Przegląd tygodnia

      
    
Przegląd tygodnia Generali Investments
Aktualności / 2024-12-02 / autorzy: Piotr Minkina

Najważniejsze informacje z minionego tygodnia

1. Polska – sprzedaż detaliczna
Październikowe dane dotyczące dynamiki sprzedaży detalicznej okazały się dużo lepsze od oczekiwań. Po wrześniowym spadku sprzedaż urosła realnie o 1,3% w ujęciu r/r wobec oczekiwań na poziomie 0,7%. W stosunku do września realny wzrost sprzedaży osiągnął tempo na poziomie 7,8%. W ujęciu miesięcznym lepsze dane zawdzięczamy kategorii pojazdy samochodowe, motocykle, części, a także farmaceutyki, kosmetyki, sprzęt ortopedyczny oraz pozostałe. Analizując sezonowość sprzedaży, patrząc przez pryzmat średniej, październik jest zazwyczaj lepszy niż wrzesień i to znalazło potwierdzenie w danych. Analiza danych, w kontekście trendu w cenach stałych, wskazuje, że odnotowany poziom oznacza pozostawanie wzrostu wolumenu sprzedaży poniżej trendu. W cenach bieżących wartość indeksu sprzedaży znajduje się powyżej linii trendu.

Żrdódło: GUS. Opracowanie własne.

Żrdódło: GUS. Opracowanie własne.

Żrdódło: GUS. Opracowanie własne.

2. Polska – sprzedaż detaliczna przez Internet
Zarówno dynamika jak i udział sprzedaży detalicznej przez Internet wpisują się we wzorzec sezonowy.

Żrdódło: GUS. Opracowanie własne.

Źródło: GUS. Opracowanie własne.

3. Polska – produkcja przemysłowa
Według wstępnych danych opublikowanych przez GUS produkcja sprzedana polskiego przemysłu, niewyrównana sezonowo (w cenach stałych), wzrosła w październiku o 10,0% w stosunku do września. Z 9,0% m/m do 8,8% m/m zrewidowano dane za wrzesień. W ujęciu rocznym wzrost produkcji osiągnął tempo 4,7% (oczekiwano odpowiednio: 1,8% r/r w przypadku Bloomberga i 1,7% r/r w przypadku PAP). Po wyrównaniu sezonowym dynamika produkcji w ujęciu m/m kształtowała się na poziomie 4,6%, a w ujęciu rocznym na poziomie 3,9% r/r.

Żrdódło: GUS. Opracowanie własne.

4. Polska – wynagrodzenia
Według informacji GUS przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw osiągnęło w październiku poziom 8.316,57 zł. Wynagrodzenia, w ujęciu r/r, wzrosły nominalnie o 10,23%. W ujęciu realnym (czyli po pomniejszeniu tempa wzrostu wynagrodzeń o spadające tempo wzrostu cen) dynamika wynagrodzeń wyniosła 5,23% (niżej niż we wrześniu). W ujęciu miesięcznym przeciętne miesięczne wynagrodzenie wzrosło nominalnie o 2,16%.

Żrdódło: GUS. Opracowanie własne.

5. Polska – PPI
Według wstępnych informacji GUS ceny produkcji sprzedanej przemysłu w ujęciu r/r spadły w październiku o 5,2% wobec oczekiwanych 5,6%, a w ujęciu m/m wzrosły o 0,4%. Z -6,3% do -6,2% zrewidowano dynamikę roczną za sierpień. Deflacja w przemyśle pogłębiła się.

Źródło: Bloomberg.Opracowanie własne.

6. Polska – PKB
Zgodnie ze wstępnym szacunkiem GUS polski PKB niewyrównany sezonowo zwiększył się realnie w 3 kwartale 2024 r. o 2,7% r/r. W porównaniu z II kwartałem polska gospodarka skurczyła się o 0,1%. Po wyrównaniu sezonowym tempo wzrostu gospodarczego wyniosło 1,7%. W największym stopniu do wzrostu PKB przyczynił się wzrost zapasów (3,2 p.p.) przy stosunkowo słabej dynamice spożycia prywatnego i publicznego.

Źrółdo: GUS. Opracowanie włsane.

Źródło: GUS. Opracowanie własne.

Źrółdo: GUS. Opracowanie włsane.

7. USA – wzrost gospodarczy
Zgodnie z drugim szacunkiem Bureau of Economic Analysis PKB w amerykańskiej gospodarce wzrósł w trzecim kwartale 2024 r. o 2,8%. Konsumpcja prywatna, w ujęciu rocznym, przyrosła w nieco wolniejszym tempie niż oczekiwano – o 3,5% (oczekiwano 3,7%).

8. Japan – dane z gospodarki
Sprzedaż detaliczna w Japonii w październiku wzrosła o 1,6% r/r wobec oczekiwań na poziomie 2,0%. W ujęciu miesięcznym była to wartość 0,1% wobec oczekiwanych 0,4%. Dane dotyczące produkcji przemysłowej były podobne: 1,6% r/r i 3,0% r/r. Poziom inflacji w aglomeracji Tokio wyniósł 2,6% r/r i był wyższy od oczekiwań na poziomie 2,2% r/r.

 

W tym tygodniu:

  • Polska: PMI, RPP
  • Strefa euro: PMI, GDP, CPI
  • USA: ISM, dane z rynku pracy, bilans handlowy
  • Chiny: PMI