CZYNNIKI MAKROEKONOMICZNE
Jaki będzie 2025 rok?
Ten rok globalnie ma być rokiem dwóch trójek. Tempo wzrostu światowej gospodarki wg prognoz Generali Investments TFI S.A. wyniesie realnie 3,1%, a poziom globalnej inflacji będzie kształtował się na poziomie 3,2%. Szacunki te oparte są na wysokich oczekiwaniach, ponieważ w nowy rok wchodzimy pod znakiem trwających globalnych konfliktów systemowych oraz inauguracji drugiej kadencji prezydentury Donalda Trumpa.
Czy dynamika inflacji da przestrzeń bankom centralnym do łagodzenia polityki pieniężnej?
W ciągu najbliższych 12 miesięcy rynek wycenia spadek poziomu stóp procentowych w strefie euro do około 2,0% a w USA do około 4,0%. W Polsce ze względu bardzo szybko zmieniającą się komunikację RPP szacunki są znacznie trudniejsze. Od ostatniego posiedzenia RPP oczekiwania rynku dotyczące poziomu stóp procentowych mocno przesunęły się w górę. Obecnie rynek wycenia obniżki łącznie o 75 pb do końca roku (do 5%). Oczekujemy rozpoczęcia cyklu obniżek stóp procentowych w połowie roku.
OBLIGACJE
Rok 2025 zaczynamy z wysokimi albo nawet bardzo wysokimi rentownościami obligacji na głównych rynkach w Stanach Zjednoczonych. Są one blisko historycznych maksimów (od 2007 roku). Jednocześnie rynki wyceniają bardzo niewielkie luzowanie polityki pieniężnej w USA na skutek oczekiwań, że gospodarka amerykańska uniknie znacznego spowolnienia. Dodatkowo mamy duży czynnik niepewności związany z polityką gospodarczą Donalda Trumpa, która może wpłynąć na zwiększenie tempa wzrostu cen w gospodarce amerykańskiej.
W strefie euro jest więcej miejsca na obniżki stóp procentowych niż w USA. Wycena rynkowa obniżek wynosi w tym momencie 1 pp. Oczekujemy, że skala obniżek może być nawet nieco większa, w związku z relatywnie słabszą kondycją gospodarki europejskiej względem amerykańskiej i mocniejszym spowolnieniem tempa wzrostu.
Na tle rynków bazowych Polska również ma podwyższone stopy procentowe. Rentowność obligacji 10-letnich zbliżona jest do 6%, czyli znacząco wyżej niż stopa referencyjna. Jedną z przyczyn jest wysoka podaż obligacji skarbowych w nowym roku, w szczególności w kategoriach netto, czyli po uwzględnieniu reinwestycji wykupowanych obligacji. Przewidujemy wzrost podaży na rynku krajowym obligacji hurtowych o ponad 50%. Potrzeby pożyczkowe Skarbu Państwa pokrywane będą także emisjami obligacji zagranicznych oraz bonami skarbowymi. Naszym zdaniem zwiększona podaż obligacji uwzględniona jest już w cenach i nie wpłynie na ich wyceny, gdyż o zwiększonej potrzebie emisji obligacji, wiemy od pierwszych przymiarek do ustawy budżetowej na rok 2025. Pozytywnie na wyceny polskich obligacji wpłyną natomiast przewidywane przez nas obniżki stóp procentowych.
AKCJE – POLSKA
Jesteśmy umiarkowanie optymistyczni wobec akcji polskich w 2025 roku. Naszym zdaniem optymizm w podejściu do polskich akcji i przekonanie o ich dobrym zachowaniu wspiera kilka czynników. Przede wszystkim silnym wsparciem są wyceny, które są w naszej opinii niskie. Bieżące wskaźniki są obecnie poniżej średnich długoterminowych, a biorąc pod uwagę oczekiwane wzrosty zysków w 2025 r., oczekiwany wskaźnik P/E, czyli cena do zysku, może wynieść nieznacznie powyżej poziomu 8 dla szerokiego indeksu WIG - znacząco poniżej poziomów, jakie ten wskaźnik wykazywał w przeszłości. Wyceny są atrakcyjne nie tylko w wymiarze historycznym, ale również relatywnie, czyli w porównaniu do innych krajów/rynków. Obecnie, analizując najpopularniejszy wskaźnik P/E, polskie akcje wyceniane są z około 30% dyskontem, a więc są średnio o 30% procent tańsze niż chociażby akcje innych rynków wschodzących zagregowanych w indeksie MSCI Emerging Markets.
Sentyment wobec polskich akcji w poprzednim roku bardzo się pogorszył i spadł do poziomów, które wcześniej występowały w zasadzie w czasie kryzysów (pandemia w 2020 roku, wybuch wojny w Ukrainie w 2022 roku). Z tej perspektywy potencjał do dalszego słabszego zachowania polskich akcji jest ograniczony.
Kolejnym istotnym wsparciem dla naszej tezy jest silny wzrost PKB w Polsce, co w sposób oczywisty powinno przekładać się na wyniki spółek. Fundamenty spółek wydają się bardzo solidne. Spodziewamy się wyraźnego wzrostu zysków spółek w 2025 r. Konsensus rynkowy zakłada nawet 28% wzrostu EPS (czyli zysk na akcje) dla spółek z szerokiego indeksu WIG. Niemal we wszystkich sektorach oczekiwana jest mniejsza lub większa poprawa wyników.
Decydujące dla obrazu rynku polskich akcji, podobnie jak to było w 2024 roku, będzie nastawienie inwestorów zagranicznych. Po rozczarowującym roku 2024, kiedy inwestorzy zagraniczni raczej realizowali zyski, wydaje się, że jest coraz więcej argumentów do tego, aby do Polski jednak wracać i zwiększać zaangażowanie. Uważamy, że bilans szans i ryzyk dla polskiego rynku wygląda korzystnie. Potencjał do dalszej relatywnej słabości jest ograniczony, a z drugiej strony możliwe są pewne pozytywne rozstrzygnięcia. Jednym z nim może być bezprecedensowa skala napływów środków unijnych do Polski w 2025 roku (KPO, fundusze spójności). Sentyment do Polski skokowo na pewno poprawiłoby zmniejszenie ryzyk geopolitycznych, czyli możliwe zamrożenie czy zakończenie wojny za naszą wschodnią granicą.
Podsumowując, widzimy więcej szans, a ryzyka są raczej ograniczone, ponieważ wiele z nich jest już uwzględnionych w wycenach, stąd nasz umiarkowany optymizm.
AKCJE – ŚWIAT
Pod koniec 2024 roku, po wygranej Donalda Trumpa w wyborach, rynki akcyjne w Stanach Zjednoczonych dynamicznie i w krótkim czasie bardzo mocno zaczęły dyskontować wpływ jego obietnic wyborczych na niektóre spółki, czy wręcz całe sektory. Realizacja programu wyborczego będzie oczywiście miała dalszy wpływ na akcje amerykańskie, ale według nas będzie oddziaływała także na to, co będzie się działo na innych rynkach rozwiniętych, między innymi w krajach Europy Zachodniej.
Z naszego punktu widzenia bardzo ciekawy do obserwowania i analizowania będzie zapowiedziany proces deregulacji, ale też ogólny temat automatyzacji, w tym upraszczania pewnych procesów biurokratycznych. Inwestorzy, którzy w 2025 roku będą chcieli inwestować na rynku amerykańskim, powinni w naszej ocenie uzbroić się w cierpliwość i spokój. Za każdym bowiem razem, kiedy poznamy szczegóły dotyczące obietnic wyborczych i ich realizacji, rynki, dokładnie tak jak w 2024 roku, będą starały się je bardzo szybko zdyskontować, co może spowodować w krótkim czasie całkiem dużą zmienność, zarówno pozytywną, jak i negatywną.
SUROWCE
Patrząc na miejsce w cyklu, w którym się teraz znajdujemy, można powiedzieć, że to nie jest idealny moment na ogólnie pojęte szerokie indeksy surowców. Można oczekiwać poprawy tej sytuacji pod koniec 2025 roku.
Ryzyka, które powinni brać pod uwagę inwestorzy w 2025 r.
Prognozy dla subfunduszy Generali Investments TFI S.A.
Więcej szczegółów w nagraniu z webinaru "Prognozy inwestycyjne Generali Investments TFI na 2025 rok", którego transmisja odbyła się 16 stycznia 2025 roku.
PREZENTACJA "Prognozy inwestycyjne Generali Investments TFI na 2025 rok"
Nota prawna
Generali Investments Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. („Towarzystwo”) z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Senatorskiej 18 (00-082 Warszawa), wpisane do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejestrowy dla m. st. Warszawy, XII Wydział Gospodarczy pod numerem KRS 50329, NIP: 527-10-24-937, kapitał zakładowy 21 687 900,00 PLN, opłacony w całości, działa na podstawie decyzji Komisji Papierów Wartościowych (obecnie: Komisja Nadzoru Finansowego) z dnia 1 czerwca 1995 r., nr decyzji KPW-4073-1\95 95 i świadczy usługi pośrednictwa w zbywaniu i odkupywaniu jednostek uczestnictwa.
Materiały dotyczące funduszy oferowanych przez Towarzystwo umieszczone na stronach serwisu internetowego publikowanego w domenie generali-investments.pl mają charakter informacyjny lub reklamowy oraz nie stanowią umowy, ani nie są dokumentem informacyjnym wymaganym na mocy przepisów prawa. Nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego, usługi doradztwa inwestycyjnego, udzielania rekomendacji dotyczącej instrumentów finansowych, jak również nie stanowią informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną lub rekomendacji inwestycyjnej opisanych w art. 3 ust. 1 pkt 34) i 35) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w sprawie nadużyć na rynku, a także nie są formą doradztwa finansowego, podatkowego lub prawnego.
Materiały nie zawierają pełnych informacji niezbędnych do podjęcia decyzji inwestycyjnej oraz oceny ryzyka związanego z inwestycją w fundusze inwestycyjne. Przed podjęciem ostatecznych decyzji inwestycyjnych należy zapoznać się z dokumentem zawierającym kluczowe informacje (KID) oraz w przypadku SFIO z Informacją dla Klientów AFI, a także z Prospektem Informacyjnym, zawierającymi szczegółowe informacje w zakresie: polityki inwestycyjnej, czynników ryzyka, zasad sprzedaży jednostek uczestnictwa, praw uczestników oraz z tabelą opłat manipulacyjnych i informacjami podatkowymi, dostępnymi w siedzibie Towarzystwa oraz na stronie internetowej: www.generali-investments.pl w lokalizacji https://www.generali-investments.pl/contents/pl/klient-indywidualny/dokumenty w zakładce „Dokumenty” (odpowiednio w zakładce „Prospekty funduszy”, „KID”, „Dokumenty i Regulaminy”). Dokumenty są sporządzone w języku polskim. Ryzyko inwestycyjne subfunduszy opisane jest w punktach Opis ryzyka związanego z inwestowaniem w Jednostki Uczestnictwa Subfunduszu, w tym ryzyka związanego z przyjętą polityką inwestycyjną Subfunduszu oraz Opis ryzyka inwestycyjnego związanego z uczestnictwem w Subfunduszu. Prawa uczestników funduszu są opisane w Prospekcie Informacyjnym w punkcie Zwięzłe określenie praw Uczestników Funduszu.
Towarzystwo ani fundusze inwestycyjne nie gwarantują osiągnięcia celów inwestycyjnych. Inwestując w subfundusze inwestycyjne uczestnik nabywa jednostki uczestnictwa tych subfunduszy, a nie aktywa bazowe będące przedmiotem inwestycji samego subfunduszu. Korzyściom wynikającym z inwestowania towarzyszą także ryzyka. Uczestnik musi się liczyć z możliwością zmniejszenia lub utraty całości lub części zainwestowanych środków. Indywidualna stopa zwrotu z inwestycji nie jest tożsama z wynikami inwestycyjnymi subfunduszu i jest uzależniona od wartości jednostki uczestnictwa w momencie jej zbycia i odkupienia przez subfundusz oraz od poziomu pobranych opłat manipulacyjnych i podatku obciążającego dochód z inwestycji. Opodatkowanie zależy od indywidualnej sytuacji klienta i może ulec zmianie w przyszłości. Przedstawiane informacje finansowe dotyczą wskazanego okresu w przeszłości, a wyniki osiągnięte w przeszłości nie gwarantują zwrotów z przyszłych inwestycji. Wynik będzie się różnić w zależności od funkcjonowania rynku i okresu posiadania inwestycji. Prezentowane wyniki nie uwzględniają opłat manipulacyjnych związanych z inwestycją w dany subfundusz oraz podatków. Przedstawiane prognozy dla Subfunduszy nie stanowią gwarancji przyszłych wyników. Prognozy są oparte na wynikach brutto i nie uwzględniają prowizji, opłaty i innych obciążeń Subfunduszy.
W zależności od przyjętej polityki inwestycyjnej, subfundusze mogą lokować aktywa w papiery wartościowe, instrumenty rynku pieniężnego oraz inne kategorie lokat, a ponadto ze względu na skład portfela oraz realizowaną strategię zarzadzania, wartość jednostki uczestnictwa może podlegać dużej zmienności. umiarkowanej, dużej lub bardzo dużej zmienności. Duża zmienność wartości aktywów netto: Generali Akcje Małych i Średnich Spółek, Generali Akcje Value, Generali Akcji Rynków Wschodzących, Generali Korona Akcje, Generali Korona Zrównoważony, Generali Stabilny Wzrost, Generali Surowców, Generali Akcji: Megatrendy w Generali Fundusze FIO oraz Generali Obligacje Aktywny, Generali Złota, Generali Akcji: Lifestyles, Generali Akcji Ekologicznych Globalny, Generali Obligacje: Globalne Rynki Wschodzące, Generali Akcji Ekologicznych Europejski w Generali Fundusze SFIO.
Możliwe lokaty ponad 35% wartości aktywów Generali Korona Obligacji Uniwersalny, Generali Korona Obligacje, Generali Stabilny Wzrost, Generali Korona Zrównoważony, Generali Złota, Generali Obligacji Uniwersalny Plus, SGB Dłużny, Generali Akcji: Lifestyles Generali Obligacje Aktywny, Generali Euro, Generali Konserwatywny, Generali Dolar, Generali Akcji: Megatrendy, Generali Surowców, Generali Obligacji Krótkoterminowy w papiery wartościowe emitowane, poręczane lub gwarantowane przez Skarb Państwa albo Narodowy Bank Polski, a w przypadku Generali Dolar, Generali Konserwatywny, Generali Surowców, Generali Akcji: Megatrendy, Generali Obligacje Aktywny oraz Generali Obligacji Krótkoterminowy także w papiery wartościowe emitowane, poręczane lub gwarantowane przez: Australię, Austrię, Belgię, Bułgarię, Cypr, Czechy, Danię, Estonię, Finlandię, Francję, Grecję, Hiszpanię, Holandię, Irlandię, Islandię, Japonię, Kanadę, Koreę Południową, Litwę, Luksemburg, Łotwę, Maltę, Meksyk, Niemcy, Norwegię, Nową Zelandię, Polskę, Portugalię, Rumunię, Słowację, Słowenię, Stany Zjednoczone, Szwajcarię, Szwecję, Turcję, Węgry, Wielką Brytanię, Włochy oraz Europejski Bank Inwestycyjny i Bank Światowy (Międzynarodowy Bank Odbudowy i Rozwoju), w przypadku SGB Obligacji Uniwersalny w papiery wartościowe emitowane przez Skarb Państwa, Narodowy Bank Polski, jednostkę samorządu terytorialnego, państwo członkowskie, jednostkę samorządu terytorialnego państwa członkowskiego, państwo należące do OECD lub międzynarodową instytucję finansową, której członkiem jest Rzeczpospolita Polska lub co najmniej jedno państwo członkowskie, a w przypadku Generali Euro w papiery wartościowe emitowane, poręczane lub gwarantowane przez: Austrię, Belgię, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Cypr, Danię, Estonię, Finlandię, Francję, Grecję, Hiszpanię, Holandię, Irlandię, Islandię, Litwę, Luksemburg, Łotwę, Maltę, Niemcy, Norwegię, Polskę, Portugalię, Rumunię, Słowację, Słowenię, Szwajcarię, Szwecję, Turcję, Węgry, Wielką Brytanię, Włochy oraz Europejski Bank Inwestycyjny i Bank Światowy (Międzynarodowy Bank Odbudowy i Rozwoju).
Materiały zostały przygotowane przez Towarzystwo z dołożeniem należytej staranności i z wykorzystaniem najlepszej wiedzy autora oraz opierają się na ocenie autora w momencie ich tworzenia i w stosunku do bieżącego stanu prawnego, podatkowego i faktycznego, który może ulec zmianie bez uprzedniego poinformowania. W materiałach użyto informacji ze źródeł własnych (www.generali-investments.pl) oraz z publicznie dostępnych. Towarzystwo nie ponosi odpowiedzialności za negatywne skutki wynikające z użytku treści zawartych w materiałach. Wszelkie prawa autorskie do materiałów przysługują wyłącznie Towarzystwu. Powielanie, publikowanie bądź rozpowszechnianie w jakikolwiek inny sposób całości lub części materiałów bez zgody Towarzystwa jest zabronione.