Sezon wyników spółek w cieniu geopolityki

      
    
Termometr inwestycyjny
Aktualności / 2022-02-23 / autorzy: Robert Burdach
  • Pierwsze banki publikują bardzo dobre wyniki finansowe
  • Rośnie wycena złota
  • Inwestorzy czekają na rozwój sytuacji na wschodzie Europy


Sytuacja geopolityczna bardzo mocno wpływa obecnie na otoczenie rynkowe, przesłaniając dane z gospodarki, które zresztą są bardzo dobre. Indeksy giełdowe w Polsce mają korzystną kompozycję różnych branż i są wysoko ubankowione, co w środowisku rosnących stóp procentowych jest bardzo pożądaną cechą. Wyniki sektora finansowego w nadchodzącym czasie nadal powinny się poprawiać, co może mieć przełożenie na dalsze podnoszenie poziomu ubankowienia największych indeksów – analitycy oczekują, że mBank w marcu dołączy do WIG20. Pojawiają się też głosy, że Alior również mógłby dołączyć (w miejsce Taurona) do listy 20 największych notowanych spółek.

Pierwsze spółki publikują wyniki

Sezon publikacji wyników finansowych, który rozpoczął się już prawie dwa tygodnie temu, zdaje się potwierdzać te prognozy: z WIG30 zaraportowało już kilka spółek, przede wszystkich właśnie banków. mBank, ING, Santander i Millenium pokazały bardzo dobre wyniki zarówno pod względem jakości danych, ich struktury, poziomu wzrostu rok do roku, jak i dalszych perspektyw. Od strony fundamentalnej realizują się dobre prognozy dla tego sektora.

Nieco gorsze wyniki, mimo sprzyjającego otoczenia, zaprezentował PKN Orlen. O ile wstępne dane Lotosu wskazują na świetny wynik za Q421 (należy jednak pamiętać o ograniczeniu tej spółki jedynie do wąskiego obszaru rafinerii), o tyle Orlen, którego zakres działania wykracza już poza sektor rafineryjny, zaprezentował dane nieco gorszej jakości. Niewątpliwie na sytuację Lotosu i kurs akcji tej spółki wpływ ma również oczekiwanie inwestorów na informację o parytecie giełdowym dotyczącym toczącego się przejęcia Lotosu przez PKN Orlen.

W ostatnich dniach CD Projekt wypuścił aktualizację gry Cyberpunk 2077 oraz specjalną wersję gry na konsole nowej generacji, co zostało dobrze przyjęte przez graczy, ale nie zmieniło istotnie wyceny akcji spółki i jej postrzegania w krótkim terminie. Wydaje się, że inwestorzy nie widzą powodów, aby kurs akcji opuścił przedział 160-200 zł za akcję , w którym znajduje się od kilku miesięcy.

Wszystkie te założenia wynikające z danych finansowych spółek i sytuacji gospodarczej stają się w obecnym otoczeniu geopolitycznym niestety drugorzędne. Zaognienie sytuacji na granicy rosyjsko-ukraińskiej i oczekiwanie rynków na zakres oraz siłę potencjalnych sankcji, determinują kierunek zmian rynkowych w krótkim terminie.

Rośną ceny złota i surowców

W tej sytuacji nie dziwi, że wielu inwestorów, unikając bardziej ryzykownych aktywów, nabywa złoto i dolary amerykańskie. Cena kruszcu po raz pierwszy od czerwca 2021 r. przekroczyła 1900 dolarów za uncję.

Rosną też ceny surowców – wycena ropy podskoczyła od początku roku z 75 do 99 dolarów za baryłkę. Zazwyczaj w takich okolicznościach dużym zainteresowaniem cieszyły się akcje spółek rosyjskich, korzystających na wysokich cenach surowców, jednak w obecnej sytuacji geopolitycznej aktywa rosyjskie znajdują się pod dużą presją i są masowo wyprzedawane przez inwestorów.