6 kroków do zorganizowania budżetu domowego

      
    
6 kroków do zorganizowania budżetu domowego
Niezależnie o finansach / 2022-01-10 / autorzy: Diana Litwin-Dolezińska

Powoli mija fala noworocznych postanowień, a wraz z nią nasza chęć do ich realizacji. Jeżeli Twoim celem było oszczędzanie i planowanie swoich finansów, to nie poddawaj się. Mam dzisiaj dla Ciebie coś, co pomoże Ci wytrwać i postanowienia zamienić w działanie.

Według różnych badań większość osób już pod koniec stycznia rezygnuje ze swoich postanowień. Powody mogą być różne – źle określone cele, brak motywacji czy wytrwałości, źle zaplanowany czas na realizację postanowienia.

Przy oszczędzaniu i zarządzaniu domowymi finansami niezbędny jest dobry plan i wytrwałość.

Zacznij od podsumowania

Jak zorganizować budżet domowy? Najlepiej zacząć od podstaw. Zrób więc audyt swoich finansów. Rozpisz na kartce, ile wpływa i ile wypływa pieniędzy z Twojego domowego budżetu.

Czy wiesz, ile w tym momencie masz dokładnie pieniędzy? Na kontach, w portfelu itd.? Czy znasz dokładnie swoje koszty? Podsumuj wszystko. Zacznij od tego, aby się dowiedzieć – na czym dokładnie stoisz.

Tu pomocne będzie też kontrolowanie wydatków. Być może należysz do osób, które nad tym nie do końca panują. Dzieje się tak, gdy dokonujemy dużo nieplanowanych zakupów. A także wtedy, gdy kupujemy pod wpływem impulsu. Zbieraj więc paragony albo płać wszędzie tylko kartą. Na koniec miesiąca będzie Ci łatwiej zrobić podsumowanie.

Nie ma lepszego sposoby na to, aby sprawdzić, gdzie tak naprawdę uciekają Ci pieniądze. Sporo osób już po jednym miesiącu takiego ostrego kontrolingu jest w poważnym szoku. Nigdy wcześniej one nie zdawały sobie sprawy z tego, ile wydają pieniędzy w skali miesiąca na błahostki. Albo na rzeczy, których zakupu żałują, bo okazuje się, że tak naprawdę one wcale nie są im potrzebne.

Takich wycieków możesz doszukać się w swoich finansach naprawdę bardzo wiele. Nie znajdziesz ich jednak, jeśli ich dokładnie nie prześwietlisz, a potem nie weźmiesz pod lupę.

Postaw sobie jasne cele finansowe

Weź pod uwagę swoje potrzeby. Niech to nie będą cele oderwane od rzeczywistości. Zadawaj sobie pytania i na tej podstawie określ plan.

Na co musisz przeznaczać określoną kwotę? Na czym Ci najbardziej zależy? Z czego możesz zrezygnować, aby osiągnąć to, co chcesz? Co musisz zrobić, aby się udało? Jak zorganizujesz czas, pieniądze itp.?

Pamiętaj, że planując finanse - masz do czynienia z celami krótkoterminowymi i długoterminowymi. Planowanie budżetu z miesiąca na miesiąc to nie to samo, co planowanie oszczędności np. na emeryturę.

Zaplanuj swój budżet domowy

Jeśli już wiesz, czym możesz się rządzić i znasz już swoje cele, przejdź do planowania przyszłości w postaci prowadzenia budżetu domowego. Zaplanuj koszty jakie Cię czekają. Zaplanuj środki na oszczędności. Dzięki temu nadasz kierunek swoim finansom.

Bardzo wiele osób właśnie w tym punkcie traci cierpliwość. „Bo te tabelki, paragony i cała reszta, która jest strasznie nużąca”. Jednak pamiętaj – jeśli jasno określiłeś swoje cele finansowe, to one powinny dawać Ci motywację do ich realizacji. A prowadzenie domowego budżetu jest właśnie takim środkiem do celu.

Automatyzacja

Automatyzacja finansów pomaga w wielu kwestiach. Oszczędza czas – gdy zaplanujemy wcześniej przelewy np. stałe zlecenie czy polecenie zapłaty. Umożliwia organizację płatności. Pomaga oszczędzać opornym – niektórzy ustawiają stałe zlecenie z konta podstawowego na konto oszczędnościowe, tak aby „nie widzieć uciekających pieniędzy”. Jeszcze inne sprytne pomysły automatyzujące oszczędzanie można wykorzystać w bankach, które proponują odkładanie oszczędności przy okazji np. przy płatnościach kartą lub przelewach.

Zaplanuj oszczędności

Moją ulubioną zasadą w oszczędzaniu jest – płać najpierw sobie. Na czym to polega? Aby oszczędzać skutecznie i dzięki temu móc realizować swoje cele, trzeba oszczędności zaplanować z góry. I potraktować je tak, jak każdy inny wydatek. Oczywiście trzeba przy tym racjonalnie podejść do swoich możliwości, tak aby mierzyć siły na zamiary. Zaplanuj zatem na oszczędności kwoty, które są realnie w zasięgu Twoich możliwości.

Pamiętaj, że jeśli dopiero zaczynasz oszczędzać, to Twoim priorytetem powinno być zbudowanie pewnych fundamentów.

- oszczędności na nieprzewidziane wydatki – stworzenie funduszu awaryjnego, ma na celu zabezpieczenie Twojego budżetu przed nagłymi sytuacjami typu: awaria samochodu, pralki czy niespodziewana wizyta u lekarza. Mając oszczędności na taki cel, gdy zajdzie taka potrzeba, nie zawali Ci się cały miesięczny plan budżetu. W pewnym sensie fundusz awaryjny jest kołem ratunkowym na sytuacje, które są nagłe, ale jednak wysoce prawdopodobne.

- oszczędności długoterminowe - np. poduszka bezpieczeństwa czy dodatkowa emerytura. Według wielu zaleceń poduszka bezpieczeństwa powinna stanowić równowartość Twoich miesięcznych kosztów w wysokości od 3 do 12 -sto krotności tych wydatków. To oznacza, że cokolwiek by się nie wydarzyło w Twoim życiu, będziesz w stanie żyć przez te miesiące bez żadnego dochodu.

Jeśli zbudujesz już swoją kilku czy kilkunastomiesięczną poduszkę bezpieczeństwa, pamiętaj - traktuj te pieniądze z myślą o takim właśnie przeznaczeniu (utrata możliwości zarobkowych).

Jeżeli już posiadasz jakieś oszczędności na poduszce finansowej, pomyśl o dodatkowym oszczędzaniu długoterminowym na swoją przyszłą emeryturę. Takie programy jak IKE czy IKZE pozwalają w dość elastyczny sposób gromadzić fundusze na emeryturę. Dodatkowo dają wiele korzyści podatkowych.

- inwestowanie – dodatkowe wolne środki możesz zaplanować w celach nakierowanych typowo na pomnażanie kapitału. Pamiętaj, że samo oszczędzanie nie daje aż takich możliwości jak np. inwestowanie w fundusze inwestycyjne.

Zrób plan na wydatki nieregularne

Nie zapomnij o planowaniu wydatków przewidzianych, ale nieregularnych. Jeśli raz w roku czeka Cię np. opłata za ubezpieczenie auta, czy jego serwis, albo inne jednorazowy, większy koszt – oszczędzaj w każdym miesiącu właśnie na ten cel. Łatwiej jest odłożyć mniejszą sumę co miesiąc, niż jednorazowo zapłacić kilkaset złotych. 

 

Mam nadzieję, że powyższe kroki pomogą Ci w zorganizowania budżetu domowego i korzystnie wpłyną na jakość Twoich finansów.

 


Diana Litwin-Dolezińska - autorka bloga „Pieniądz jest Kobietą”.

Chętnie podzieli się z Tobą sposobami na lepszą organizację finansów osobistych, zwiększanie zarobków i rozwój osobisty.