Sprawdź najlepsze prezenty na święta

      
    
Niezależnie o finansach / 2018-12-11 / autorzy: Diana Litwin-Dolezińska

Święta za rogiem - co powinno się znaleźć pod choinką? Reklamy nas bombardują swoimi propozycjami na każdym kroku. A gdyby tak spojrzeć na prezenty w trochę innym kontekście? Co możesz dać bliskim na święta? Sprawdź najlepsze prezenty na święta.

 

W poszukiwaniu najlepszych prezentów

Co dla mamy? Co dla teściowej? Co dla męża, córki, szwagra? Lista wydaje się nie mieć końca. Planujemy zakup kolejnego portfela, kolejnej apaszki, a może bombonierki. Czasami trafią się książki, bo są i tacy, dla których ten prezent jest zawsze najlepszy.

Chcemy podarować bliskim odrobinę humoru, szczyptę relaksu, dawkę luksusu. Chcemy dołożyć się do ich rozwoju osobistego. Chcemy, aby poczuli się w tym dniu ważni i wyjątkowi.

Chcemy, by wszystko wypadło pięknie, wspaniale i perfekcyjnie. Szukamy magii świąt za wszelką cenę. W całej tej świątecznej gorączce, w tym grudniowym biegu, zapominamy w końcu o tym, co naprawdę jest ważne. Odhaczamy kolejne “potrzeby i marzenia” naszych bliskich, niczym szybką listę “to do”.

A potem siadamy zmęczeni, niewyspani i sfrustrowani. Myślimy....znowu coś poszło nie tak. Może za rok będzie lepiej...

 

Jak znaleźć najlepsze prezenty na święta?

Kiedyś pewna pielęgniarka opisała rzeczy, których ludzie najbardziej żałowali przed śmiercią. Na co dzień spotykała bowiem ludzi, dla których była spowiednikiem w ich ostatnich chwilach. Na podstawie tych rozmów z pacjentami doszła do wniosku, że prawie wszyscy żałują na koniec tych samych rzeczy. I wcale nie jest to wielki dom z basenem, nowy samochód, czy wielki telewizor.

Przed śmiercią ludzie najczęściej żałują tego, że nie potrafili żyć własnym życiem. Żałują, że zapominali o sobie i o tym, co naprawdę ważne. Żałują utraconych relacji. Nigdy nieprzeżytych chwil z bliskimi. Zbyt małej ilości miłości i zbyt mało wspólnych wspomnień.

Pamiętaj o tym, przygotowując się w tym roku do świąt. Rzadko bowiem doceniamy tak naprawdę codzienne materialne rzeczy. To nie one zostają w naszej pamięci. Prawdopodobnie to, co możesz dać najlepszego swoim bliskim, masz zawsze przy sobie. Jest darmowe, choć jest bezcenne. To Twój czas i Twoja obecność. To bezpieczeństwo, spokój i bliskość. Tylko tyle i aż tyle.

 

Zadbaj o bliskich i podaruj sobie odrobinę stabilizacji

Ważne są chwile spędzane razem. To może być jakaś wycieczka, wyjście na kręgle czy wspólne pieczenie pierniczków. Cudownie, gdybyście mogli takich chwil przeżyć jak najwięcej.

Wyobraź sobie, że te chwile będą trwać zawsze. Nie popsuje ich żadna przyziemna myśl np. o niskiej emeryturze. Możesz być przecież emerytem, który całe życie dbał o to, aby nie martwić się o swoja przyszłość.

Wyobraź sobie, że Twoi bliscy są bezpieczni, bo postarałeś się o to wcześniej. Zadbałeś o siebie, dzięki czemu możesz cieszyć się dostatnim życiem i możesz być wsparciem dla swojej rodziny, będąc nawet na emeryturze. 

 

Zrób sobie prezent

Co sprawi, że już dzisiaj możesz zadbać o to, aby waszych wspólnych chwil nie popsuły przyziemne problemy? Jaki prezent już teraz możesz zrobić sobie i swoim bliskim? Najlepsze prezenty na święta zazwyczaj są najmniej oczywiste.

A to wszystko może dawać IKZE. Zdziwiony? Niepotrzebnie. To właśnie oszczędności na prywatną emeryturę mogą dawać stabilizację w przyszłości Tobie i Twojej rodzinie.

Mogą dawać bezpieczeństwo Twojej rodzinie, bo środki przechowywane w ramach IKZE są dziedziczone i to na specjalnych warunkach. Oprócz tego IKZE pozwala oszczędzać bez podatku Belki. A mało tego - daje możliwość corocznego odliczenia ulgi podatkowej od podatku. Wpłaty, której dokonasz przed końcem roku, już w kolejnym roku zmniejszy Twój podatek.

Jeśli chcesz zrobić prezent sobie, a nie fiskusowi, to pomyśl o IKZE i powiększ swój zwrot podatku. Do tego zadbaj o stabilną przyszłość, dzięki czemu wspólne chwile będą mogły być bardziej radosne.


Diana Litwin-Dolezińska, autorka bloga pieniadzjestkobieta.pl