Przegląd tygodnia

      
    
Przegląd tygodnia Generali Investments
Aktualności / 2025-07-07 / autorzy: Piotr Minkina

Najważniejsze informacje z minionego tygodnia

1. Polska – stopy procentowe
RPP, wbrew oczekiwaniom większości analityków, obniżyła stopy procentowe o 25 pb., do poziomu 5,00%. W komunikacje podano podstawowe wyniki lipcowej projekcji inflacji i PKB. Znacząco obniżyła się projekcja rocznej dynamiki cen, zarówno za 2025 r., jak i 2026 r. Na poziomie 2,9% pozostawiono dolne widełki projekcji z 50-procentowym prawdopodobieństwem dynamiki PKB, a z 4,6% do 4,3% zmieniono widełki górne. Dyskusja trwała stosunkowo długo. Na konferencji Prezes NBP stwierdził, że w lipcu inflacja będzie zgodna z celem NBP, a ostatnia decyzja ma charakter ostrożnego dostosowania poziomu stóp procentowych. Zwrócił uwagę, że nadchodzące sierpniowe posiedzenie będzie miało charakter niedecyzyjny. Kolejne decyzje będą uzależnione od napływających danych, a czynniki proinflacyjne, takie jak luźna polityka fiskalna, koniunktura, dynamika cen energii oraz dynamika wzrostu płac utrzymują się, choć niektóre z nich są łagodniejsze niż miesiąc temu.

2. Polska – PMI
Wartość publikowanego przez S&P Global indeksu PMI dla polskiego przemysłu spadła nieoczekiwanie w czerwcu z majowego poziomu 47,1 do 44,9 pkt. Wzorzec sezonowy wskazuje na zwyczajowy brak większych zmian, tymczasem można śmiało powiedzieć, że wartość indeksu dla Polski tąpnęła. Równolegle wartość indeksu dla Niemiec i dla całego świata wzrosła. Z gospodarek naszego regionu (CEE) bardzo pozytywnie zaskoczyły dane z Czech, a dla Węgier były rozczarowujące. Autorzy indeksu wskazują w komunikacie na spadek nowych zamówień oraz najostrzejszy od ponad 2,5 roku spadek produkcji. Ponadto spadało zatrudnienie, chociaż tempo spadku było wolniejsze.

Źródło: Bloomberg, S&P. Opracowanie własne.

Źródło: Bloomberg, S&P. Opracowanie własne.

3. PMI – strefa euro
W strefie euro wskaźnik dla przemysłu poprawił się i wzrósł o 0,1 pkt., do poziomu 49,5 pkt. Ponownie poprawił się odczyt dla Niemiec, gdzie nadal w przemyśle panuje lekka dekoniunktura. Poprawa nastrojów miała również miejsce w Hiszpanii. We Francji i Włoszech poziomy wskaźnika spadły i dekoniunktura pogłębiła się. W usługach sytuacja jest lepsza. W większych gospodarkach strefy euro (oprócz Włoch) miał miejsce wzrost wskaźników. Generalnie w ujęciu netto koniunktura w usługach oraz koniunktura ogólna poprawiły się.

4. ISM – USA
W USA wskaźnik ISM dla przemysłu wzrósł do poziomu 49%, nieco silniej niż wskazywały oczekiwania. Pewne niepokoje budzi jednak struktura tego wzrostu i dynamiki poszczególnych komponentów. Na przykład komponent zatrudnienia, po poprawie w kwietniu i maju, ponownie spadł i wyniósł 45%. Spadł również komponent nowych zamówień, a poziom współczynnika Book-to-Bill, po wzroście w maju, ponownie spadł i wyniósł 0,94. Współczynnik poniżej 1 oznacza, że mniej zamówień jest otrzymywanych niż wysyłanych, co sugeruje przyszły spadek poziomu produkcji. Presja cenowa pozostała silna i wzrosła względem maja (69,7%). W zakresie sektora usług sytuacja ponownie była bardziej pozytywna. Wartość ISM Services wzrosła z poziomu 49,9% do 50,8% (powyżej oczekiwań), co oznacza nieco silniejszą koniunkturę w usługach. Wszystkie główne składowe głównego indeksu, oprócz komponentu zatrudnienia, wskazywały na poprawę sytuacji. Wzrosły nowe zamówienia, a komponent cenowy nieco się obniżył.

Źródło: Bloomberg, S&P Global. Opracowanie własne.

Źródło: Bloomberg, S&P Global. Opracowanie własne.

Źródło: Bloomberg, S&P Global. Opracowanie własne.

Źródło: Bloomberg. Opracowanie własne.

5. USA – bilans handlowy
Deficyt handlu zagranicznego USA wzrósł w maju z 60,3 mld USD odnotowanych w kwietniu do 71,5 mld USD. Wartość importu towarów praktycznie nie zmieniła się, ale spadła wartość ich eksportu (-11,4 mld USD). W usługach sytuacja praktycznie się nie zmieniła.

Źródło: BEA. Opracowanie własne.

Źródło: BEA. Opracowanie własne.

6. USA – rynek pracy
Dane za maj z raportu o zatrudnieniu, publikowanego przez Authomatic Data Processing (ADP), okazały się dużo gorsze od oczekiwań i po raz pierwszy od lipca 2024 roku odnotowały ujemną wartość (-33 tys.). Ponadto z 37 tys. do 29 tys. w dół zrewidowano dane za maj. Ważna jest jednak struktura. Po pierwsze zróżnicowanie w dynamikach zatrudnienia jest bardzo widoczne w podziale wielkości. Np. firmy powyżej 500 pracowników zatrudniały netto więcej niż zwalniały firmy najmniejsze. Po drugie widoczne było znaczne zróżnicowanie sektorowe. Zatrudnienie spadło w 3 z 10 sektorów i były to sektory cykliczne i związane z usługami. Dwa sektory dominowały. Były to usługi profesjonalne i usługi dla biznesu oraz edukacja i usługi związane ze służbą zdrowia. Bardzo prawdopodobne jest to, że taka sytuacja była skutkiem ograniczania wielu rządowych programów przez administrację Donalda Trumpa, a nie efektem jakichś silniejszych, strukturalnych bądź cyklicznych perturbacji na amerykańskim rynku pracy. Warto podkreślić, że zatrudnienie w sektorach przemysłowych wzrosło. Taka struktura dynamiki zatrudnienia może wywrzeć pewien negatywny i w pewnym stopniu sztuczny skutek na dynamikę PKB w USA w II kwartale poprzez spadek wydatków rządowych na pracowników oraz obniżenie konsumpcji prywatnej. Z drugiej jednak strony, dzień po publikacji ADP opublikowano dane o przyroście zatrudnienia w sektorach pozarolniczych, które były zaskakująco wysokie. Za połowę tego przyrostu odpowiedzialny był sektor rządowy, co stoi w sprzeczności z tezami ADP i świadczyłoby o odwróceniu efektu wskazanego w publikacji ADP. Więcej światła na ten „konflikt danych” rzucają dane dotyczące stopy bezrobocia i wynagrodzeń. Stopa bezrobocia spadła z 4,2% do 4,1%, ale dokładnie o tyle obniżył się poziom partycypacji w rynku pracy (z 62,4% do 62,3%), przy czym rynek zakładał wzrost stopy bezrobocia do 4,3% przy utrzymaniu poziomu partycypacji. To świadczy jednak bardziej o pewnym schłodzeniu rynku pracy, co dodatkowo mogą potwierdzać lekko niższe dynamiki wynagrodzeń i lekko niższa liczba przepracowanych godzin.

Źródło: ADP. Opracowanie własne.

Źródło: ADP. Opracowanie własne.

 

W tym tygodniu:

  • Strefa euro: Sentix, sprzedaż detaliczna, bilans handlowy (Niemcy, Francja)
  • USA: NFIB – nastroje w małych firmach
  • Chiny: CPI, PPI, podaż pieniądza
  • Japonia: PPI, Leading Index, bilans handlowy