Przegląd tygodnia

      
    
Przegląd tygodnia Generali Investments
Aktualności / 2025-01-20 / autorzy: Piotr Minkina

Najważniejsze informacje z minionego tygodnia

1. Polska – inflacja
Zgodnie z informacją podane przez GUS tempo wzrostu cen w Polsce wyniosło w grudniu 4,7% i było niże od wartości podanej w pierwszym odczycie (4,8% r/r). Ceny usług wzrosły w tym czasie o 6,6% (spadek z 7,2% odnotowanych w listopadzie), a ceny towarów wzrosły o 4,0% (w listopadzie odnotowano 3,8%). W ujęciu miesięcznym ceny nie zmieniły się. Powyżej średniego poziomu wzrostu cen (4,7% r/r) kształtowały się wzrosty cen żywności i napojów bezalkoholowych (+4,8%), użytkowania mieszkania lub domu i nośniki energii (+10,1%), zdrowie (+5,5%), rekreacja i kultura (5,5%), edukacja (9,2%) oraz restauracje i hotele (6,8%) czyli połowa z 12 kategorii. W tym czasie nastąpił silniejszy od oczekiwań spadek dynamiki inflacji bazowej. Wg NBP jej dynamika spadła z 4,3% w listopadzie do 4,0% w grudniu wobec oczekiwań na poziomie 4,2%.

Źródło: GUS, NBP. Opracowanie własne.

2. RPP – bez obniżki
Rada Polityki Pieniężnej zgodnie z oczekiwaniami pozostawiła stopy procentowe bez zmian, na poziomie 5,75% w ujęciu r/r. Na konferencji prezes NBP wytoczył silne argumenty za tym, że inflacja w 2024 r. pozostanie na wysokich poziomach, na co mają w głównej mierze wpływ dynamiki cen administrowanych. Przedstawił on pogląd, że poziom inflacji po pewnym wzroście w ciągu najbliższych miesięcy może w 3 kwartale przejściowo spaść w wyniku efektu bazy statystycznej, by potem powrócić do poziomów z końcówki 2024 r., czyli 4,7% z pewnym odchyleniem. W opinii Prezesa obecny poziom stóp będzie sprzyjał obniżaniu się inflacji do celu w średnim okresie. Jakakolwiek przedwczesna obniżka wydłuży ten proces – wprost podwyższy inflację. Pomimo tego komunikatu rynek cały czas wycenia około 3 obniżki w 2025 r.

3. Polska – bilans handlowy
Zgodnie z danymi opublikowanymi przez NBP w listopadzie deficyt rachunku bieżącego sięgnął 2,3 mld zł. Saldo towarów było ujemne (-7,1 mld zł), a usługi tradycyjnie dodatnie (+13,7 mld zł). Saldo towarów było wyższe niż przed rokiem a usług wyższe.

4. USA – inflacja
Tempo wzrostu cen w USA, mierzone indeksem CPI, zgodnie z oczekiwaniami wyniosło 2,9% r/r. Inflacja bazowa spadła do 3,2%. Największy wkład do inflacji miał wzrost cen usług (+2,68% r/r), który regularnie obniża się a także wzrost cen żywności (+0,34% r/r). Ceny energii i ceny towarów działały w kierunku deflacji – ich dynamiki były ujemne. W przemyśle dynamika indeksu PPI Final Demand nie zmieniła się i wyniosła 3,5% (po rewizji w górę z 3,4% do 3,5% danych za listopad i wobec oczekiwań na poziomie 3,8% w grudniu). PPI bazowy urósł r/r o 3,3%.

Źródło: BLS. Opracowanie własne.

Źródło: BLS. Opracowanie własne.

Źródło: BLS. Opracowanie własne.

Źródło: BLS. Opracowanie własne.

5. USA – inflacja: „lepkość”
Odczyty miar „cen lepkich” za grudzień nadal wskazują na znaczny, jednak regularnie spadający, poziom zakotwiczenia procesów inflacyjnych w gospodarce amerykańskiej. Dynamika inflacji „Sticky CPI”, czyli lepkiej miary inflacji publikowanej przez Atlanta FED spadła do 3,7% r/r. Natomiast do 0,4% r/r wzrosła dynamika elastycznej miary inflacji („Flexible CPI”). Był to pierwszy pozytywny odczyt od maja 2024 r. Wskaźniki bazują na założeniu, że niektóre pozycje składające się na indeks cen konsumpcyjnych często zmieniają wartości, podczas gdy inne zmieniają się powoli. Ceny "lepkie" mogą nie reagować na zmieniające się warunki rynkowe tak szybko jak ceny „elastyczne”. Atlanta FED bada czy te dwa zestawy cen – sztywne („lepkie”) i elastyczne – zapewniają wgląd w różne aspekty procesu inflacji. Okazuje się, że ceny „lepkie” w większym stopniu uwzględniają oczekiwania dotyczące przyszłej inflacji niż ceny, które zmieniają się często, podczas gdy ceny „elastyczne” silniej reagują na warunki gospodarcze – np. zastój gospodarczy. Co ważne, ta miara cen „lepkich” wydaje się zawierać składnik oczekiwań inflacyjnych, który może być przydatny przy próbie określenia kierunku inflacji.

Źródło: Atlanta FED. Opracowanie własne.

6. USA – produkcja przemysłowa
Poziom produkcji przemysłowej w USA był w grudniu o 0,9% wyższy niż listopadzie (znacząco powyżej oczekiwań na poziomie 0,3%). Istotnie w górę (z 0,2% do 0,4% m/m) zrewidowano dane za listopad. Poziom wykorzystania mocy produkcyjnych wzrósł z 77,0% w listopadzie (po rewizji 0,2% o w górę) do 77,6% w grudniu, wobec oczekiwanych 77,0%.

7. USA – nastroje w małych przedsiębiorstwach
Po skokowym wzroście po wygraniu wyborów przez Donalda Trumpa, indeks nastrojów w małych przedsiębiorstwach (NFIB Small Business Optimism Index) odnotował kolejny silny i wyższy od oczekiwań wzrost do poziomu 105 pkt. Ostatnie tak dynamiczne wzrosty tego indeksu miały miejsce w okresie wychodzenia gospodarki amerykańskiej z pandemii.

 

W tym tygodniu:

  • Polska: dynamika wynagrodzeń, wykonanie budżetu, produkcja przemysłowa, sprzedaż detaliczna, nastroje konsumentów
  • Strefa euro: ZEW i inne wskaźniki sentymentu, PPI (Niemcy)
  • USA: LEI
  • Japonia: bilans handlowy, danie z przemysłu