Trwają wybory w Stanach Zjednoczonych

      
    
Trwają wybory w Stanach Zjednoczonych
Aktualności / 2020-11-04 / autorzy: Piotr Minkina

Jest jak miało być

Dzień wyborczy w USA już za nami. Tak jak było do przewidzenia, emocji nie brakuje. Największe niespodzianki to zdecydowanie stopnienie przewagi Bidena nad Trumpem, przegrana Trumpa w Arizonie oraz jego wygrana na Florydzie.

Co zdecyduje?

Wynik wyborów zdecyduje się w 6 tzw. swing states (Nevada, Georgia, Pensylwania, Karolina Północna, Michigan oraz Wisconsin), gdzie obecnie przewagę ma Trump. Jednak głosy z tzw. early voting (wcześniejszego głosowania) oraz głosowania pocztowego są lub dopiero zaczynają być liczone. Podobnie nie jest jeszcze jasne, która partia będzie miała większość w Senacie.

Kiedy wyniki?

Do przeliczenia pozostaje jeszcze ponad 2 miliony głosów. W stanach, gdzie zostały już przeliczone głosy z early voting i głosowania pocztowego, tego typu głosy faworyzowały Bidena w stosunku 6:1 do Trumpa. Prawdopodobnie na wyniki wyborów przyjdzie nam poczekać do piątku do popołudnia (w USA) – wtedy przewidywany jest termin zakończenia liczenia głosów w Pensylwanii (20 głosów elektorskich).

Co na to giełda?

Po nocnych wynikach wstępnych giełda w USA szalała do takiego stopnia, że notowania kontraktów futures na amerykański NASDAQ zostały zawieszone. Znacząco umocnił się dolar amerykański. Później następowało stopniowe otrzeźwienie, notowania normalizowały się i poranek w Europie stał już pod znakiem pewnej stabilizacji. Notowania kontraktów na indeksy USA oraz dolara znajdowały na poziomach wyższych niż we wtorek.

Co dalej?

Wyznacznikiem potencjalnego rozwoju wydarzeń były słowa wypowiedziane przez Donalda Trumpa na wystąpieniu, sugerujące, że jeżeli wynik wyborów po przeliczeniu wszystkich głosów będzie korzystny dla Bidena, to obecny prezydent nie uzna wyników. Bardzo prawdopodobny jest zatem scenariusz walki o prezydenturę przed Sądem Najwyższym. Ogłoszenie ostatecznego wyniku może przeciągnąć się o kilka tygodni (w przypadku Gore vs. Bush było to 37 dni). Taki scenariusz może oznaczać wzrost niepokojów społecznych w USA oraz w dużą zmienność na rynkach, które będą na bieżąco reagować na spekulacje i doniesienia.

 


Niniejszy materiał jest upowszechniany w celu reklamy lub promocji usług świadczonych przez Generali Investments Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. („Towarzystwo”). Towarzystwo działa na podstawie decyzji Komisji Papierów Wartościowych (obecnie: Komisja Nadzoru Finansowego) z dnia 1 czerwca 1995 r., nr decyzji KPW-4073-1\95. Informacje zamieszczone w niniejszym materiale nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej. Decyzje inwestycyjne dotyczące inwestowania w fundusze inwestycyjne powinny być podejmowane wyłącznie po zapoznaniu się z Prospektami informacyjnymi funduszy, zawierającymi szczegółowe informacje w zakresie: czynników ryzyka, zasad sprzedaży jednostek uczestnictwa funduszy, tabelę opłat manipulacyjnych oraz informacje podatkowe. Prospekty informacyjne, Kluczowe informacje dla Inwestorów, Informacje dla Klienta AFI, tabele opłat, dane o ryzyku inwestycyjnym i podatkach dostępne są na stronie www.generali-investments.pl. Niniejszy materiał zawiera opinię ekspercką. Towarzystwo nie ponosi odpowiedzialności za negatywne skutki wynikające bezpośrednio lub pośrednio z użytku treści zawartych w niniejszym materiale.