Najważniejsze informacje z minionego tygodnia
1. Polska – decyzja RPP
Stopy nadal bez zmian. Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła toru polityki pieniężnej i zdecydowała o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie, wynoszącym 5,75% (stopa referencyjna), co było zgodne z konsensusem rynkowym. Godzina publikacji decyzji, około 13:30, w stosunku do „tradycji”, która raczej wskazuje na późniejsze godziny (często po 15:00) wskazuje, że na posiedzeniu mogło nie być jakiejś większej dyskusji. Komunikacja na konferencji miała wydźwięk „jastrzębi”. Na konferencji Prezes NBP zwrócił uwagę na wzrost inflacji w wyniku wzrostu cen administracyjnych. W 2025 r. inflacja będzie przekraczać cały czas cel inflacyjny. W pierwszym kwartale inflacja wzrośnie ze względu na wzrost cen żywności oraz taryf związanych z dystrybucją gazu. W drugim kwartale będzie działał statystyczny efekt bazy związany z podwyżką VAT w 2024 r., a na wzrost inflacji będzie działała podwyżka akcyzy na wyroby tytoniowe. W pierwszej połowie roku inflacja znajdzie się powyżej 5,0%, potem spadnie w III kw. i na koniec 2025 r. inflacja ma być mniej więcej na tym poziomie co obecnie. Warto zwrócić uwagę, że w marcu będzie dostępna nowa projekcja i należy śledzić, czy potwierdzi ona te obecne prognozy. W związku z solidnym tempem rozwoju gospodarczego, wzrostem płac, polityką fiskalną, niepewnością i wzrostem cen administrowanych (opłata mocowa, uwolnienie cen energii) RPP obawia się trwałego zakotwiczenia inflacji w gospodarce. Prezes zwrócił uwagę również na stosunkowo wysoką inflację bazową i prawdopodobieństwo utrzymywania się jej na wysokim poziomie. Wg Prezesa na razie nie ma żadnych racjonalnych przesłanek sprzyjających obniżkom stóp.
2. Polska – PMI
Wartość publikowanego przez S&P Global indeksu PMI dla polskiego przemysłu w styczniu po raz pierwszy od trzech miesięcy wzrosła z poziomu 48,2 pkt. do 48,8 pkt. Oznacza to, że z miesiąca na miesiąc koniunktura jest co raz słabsza, ale tempo jej osłabiania się maleje. Niestety badane przedsiębiorstwa nadal wskazywały na spadek nowych zamówień, gdzie zamówienia krajowe spadały wolniej od zamówień zagranicznych. W konsekwencji trwającego od kilku miesięcy spadku zamówień nadal spadał poziom produkcji oraz zapasów. To, co zmieniło się diametralnie od ostatniego badania, to znacząca poprawa oczekiwań dotyczących przyszłości. Badane przedsiębiorstwa wykazywały optymizm co do perspektyw poprawy na rynkach Europy Zachodniej.
Źródło: Bloomberg, S&P. Opracowanie własne.
Źródło: Bloomberg, S&P. Opracowanie własne.
3. PMI – strefa euro
W strefie euro wskaźnik dla przemysłu poprawił się do poziomu 46,6 pkt. (dekoniunktura) wobec oczekiwań na poziomie 46,1 pkt. Poprawę odnotowano w Niemczech (2,5 pkt.), Francji (3,5 pkt.) i Włoszech (0,1 pkt.), ale tylko w Niemczech odczyt był wyższy od oczekiwań. Dla Hiszpanii nastąpił spadek indeksu z poziomu 53,3 pkt. do 50,9 pkt., co było zgodne ze wstępnymi danymi. W zakresie usług sytuacja jest nieco lepsza, ale wzrost tempa koniunktury zaczął lekko spowalniać. Wartości PMI dla sektora usług zaskakująco spadły we Francji, Włoszech i Hiszpanii. W Niemczech nastąpiła poprawa, ale nie było to zaskoczeniem. W rezultacie siła koniunktury w usługach w strefie euro nieco się obniżyła. Biorąc pod uwagę łączną koniunkturę mierzoną indeksem PMI Composite w strefie euro nastąpiła poprawa, głównie za sprawą Niemiec (wzrost z 48 pkt. do 50,5 pkt.).
4. ISM – USA
W USA wskaźnik ISM dla przemysłu ponownie wzrósł silniej od oczekiwań (50,1%) do poziomu 51,2%. Subindeks zatrudnienia również silne wzrósł − do poziomu 50,3%. Znacząco poprawiła się sytuacja w zakresie produkcji i nowych zamówień. Poziom współczynnika Book-to-Bill ponownie wzrósł (ale silniej niż w ubiegłym miesiącu) i osiągnął poziom 1,20. Współczynnik wyższy niż 1 oznacza, że więcej zamówień jest otrzymywanych niż wysyłanych, co sugeruje przyszły wzrost poziomu produkcji. Wszystko to miało miejsce przy ponownym wzroście presji cenowej obrazowanej wzrostem komponentu cenowego indeksu − z 52,5 do 54,9 proc. W zakresie sektora usług wartość ISM Services obniżyła się z poziomu 54% do 52,8%, co oznacza utrzymującą się, lecz nieco słabszą koniunkturę w usługach. Stało się tak głównie za sprawą spadku przyrostu nowych zamówień. Obniżyła się również utrzymująca się od jakiegoś czasu presja cenowa.
Źródło: Bloomberg, S&P. Opracowanie własne.
Źródło: Bloomberg, S&P. Opracowanie własne.
Źródło: Bloomberg, S&P. Opracowanie własne.
Źródło: Bloomberg. Opracowanie własne.
Źródło: Bloomberg. Opracowanie własne.
5. USA – rynek pracy
Grudniowe dane z raportu o zatrudnieniu, publikowanego przez Authomatic Data Processing (ADP), okazały się być znacząc lepsze od oczekiwań. Zmiana zatrudnienia była dodatnia i wyniosła 183 tys. wobec oczekiwanych 150 tys. Warto zwrócić uwagę również na znaczącą rewizję danych za grudzień, z 122 tys. do 176 tys. Tempo zatrudniania zatem przyśpieszyło. Wzrost liczby zatrudnionych był rozłożony w gospodarce jednak wg informacji ADP głównym motorem wzrostu zatrudnienia były sektory z ekspozycją na konsumenta, podczas gdy sektory związane z usługami B2B i przemysłem zatrudniały wolniej (w przemyśle nastąpił spadek zatrudnienia w wytwórczości).
Źródło: ADP. Opracowanie własne.
Źródło: ADP. Opracowanie własne.
6. USA – bilans handlowy
Deficyt handlu zagranicznego USA wzrósł w grudniu do poziomu -98,4 mld dolarów wobec oczekiwanych -96,8 mld. W stosunku do listopada deficyt wzrósł o 19,5 mld USD. Stało się to za sprawą wzrostu importu o 3,5% i spadku eksportu o 2,6%. Struktura wzrostu importu wskazuje na efekt wyprzedzających zakupów surowców i komponentów, po to żeby zdążyć przed wyższymi cenami wywołanymi ewentualnym wprowadzeniem ceł. Potwierdzenie tej hipotezy będzie możliwe po publikacji danych za styczeń i luty. BEA wskazuje na wzrost deficytu w handlu z Kanadą, Szwajcarią i Irlandią.
W tym tygodniu:
- Polska: PKB, bilans handlowy, CPI
- Strefa euro: PKB, CPI, Sentix, produkcja przemysłowa
- USA: CPI, PPI, sprzedaż detaliczna, dane z przemysłu
- Chiny: podaż pieniądza