Przegląd tygodnia

      
    
Przegląd tygodnia Generali Investments
Aktualności / 2024-06-24 / autorzy: Piotr Minkina

 

Najważniejsze informacje z minionego tygodnia

1. Polska – koniunktura w przetwórstwie przemysłowym, budownictwie, handlu i usługach
Wg GUS dynamika nastrojów w sektorze przedsiębiorstw była mieszana. Nastroje w handlu detalicznym pogorszyły się i spadły do poziomu lekko negatywnego. Znacząco pogorszyły się nastroje w przetwórstwie i spadły do poziomu najniższego od początku bieżącego roku. Pogłębiły się lekko pesymistyczne nastroje w budownictwie. Bardziej optymistyczni okazali się przedsiębiorcy z sektora zakwaterowania i gastronomii.

Źródło: GUS. Obliczenia własne.

Źródło: GUS, S&P Global PMI. Obliczenia własne.

Źródło: GUS. Obliczenia własne.

2. Polska – produkcja przemysłowa
Według danych opublikowanych przez GUS produkcja sprzedana polskiego przemysłu (w cenach stałych) spadła w maju w stosunku do kwietnia o 4,6%, a w ujęciu r/r o 1,7%. Dane zaskoczyły bardzo negatywnie, bowiem spodziewano się dynamiki odpowiednio: -1,9% w ujęciu miesięcznym i 0,9% w ujęciu r/r. Z 7,9% do 7,8%  zrewidowano dane za kwiecień. W dziale przetwórstwo przemysłowe produkcja w ujęciu r/r spadła w maju o 1,9%, a w ujęciu miesięcznym o 4,6% m/m.

Źródło: GUS. Obliczenia własne.

3. Polska – wynagrodzenia
Według informacji GUS przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw osiągnęło w maju poziom 7.999,69 zł. W ujęciu r/r wynagrodzenia wzrosły nominalnie o 11,41% (delikatny wzrost dynamiki nominalnej względem kwietnia 2024 r.). W ujęciu realnym (czyli po pomniejszeniu tempa wzrostu wynagrodzeń o spadające tempo wzrostu cen) dynamika wynagrodzeń była silnie dodatnia i wyniosła 8,91% i pozostała stabilna. W ujęciu miesięcznym przeciętne miesięczne wynagrodzenie spadło o 3,6%.

Źródło: GUS. Obliczenia własne.

4. Polska – koniunktura konsumencka
Nastroje konsumentów, mierzone bieżącym wskaźnikiem ufności konsumenckiej, polepszyły się w czerwcu o 1,8 pkt. w stosunku do maja. Wartość bieżącego wskaźnika ufności konsumenckiej, publikowanego przez GUS, wyniosła -12,0. Nastroje nadal są umiarkowanie pesymistyczne, jednak są dużo lepsze niż w czerwcu 2023 r. Oczekiwania inflacyjne nieco spadły i są podobne jak w kwietniu. Wartość wskaźnika wyprzedzającego (WWUK) pozostała stabilna. Polacy cały czas oceniają przyszłą sytuację lepiej niż obecną. Ważne dla sprzedaży detalicznej wskaźniki dotyczące zarówno obecnego, jak i przyszłego dokonywania ważnych zakupów poprawiły się po spadku w maju.

Źródło: GUS. Opracowanie własne.

5. USA
Poziom produkcji przemysłowej w USA był w maju o 0,9% wyższy niż w kwietniu. Dynamika była wyższa od oczekiwań na poziomie 0,3%. Wyrównana sezonowo dynamika produkcji osiągnęła poziom 0,4% w ujęciu r/r. Poziom wykorzystania mocy produkcyjnych wzrósł z 78,2% odnotowanych w kwietniu do 78,7% w maju. Dynamika sprzedaży detalicznej w ujęciu wyrównanym sezonowo wyniosła 2,3% r/r i była niższa od odnotowanej w kwietniu (2,7% r/r). Od początku roku średnia miesięczna dynamika sprzedaży jest niższa niż obserwowana w drugiej połowie 2023 r.

6. Chiny
Sprzedaż detaliczna w ujęciu r/r rosła w Chinach szybciej od oczekiwań. Jej dynamika roczna osiągnęła poziom 3,7% wobec oczekiwanych 3,0%. Natomiast dynamika produkcji przemysłowej była niższa od oczekiwań i wyniosła 5,6% r/r (oczekiwania na poziomie 6,2%). Na rynku nieruchomości mieszkaniowych nadal panuje zapaść z dynamikami sprzedaży, które od początku roku znajdują się na poziomie -30,5%. Ceny nowych nieruchomości mieszkaniowych spadły w maju o 0,7% m/m, a na rynku wtórnym o 1,0% (pogłębienie miesięcznej dynamiki spadków).

Źródło: Bloomberg. Opracowanie własne.

 

Na radarze:

  • Polska: Sprzedaż detaliczna, CPI
  • Strefa euro: PKB (Hiszpania), CPI, PPI, IFO, badania nastrojów
  • USA: PKB, PCE, wskaźniki sentymentu
  • Japonia: sprzedaż detaliczna, produkcja przemysłowa