów: Usługa Twój e-PIT ułatwi coroczne rozliczenie PIT milionom Polaków. Każdy będzie mógł zapoznać się ze swoim PIT-37 lub PIT-38 za 2018 r. na portalu podatki.gov.pl. Wtedy zdecyduje, czy chce skorzystać z przygotowanego dla niego zeznania podatkowego i ewentualnie je uzupełnić, czy też chce samodzielnie rozliczyć PIT (elektronicznie lub składając formularz w wersji papierowej w urzędzie skarbowym)”

Logować można się od połowy lutego na stronie: www.podatki.gov.pl

Aby się zalogować należy przygotować:

 • PESEL (albo NIP i datę urodzenia)
 • kwotę przychodu, którą wskazałeś w PIT za rok 2017
 • jedną z kwot przychodu za 2018 rok, którą znajdziesz w jednej z informacji od płatników
       (np. twojego pracodawcy), np. PIT-11

lub – jeśli masz profil zaufany – przygotuj dane logowania do PZ

 

Po zalogowaniu do systemu masz możliwość zatwierdzenia swojego zeznania podatkowego przygotowanego przez urząd lub jego edycji. W systemie widnieje także możliwość dokonania korekty do już złożonego PIT za 2018 rok.

 

Fiskus nie rozlicza wszystkiego

Choć przygotowana przez fiskusa zmiana w rozliczeniach jest bardzo dobra, to niestety nie działa ona jeszcze w pełni sprawnie. Zdarzyły się już sytuacje, że urząd nie wszystkich rozliczył w tym roku prawidłowo. Do tego jest duże prawdopodobieństwo, że fiskus nie rozliczył Cię wspólnie z małżonkiem lub z dzieckiem (nawet, jeśli właśnie tego byś chciał). No i jest niemal pewne, że Twój e-PIT nie posiad rozliczonych ulg.

Dlatego uwaga! Fiskus automatycznie zatwierdzi takie rozliczenie, jakie znajduje się w aplikacji Twój e-PIT, jeżeli go nie edytujesz. Przez brak rozliczonych ulg, niektórzy mogą stracić sporo pieniędzy. Dlatego pamiętaj, aby się zalogować i sprawdzić bądź dodatkowo rozliczyć swój PIT.

Czas na rozliczenie z fiskusem mamy do 30.04.2019 przy zeznaniu PIT-37; PIT-36; PIT-36L; PIT-38; PIT-39.

PIT można rozliczyć także dzięki bezpłatnemu programowi np. e-Pity lub tradycyjnie za pomocą drukowanego formularza.

 

Ulgi podatkowe

Rozliczenie ulg w PIT za 2018 rok nie powinno stanowić większej niespodzianki, ponieważ w tych kwestiach nie zmieniło się wiele.

 

Ulga na dziecko

Z ulgi na dziecko w 2019 roku za 2018 rok mogą skorzystać osoby posiadające prawo do opieki nad dzieckiem. Podatnicy, którzy rozliczają się za pomocą formularza PIT- 37 i PIT-36 i są rodzicami, opiekunami prawnymi lub rodzicami zastępczymi mają możliwość odliczenia ulgi w PIT/0. Przy pierwszym dziecku należy spełnić warunek dochodowy, o ile nie posiada się więcej dzieci. Łączna kwota dochodu obojga rodziców nie może przekroczyć 112 000 zł. Można odliczyć do 1112,04 zł/za rok na pierwsze dziecko. Do 1112,04 zł/za rok za drugie dziecko. Do 2000,04 zł/ za rok za trzecie dziecko i do 2700 zł/za rok na czwarte i kolejne dziecko.

 

Ulga na Internet

Podatnik może skorzystać z ulgi za użytkowanie sieci internetowej w kwocie do 760 zł rocznie. Jeśli poniosłeś mniejsze wydatki - powinieneś zadeklarować faktycznie wydaną kwotę. Jeżeli były większe - należy wpisać kwotę możliwie maksymalną.

 

Ulga za wpłaty na IKZE

IKZE to nie tylko efektywne oszczędzanie na emeryturę. To także korzyści podatkowe. Już w pierwszym roku po pierwszej wpłacie uzyskuje się ulgę przy rocznym rozliczeniu z fiskusem.

Kwota zwrotu od podatku zmienia się w każdym roku tak samo jak limity wpłat. Wyliczana jest bowiem, wraz z nowymi limitami, na podstawie przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego brutto.  

 

W zależności od stawek podatkowych, przy wpłacie całego limitu na IKZE (5 331,60 zł w 2018 roku), będzie można odliczyć ulgę w PIT w wysokości:  

959,69 zł podatek wg skali progresywnej 18% 

-1 013 zł podatek wg skali liniowej 19% 

-1 706,11 zł podatek wg skali progresywnej 32% 

 

W tym roku limity są jeszcze większe, dzięki temu w rozliczeniu PIT za rok 2019 będzie można uzyskać jeszcze większą kwotę ulgi.

 

W zależności od stawek podatkowych, przy wpłacie całego limitu na IKZE (5 718,00 zł w 2019 roku), będzie można odliczyć ulgę w PIT w wysokości:  

-1 029,24 zł podatek wg skali progresywnej 18% 

- 1 086,42 zł podatek wg skali liniowej 19% 

- 1 829,76 zł podatek wg skali progresywnej 32% 

Ulgę należy rozliczyć w PIT/0 wpisując łączną kwotę wpłat w ciągu całego roku. Wpłacając już teraz pieniądze na swoje IKZE możesz uzyskać preferencje podatkowe oraz możliwość efektywnego pomnażania kapitału. Dlatego nie warto czekać z wpłatą na IKZE aż do grudnia.

 

Oprócz tego rozliczenie PIT za 2018 rok może uwzględniać takie ulgi jak:

 • Ulga rehabilitacyjna – w tym ulga na sprzęt rehabilitacyjny, ulga na samochód i na leki
 • Darowizny, w tym ulga za honorowe oddanie krwi (łączny limit wszystkich darowizn w roku podatkowym nie może przekroczyć wartości 6% dochodu podatnika)
 • Ulga na badanie i rozwój

 

Nowa ulga od 2019 roku

Od tego roku obowiązuje nowa ulga podatkowa – ulga termomodernizacyjna. Będzie można ją rozliczyć już w kolejnym roku. Jest to ulga związana z wydatkami na termomodernizację budynków jednorodzinnych.

W ramach tej ulgi będzie można odliczyć od dochodu do 53 000 zł.

 

Nowa kwota wolna od podatku za 2018 rok

W ubiegłym roku zmieniła się kwota wolna od podatku. W 2017 roku wynosiła ona 6 001 zł. W 2018 roku zwiększyła się do 8 001 zł. Dzięki temu pewna część osób może zastosować wyższą kwotę zmniejszającą podatek (1440 zł zamiast 1 088 zł). Także pewna grupa podatników może skorzystać z podwyższonej kwoty odliczanej od podatku - obowiązuje to wszystkich o dochodzie maksymalnie 13 000 zł. Powyżej tej kwoty dochodu obowiązuje standardowa kwota zmniejszająca podatek 556.02 zł.

 

Co należy przygotować do rozliczenia PIT

Jak już wcześniej wspomniałam, PIT za 2018 rok możesz zatwierdzić bądź edytować na stronie www.podatki.gov.pl bądź w programie na stronie www.e-pity.pl.

Do rozliczenia PIT przygotuj w zależności od potrzeb:

 • PIT - 11 od pracodawcy bądź PIT – 40A w przypadku świadczeń z ZUS.
 • PIT –8C w przypadku osób osiągających np. przychody kapitałowe lub przychody z tzw. Innych źródeł.
 • Faktury – w przypadku ulg związanych z wydatkami, np. za leki, sprzęt rehabilitacyjny czy Internet.
 • Potwierdzenia darowizn za 2018 rok.
 • Potwierdzenie wpłat na konto IKZE za 2018 rok.

 

Podziel się podatkiem

Pamiętaj o możliwości odliczenia 1% podatku na cele charytatywne. To nic nie kosztuje, a możesz pomóc ośrodkom, fundacjom, ludziom chorym czy zwierzakom. Wystarczy zaznaczyć na końcu rozliczenia PIT, dla kogo chcesz przeznaczyć 1% podatku. Wystarczy podać KRS fundacji.

Nawet jeśli chcesz zatwierdzić swoje zeznanie w systemie Twój e-Pit, to o ile fiskus sam nie uwzględnił tej ulgi za Ciebie, możesz to jednym kliknięciem uzupełnić i zatwierdzić swoje rozliczenie PIT.

UWAGA! Fiskus wprowadził jeszcze autoryzację, ponieważ zdarzały się nieprawidłowości podczas logowania. Logowanie należy dodatkowo potwierdzić. Można to zrobić, wprowadzając poprawną kwotę nadpłaty lub podatku do zapłaty z deklaracji za 2017 rok. Niestety osoby, które uzyskały kwotę “0” nie będą mogły się zalogować w ten sposób do usługi Twój e-PIT. Jak udało się ustalić bezpośrednio na infolinii Portalu Podatkowego, na chwilę obecną podatnicy Ci mogą się logować jedynie za pomocą Profilu Zaufanego. Może to stanowić niestety spore utrudnienie dla podatników, zwłaszcza że ta informacja nie jest jasno zakomunikowana na stronie portalu.

Profil Zaufany to bezpłatna metoda potwierdzania tożsamości obywatela w systemach elektronicznej administracji. Jeżeli nie posiadasz Profilu Zaufanego, to możesz go założyć za pomocą serwisu bankowego (listę 8 banków, które to umożliwiają znajdziesz na Portalu). Jeżeli nie masz dostępu do bankowości elektronicznej, Profil Zaufany możesz założyć poprzez serwis pz.gov.pl wybierając „Załóż Profil Zaufany i potwierdź – w punkcie potwierdzającym”. Profil założony w ten sposób wymaga osobistego potwierdzenia tożsamości  w jednym z w wybranych punktów potwierdzających).

 


Diana Litwin-Dolezińska, autorka bloga pieniadzjestkobieta.pl