1. Polska – stopy procentowe
Rada Polityki Pieniężnej po okresie 19 miesięcy zdecydowała o obniżce stop procentowych. Tym razem decyzja była zbieżna z kwietniowym gołębim nastawieniem Prezesa Glapińskiego. Obniżka była zgodna z konsensusem rynkowym i wyniosła 50 p.b., chociaż oczekiwania były mocno rozproszone. Dyskusja trwała stosunkowo długo, a komunikat był stosunkowo oszczędny. W związku z tym rynek czekał na konferencję Prezesa. Na konferencji padło kilka ważnych zdań. Po pierwsze RPP wobec spadającej inflacji i niższych perspektyw uznała, że uzasadnione jest dostosowanie wysokości stóp procentowych. Dostosowanie nie oznacza automatycznie rozpoczęcia cyklu obniżek. RPP będzie reagowała na spływające dane. Obecnie RPP widzi spadającą dynamikę wynagrodzeń oraz gorsze wskaźniki koniunktury. RPP wierzy w szybsze tempo wzrostu gospodarczego w 2025 r. w porównaniu do 2024 r. i śledzi politykę fiskalną, w tym wysoki deficyt budżetowy, jako potencjalne czynniki proinflacyjne.
2. Polska – PMI
Wartość publikowanego przez S&P Global indeksu PMI dla polskiego przemysłu spadła z 50,7 pkt. odnotowanych w marcu do poziomu 50,2 pkt. w kwietniu, co było wartością niższą od oczekiwań. Wzorzec sezonowy wskazuje na zwyczajowy słabszy 2 kwartał. Autorzy indeksu wskazują w komunikacie na dalszy wzrost produkcji i równoległy spadek nowych zamówień, co może być pokłosiem impulsu z USA z I kwartału. Podkreślono również gwałtowne osłabienie się perspektyw na najbliższe 12 miesięcy, chociaż zaległości produkcyjne rosły.
Źródło: Bloomberg, S&P. Opracowanie własne.
Źródło: Bloomberg, S&P. Opracowanie własne.
3. PMI – strefa euro
W strefie euro wskaźnik dla przemysłu poprawił się i wzrósł o 0,4 pkt. – do poziomu 49,0 pkt. (co nadal oznacza dekoniunkturę; ale oczekiwania były na poziomie 48,7). Bardzo delikatną poprawę odnotowano w Niemczech (0,1 pkt.), Francji (0,2 pkt.), a silniejszą we Włoszech (2,7 pkt.). Względem oczekiwań obraz był mieszany. Stosunkowo słabe dane odnotowano w Hiszpanii, gdzie nastąpił dalszy spadek indeksu – z poziomu 49,5 pkt. do 48,1 pkt., co było wartością znacząco poniżej oczekiwań. W zakresie usług nastroje pogorszyły się we wszystkich ważniejszych gospodarkach oprócz Włoch. Odczyt dla strefy euro był niższy niż w marcu, ale wyższy od oczekiwań.
4. ISM – USA
W USA wskaźnik ISM dla przemysłu zgodnie z oczekiwaniami spadł, jednak spadek ten był słabszy od oczekiwań. W rezultacie odnotowano poziom 48,7%. Komponent zatrudnienia poprawił się do poziomu 46,5%. Znacząco pogorszyła się sytuacja w zakresie produkcji, ale dekoniunktura w zakresie nowych zamówień była słabsza. Poziom współczynnika Book-to-Bill poprawił się do poziomu 0,93, ale nadal pozostaje poniżej 1. Współczynnik poniżej 1 oznacza, że mniej zamówień jest otrzymywanych niż wysyłanych, co sugeruje przyszły spadek poziomu produkcji. Presja cenowa pozostała silna (69,8%). W zakresie sektora usług była bardziej pozytywna. Wartość ISM Services wzrosła z poziomu 50,8% do 51,6%, co oznacza nieco silniejszą koniunkturę w usługach. Wszystkie główne składowe głównego indeksu wskazywały na poprawę sytuacji. Zbieżny z sytuacją w przemyśle był wzrost komponentu cenowego, z 60,9% do 65,1%.
Źródło: Bloomberg. Opracowanie własne.
Źródło: Bloomberg. Opracowanie własne.
Źródło: Bloomberg, S&P. Opracowanie własne.
Źródło: Bloomberg, S&P. Opracowanie własne.
Źródło: Bloomberg, S&P. Opracowanie własne.
5. USA – bilans handlowy
Deficyt handlu zagranicznego USA wzrósł w marcu z 123,2 mld USD odnotowanych w lutym do rekordowych 140,5 mld USD. Ponownie stało się tak głównie za sprawą dalszego wzrostu importu (+17,6 mld USD względem lutego, do poziomu 418,9 mld USD), głównie towarów.
Źródło: BEA. Opracowanie własne.
Źródło: BEA. Opracowanie własne.
6. USA – stopy procentowe
Amerykański Fed zdecydował, że stopy procentowe pozostaną bez zmian wskazując na niepewność związaną z polityką handlową Stanów Zjednoczonych i jej konsekwencjami gospodarczymi, jednocześnie twierdząc, że bank centralny może sobie pozwolić, aby obserwować rozwój sytuacji przed podjęciem jakichkolwiek działań.
W tym tygodniu:
- Polska: PKB, CPI, bilans handlowy
- Strefa euro: ZEW, CPI
- USA: CPI, PPI, dane z przemysłu, NFIB – nastroje w małych firmach
- Chiny: podaż pieniądza
- Japonia: PPI, bilans handlowy