Na giełdach nie ma wakacji

      
    
Na giełdach nie ma wakacji
Aktualności / 2024-07-29 / autorzy: Adam Woźny

Pierwsza połowa 2024 roku okazała się łaskawa dla większości inwestorów na rozwiniętych rynkach akcji. Cieszyły między innymi wzrosty takich indeksów jak Nasdaq Composite (ponad 18%) i S&P 500 (prawie 15%). Zaskoczeniem była wyróżniająca się kondycja spółek zaliczanych do tak zwanej grupy „Magnificent 7”, gdzie cały indeks wzrósł prawie 35%. Po raz kolejny okazało się, że obawy z końca 2023 roku dotyczące wysokich wycen tych spółek i teoretycznie słabszych perspektyw wcale nie muszą oznaczać gorszego zachowania w porównaniu z szerokim rynkiem akcji. W Europie sytuacja wyglądała tylko nieznacznie gorzej - szeroki indeks STOXX Europe 600 wzrósł o prawie 7%. Taki początek roku może rozbudzać oczekiwania na kontynuację tendencji w kolejnych miesiącach.

Inwestorzy, którzy liczą na spokojny okres wakacyjny na giełdach w Ameryce Północnej, mogą się rozczarować. Zaczęliśmy okres raportowania kwartalnych wyników przez spółki, gdzie po tak dobrym początku roku można powiedzieć, iż oczekiwania analityków nie są przesadnie niskie. Jest to też moment gdzie spółki śmielej będą mówiły o tym, czego można oczekiwać pod koniec tego roku. Oczywiście cały czas znajdziemy sektory, dla których dalsza prognoza możliwa jest w bardzo ograniczonym zakresie, ale patrząc na cały agregat spółek amerykańskich, to będzie można zaobserwować przynajmniej kierunek potencjalnych zaskoczeń. Taka mieszanka może przynieść dużo okresowej zmienności na rynkach, co z pewnością przełoży się na wiele okazji inwestycyjnych, których wykorzystanie może być kluczowe patrząc na drugą połowę 2024 roku.

Nie mniej zmienności na rynkach przyniosą zmagania przedwyborcze w Stanach Zjednoczonych. Jak to często bywa, możemy obserwować rosnące obawy wywołane wypowiedziami każdej ze stron dotyczące fatalistycznych prognoz czy też wpływu na poszczególne segmenty rynku. W takich sytuacjach jednak warto zachować spokój i nie poddawać się amplitudzie zmian nastrojów na giełdzie, bo do wpływu na realną gospodarkę od ewentualnej zmiany lokatorów w Białym Domu droga wcale nie jest zawsze krótka ani jednoznaczna. Ważnym, jeżeli nie najważniejszym, czynnikiem kształtującym zachowania rynku amerykańskiego, może być sytuacja gospodarcza Stanów Zjednoczonych oraz zachowanie banku centralnego w reakcji na najnowsze dane gospodarcze.

 


INFORMACJA PRAWNA

Generali Investments Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. („Towarzystwo”) działa na podstawie decyzji Komisji Papierów Wartościowych (obecnie: Komisja Nadzoru Finansowego) z dnia 1 czerwca 1995 r., nr decyzji KPW-4073-1\95. Towarzystwo ma siedzibę w Warszawie, przy ulicy Senatorskiej 18 (00-082 Warszawa) oraz jest wpisane do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejestrowy dla m. st. Warszawy, XII Wydział Gospodarczy pod numerem KRS 50329, posiada NIP: 527-10-24-937 i kapitał zakładowy 21 687 900,00 PLN, opłacony w całości.

Niniejszy materiał jest upowszechniany w celach informacyjnych i stanowi komentarz do bieżącej sytuacji rynkowej. Nie jest dokumentem informacyjnym wymaganym na mocy przepisów prawa. Informacje zamieszczone w niniejszym materiale nie stanowią: usługi doradztwa inwestycyjnego, udzielania rekomendacji dotyczącej instrumentów finansowych, jak również nie stanowią informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną lub rekomendacji inwestycyjnej opisanych w art. 3 ust. 1 pkt 34) i 35) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w sprawie nadużyć na rynku, a także nie są formą doradztwa finansowego, podatkowego lub prawnego.

Niniejszy materiał został przygotowany przez Towarzystwo z dołożeniem należytej staranności i z wykorzystaniem najlepszej wiedzy autora oraz opiera się na ocenie autora w momencie jego tworzenia i w stosunku do bieżącego stanu prawnego, podatkowego i faktycznego który może ulec zmianie bez uprzedniego poinformowania. W materiale użyto informacji ze źródeł własnych oraz z publicznie dostępnych (www.generali-investments.pl). Towarzystwo nie ponosi odpowiedzialności za negatywne skutki wynikające z użytku treści zawartych w niniejszym materiale. Wszelkie prawa autorskie do niniejszego materiału przysługują wyłącznie Towarzystwu. Powielanie, publikowanie bądź rozpowszechnianie w jakikolwiek inny sposób jego całości lub części bez zgody Towarzystwa jest zabronione.

Niniejszy materiał został opracowany według stanu na dzień 29.07.2024.