Osoby bardziej zadowolone z życia więcej oszczędzają?

      
    
Niezależnie o finansach / 2019-07-16 / autorzy: Diana Litwin-Dolezińska

Czy należysz do tych osób, które chcą oszczędzać? Zaledwie tylko połowa Polaków oszczędza pieniądze. Dlaczego tak się dzieje i co może mieć kluczowe znaczenie, aby odnieść sukces w finansach? Zobacz najnowsze i jeszcze niepublikowane dane.

 

Jak myślisz, co może mieć kluczowe znaczenie dla Twoich oszczędności? Wysokość zarobków? Styl życia? Dlaczego połowa Polaków wciąż nie oszczędza? Zobacz, jak można pokonać te bariery i zacząć oszczędzać.

 

Zarabiamy i wydajemy coraz więcej

Tylko około połowa społeczeństwa oszczędza - tak wynika z najnowszego raportu Money Track. To dowodzi, że nasze możliwości do oszczędzania nie zmieniały się jakoś specjalnie na przestrzeni ostatnich lat.

A powinny.

Nie da się nie zauważyć wielu zmian gospodarczych w Polsce oraz szybującego w górę wzrostu zatrudnienia połączonego ze sporym wzrostem wynagrodzeń. Mimo obiektywnej poprawy sytuacji finansowej Polaków w ciągu ostatnich 10 lat (przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wzrosło z 2186 zł w 2008 roku do 4852 zł w 2018r.–źródło GUS), zadowolenie z sytuacji materialnej Polaków nie uległo dużym zmianom.

I choć statystycznie żyje się nam lepiej niż dekadę temu, to nie idzie to w parze ze wzrostem poziomu naszych oszczędności.

 

Dlaczego Polacy nie oszczędzają?

Jak wynika z raportu Money Track najczęściej uważamy, że nie stać nas na oszczędzanie. Zobacz, jakie zazwyczaj wymieniamy bariery w możliwościach odkładania pieniędzy:

  • Nie stać mnie, starcza mi tylko na bieżące potrzeby (71%)
  • Nie umiem oszczędzać, wszystkie pieniądze mi się jakoś “rozchodzą” (21%)
  • Miałem/am oszczędności, ale niedawno wydałem/am je na duży zakup (16%)
  • Uważam, że powinienem/powinnam oszczędzać, ale nie umiem się zmobilizować (11%)
  • Nie ma takiej potrzeby, nie wiem na co miał(a)bym oszczędzać (6%)
  • Uważam, że nie ma sensu oszczędzać, lepiej żyć chwilą (3%)
  • Inny powód (3%)

Braku oszczędności doszukujemy się w sytuacji finansowej. Natomiast jak się okazuje, dużo większe znaczenie dla powodzenia w finansach ma nie to, ile zarabiamy, ale jak postrzegamy swoją sytuację.

 

Jak odnieść sukces w finansach?

Zadaj sobie najpierw jedno bardzo ważne pytanie – Na jakim jesteś poziomie zadowolenia ze swoich finansów?

Osoby zadowolone ze swojej sytuacji materialnej częściej oszczędzają, mniej się zadłużają i lepiej potrafią zarządzać swoimi finansami.

Oszczędzanie jest trudne i to wbrew pozorom nie z powodów finansowych, a psychologicznych. Oszczędzanie to proces, w którym poziom finansowy odgrywa mniej znaczącą rolę.

Kluczowa jest tu umiejętność “odłożenia przyjemności na potem”. To taka ciągła walka w naszej głowie pomiędzy odroczoną gratyfikacją a szybką przyjemnością. Dopiero gdy nauczymy się słuchać swoich prawdziwych potrzeb i nauczymy się odrzucać emocjonalne zachcianki, skłaniające nas do impulsywnych zakupów, możemy zacząć oszczędzać na przyszłość.

Nie jest to dla nas takie oczywiste i do końca naturalne, ponieważ wolimy szybką konsumpcję. Oszczędzanie to nawyk, który poprzez odpowiednią pracę można sobie wykształtować. Odraczanie gratyfikacji na przyszłość kosztem drobnych przyjemności tu i teraz, wymaga większego wysiłku z naszej strony.

 

Chcesz zacząć oszczędzać? Każdy by chciał to robić

Jak dowodzą badania, wiele zaczyna się w naszej głowie i bardzo często jest tak, że powody nie są prawdziwe. Często są tylko wymówkami lub wytłumaczeniami, gdy coś nam nie wychodzi.

Jak wynika z raportu Money Track, zdecydowana większość Polaków chciałaby oszczędzać. Tylko 1 na 5 osób zapytana o wejście w posiadanie hipotetycznych “wolnych pieniędzy” mówi, że najchętniej wydałaby całą kwotę. Większość chciałaby ją odłożyć. Natomiast w rzeczywistości tylko ¼ Polaków regularnie i celowo oszczędza. Najczęściej są to kwoty od 200 do 500 zł miesięcznie.

Aż 41% Polaków nie odkłada wcale pieniędzy. Nawet sporadycznie, choć niewielkich sum. Ta grupa konsumuje od razu wszystkie bieżące wpływy.

 

Wniosek z tego raportu jest taki, że częściej sabotujemy swoje chęci i marzenia, niż tylko może się nam wydawać. Bo prawie wszyscy chcielibyśmy oszczędzać i odkładać na ważne cele, ale w dużej mierze postępujemy dokładnie odwrotnie, poddając się bieżącej konsumpcji.


Diana Litwin-Dolezińska, autorka bloga pieniadzjestkobieta.pl