Najważniejsze informacje z minionego tygodnia
1. Polska – inflacja
Zgodnie z informacją podaną przez GUS poziom cen towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie był o 4,7% wyższy w porównaniu z listopadem 2023 r. Wartość ta była o 0,1 p.p. wyższa od wcześniejszego szybkiego odczytu. W ujęciu miesiąc do miesiąca ceny wzrosły o 0,5%. Wzrost cen usług przyśpieszył z 6,7% r/r do 7,2 % r/r, a wzrost cen towarów spowolnił z 4,3% r/r do 3,8% r/r.
Źródło: GUS, NBP. Opracowanie własne.
2. Polska – bilans płatniczy
Zgodnie z informacjami NBP saldo usług w październiku było dodatnie i wzrosło w stosunku do października 2023 r. o 2,9%. Saldo obrotów nadal było negatywne i spadło do -3,2 mld zł. W październiku zagraniczni inwestorzy zwiększyli swoje posiadanie inwestycji portfelowych w polskie papiery wartościowe o 9,9 mld zł.
Źródło: NBP. Opracowanie własne.
Źródło: NBP. Opracowanie własne.
Źródło: NBP. Opracowanie własne.
Źródło: NBP. Opracowanie własne.
3. EBC – stopy procentowe
Zgodnie z komunikatem prasowym Europejski Bank Centralny, zgodnie z oczekiwaniami, obniżył trzy podstawowe stopy procentowe o 25 punktów bazowych. W komunikacie zwrócono uwagę na postępujący proces dezinflacji obrazowany stopniowym spadkiem do poziomu 1,9% w 2026 r. i jej wzrostem do 2,1% w 2027 r. po rozszerzeniu unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji. Ponadto wskazano na wolniejsze tempo ożywienia gospodarczego niż wynikało z projekcji wrześniowych. W 2024 r. roku gospodarka strefy euro ma urosnąć o 0,7% r/r, a w 2026 r. o 1,4%.
4. Strefa euro – produkcja przemysłowa
Zgodnie z informacjami Eurostat poziom produkcji przemysłowej w październiku w ujęciu r/r spadł w strefie euro o 1,2%, a w całej unii europejskiej o 0,8%. Na tym tle Polska wyróżniała się pozytywnie, z tempem na poziomie 3,0% r/r. W ujęciu m/m dynamika produkcji w strefie euro wyniosła 0%, a w całej Unii europejskiej była dodatnia, osiągając poziom 0,3% r/r.
Źródło: Eurostat. Opracowanie własne.
5. USA – CPI
Według BLS inflacja CPI w USA wzrosła w listopadzie o 2,75% r/r, co było poziomem zgodnym z oczekiwaniami. Ceny energii oraz dóbr podstawowych miały negatywną kontrybucję do inflacji (spadek cen), jednak ten ujemny wpływ osłabł. Przyśpieszył pozytywny wkład cen żywności, a spowolnił pozytywny wpływ usług.
Źródło: BLS. Opracowanie własne.
Źródło: BLS. Opracowanie własne.
Źródło: BLS. Opracowanie własne.
W tym tygodniu:
- Polska: CPI bazowa, sentyment konsumentów, koniunktura w przetwórstwie przemysłowym, dynamika wynagrodzeń, produkcja przemysłowa, sprzedaż detaliczna, PPI
- Strefa euro: CPI, ZEW, IFO, sentyment konsumentów
- USA: Stopy procentowe, dane z przemysłu, GDP, sprzedaż detaliczna, LEI
- Chiny: sprzedaż detaliczna, produkcja przemysłowa