Miękkie lądowanie nadal możliwe

      
    
Miękkie lądowanie nadal możliwe
Aktualności / 2024-08-20 / autorzy: Daniel Wesołowski

Po ostatnich zawirowaniach wywołanych danymi o bezrobociu w USA widać, że rynek mocno przereagował i obecnie możemy zauważyć lekkie odbicie w górę na rentownościach obligacji, jak i uspokojenie na rynku akcji. Jednak w szerszej perspektywie pokazuje to jak obecnie rynek jest „napięty” i jak negatywne dane, zwłaszcza dotyczące rynku pracy, potrafią się przełożyć na bardzo duże spadki rentowności. Należy pamiętać, że nie tylko w USA, ale praktycznie w każdych największych gospodarkach świata utrzymywane są realne dodatnie stopy procentowe, co powinno się przełożyć na osiągniecie celów inflacyjnych danych banków centralnych. Obecnie wyceniane obniżki stóp procentowych (w USA rynek zakłada obniżkę o 25 BPS we wrześniu br.) nie zaburzają tego obrazu, gdyż implikowane stopy nadal pozostają wyższe niż prognozowana inflacja zakładana przez konsensus rynkowy. Bazowym scenariuszem nadal jest tzw. miękkie lądowanie, jednakże, po ostatnich wydarzeniach można zaobserwować jak wiara w ten scenariusz potrafi być zachwiana tylko przez jeden niespodziewany odczyt. W takim scenariuszu w naszej ocenie, obligacje długoterminowe są dość atrakcyjną inwestycją, gdyż w scenariuszu miękkiego lądowania z czasem schodzimy z inflacją oraz rozpoczynamy cykl obniżek stóp procentowych, a w scenariuszu większych zawirowań inwestorzy odwracają się od ryzykownych aktywów i przechodzą do sektora obligacji skarbowych powodując duże i nagłe spadki rentowności, co pokazały ostatnie dane dotyczące bezrobocia w USA. Oczywiście, cały czas panuje okres podwyższonej zmienności, więc droga najprawdopodobniej będzie dość wyboista, jednakże, wzrosty w poziomach rentowności traktowałbym jako sytuację do potencjalnego zaangażowania się w sektor długoterminowych obligacji.

W Polsce sytuacja może nie jest taka sama jak na rynkach bazowych, jednakże mechanizm działania pozostaje podobny. Wraz ze spadkami rentowności na rynkach bazowych powinniśmy doświadczać spadków rentowności na rynku polskim. W tym roku obniżki stóp procentowych w Polsce są mało prawdopodobne, ale zapewne poważniejsza dyskusja na temat obniżek stop procentowych pojawi się w 2025, co także powinno wspierać rynek długoterminowego długu. Oczywiście należy mieć na uwadze, że profil inflacyjny w Polsce nie jest tak przejrzysty jak w innych krajach, czy to euro zony, czy np. w sąsiadującej z nami Republice Czeskiej, gdzie inflacja utrzymuje się od kilku miesięcy bardzo blisko celu banku centralnego. Polska cały czas rozwija się w stosunkowo szybkim tempie. Wstępne dane PKB za 2Q wynoszą 3,2% przy oczekiwaniach rynkowych wynoszących 2,7%, jednakże nie mamy jeszcze składowych PKB, więc trudno ocenić jaki czynnik przyczynił się do tak istotnego wzrostu (należy zaznaczyć, że ostatnio GUS potrafił istotnie rewidować dane dotyczące PKB, więc możliwe, że poziom zaskoczenia wynika z pewnych założeń statystycznych). Dodatkowo wysoki poziom wzrostu płac może powodować obawy dotyczące kształtowania się procesów inflacyjnych w Polsce, jednakże niższa niż zakładano sprzedaż detaliczna (4,7% vs oczekiwane 6% r/r) oraz niższa od oczekiwań inflacja (4,2% vs prognozowane 4,4% r/r) wskazują, że konsumenci wolą odbudować swoją poduszkę oszczędności aniżeli zwiększać drastycznie swój poziom konsumpcji i napędzać tym samym presję inflacyjną. Jeśli ta pozytywna tendencja się utrzyma, powinno to przekładać się w dłuższym terminie na niższą inflację oraz na spadek rentowności obligacji.

 


INFORMACJA PRAWNA

Generali Investments Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. („Towarzystwo”)  z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Senatorskiej 18 (00-082 Warszawa), wpisane do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejestrowy dla m. st. Warszawy, XII Wydział Gospodarczy pod numerem KRS 50329, NIP: 527-10-24-937, kapitał zakładowy 21 687 900,00 PLN, opłacony w całości, działa na podstawie decyzji Komisji Papierów Wartościowych (obecnie: Komisja Nadzoru Finansowego) z dnia 1 czerwca 1995 r., nr decyzji KPW-4073-1\95.

Niniejszy materiał jest upowszechniany w celach informacyjnych i stanowi komentarz do bieżącej sytuacji rynkowej. Nie jest dokumentem informacyjnym wymaganym na mocy przepisów prawa. Informacje zamieszczone w niniejszym materiale nie stanowią: usługi doradztwa inwestycyjnego, udzielania rekomendacji dotyczącej instrumentów finansowych, jak również nie stanowią informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną lub rekomendacji inwestycyjnej opisanych w art. 3 ust. 1 pkt 34) i 35) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w sprawie nadużyć na rynku, a także nie są formą doradztwa finansowego, podatkowego lub prawnego.

Niniejszy materiał został przygotowany przez Towarzystwo z dołożeniem należytej staranności i z wykorzystaniem najlepszej wiedzy autora oraz opiera się na ocenie autora w momencie jego tworzenia i w stosunku do bieżącego stanu prawnego, podatkowego i faktycznego który może ulec zmianie bez uprzedniego poinformowania. W materiale użyto informacji ze źródeł własnych (www.generali-investments.pl) oraz z publicznie dostępnych. Towarzystwo nie ponosi odpowiedzialności za negatywne skutki wynikające z użytku treści zawartych w niniejszym materiale. Wszelkie prawa autorskie do niniejszego materiału przysługują wyłącznie Towarzystwu. Powielanie, publikowanie bądź rozpowszechnianie w jakikolwiek inny sposób jego całości lub części bez zgody Towarzystwa jest zabronione.

Niniejszy materiał został opracowany według stanu na dzień 20.08.2024 r.

Pełną informacją prawną można znaleźć na https://www.generali-investments.pl/contents/pl/klient-indywidualny/nota-prawna#fundusze-inwestycyjne.