Przegląd tygodnia

      
    
Przegląd tygodnia Generali Investments
Aktualności / 2025-06-30 / autorzy: Piotr Minkina

Najważniejsze informacje z minionego tygodnia

1. Polska – koniunktura konsumencka
W czerwcu bieżące nastroje konsumentów, mierzone bieżącym wskaźnikiem ufności konsumenckiej, ponownie odnotowały poprawę. Wartość bieżącego wskaźnika ufności konsumenckiej (BWUK), publikowanego przez GUS, wzrosła z poziomu -14,5% do -9,3%. Nastroje są nadal lekko pesymistyczne, ale najlepsze od września 2021 r. Największej poprawie (+7,9 p.p.) uległa ocena ogólnej sytuacji ekonomicznej kraju w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Znacząco spadły oczekiwania inflacyjne. Poprawiła się ocena dokonywania ważnych zakupów.

Źródło: GUS. Opracowanie własne.

Źródło: GUS. Opracowanie własne.

Źródło: GUS. Opracowanie własne.

Źródło: GUS. Opracowanie własne.

2. Polska – sprzedaż detaliczna
W maju sprzedaż detaliczna nadal rosła, z tempem 4,4% r/r w cenach stałych oraz 4,3% r/r w cenach bieżących. W tej drugiej kategorii dynamika była niższa od oczekiwań. Są to jednak dobre informacje po stosunkowo słabym 1 kwartale. W ciągu miesiąca sprzedaż spadla o 3,2%. Dynamiki sprzedaży w ujęciu m/m w poszczególnych kategoriach były mieszane i na część z nich w dużej mierze wpłynął efekt świąt. W ujęciu rocznym nadal najsilniej rośnie wolumen sprzedaży w kategoriach dóbr drugiej potrzeby (meble, RTV, AGD, pojazdy).

Źródło: GUS. Opracowanie własne.

Źródło: GUS. Opracowanie własne.

Źródło: GUS. Opracowanie własne.

3. Polska – koniunktura w przetwórstwie przemysłowym, budownictwie, handlu i usługach
Dynamika (niewyrównanych sezonowo) nastrojów w sektorze przedsiębiorstw była w czerwcu mieszana. Publikowane przez GUS wskaźniki pogorszyły się w przetwórstwie przemysłowym, budownictwie i handlu detalicznym. Poprawa nastąpiła w transporcie i gospodarce magazynowej, działalności finansowej i ubezpieczeniowej, zakwaterowaniu i gastronomii. W tej ostatniej kategorii nastroje są już bliskie tym z marca 2019 r.

Źródło: GUS. Obliczenia własne.

Źródło: GUS, S&P Global PMI. Opracowanie własne.

Źródło: GUS. Opracowanie własne.

4. Polska – produkcja przemysłowa
Według danych opublikowanych przez GUS produkcja sprzedana polskiego przemysłu, niewyrównana sezonowo (w cenach stałych, po rewizji), wzrosła w maju w ujęciu r/r o 3,9%. Analitycy spodziewali się wzrostu o 4,4% (wg PAP). W porównaniu do kwietnia produkcja spadła o 2,0% wobec oczekiwanych 1,2%. W przetwórstwie przemysłowym poziom produkcji wzrósł o 4,1% r/r. W kategoriach należących do trwałych dóbr inwestycyjnych solidnie, bo o 14,1% r/r, wzrosła produkcja maszyn i urządzeń.

Źródło: GUS. Opracowanie własne.

Źródło: GUS. Opracowanie własne.

5. Polska – wynagrodzenia
Według informacji GUS przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło w maju 8 670,51 zł. Wynagrodzenia w ujęciu r/r wzrosły nominalnie o 8,39%, co było wartością znacząco powyżej oczekiwań. W ujęciu realnym (czyli po pomniejszeniu tempa wzrostu wynagrodzeń o spadające tempo wzrostu cen) dynamika wynagrodzeń wyniosła 4,39% r/r. Są to ważne dane w kontekście ostatniej konferencji Prezesa NBP, podczas której pojawiła się informacja, że RPP zastanawiała się, czy kwietniowy wzrost wynagrodzeń był generowany przez czynniki jednorazowe, czy też długotrwałe. Niższy nominalny poziom wynagrodzeń w maju w stosunku do kwietnia wskazuje na dużą rolę czynników jednorazowych, przy czym wzrost w ujęciu r/r należy uznać za solidny i mogący działać bardziej proinflacyjnie.

Źródło: GUS. Opracowanie własne.

Źródło: GUS. Opracowanie własne.

6. Polska – PPI
Według wstępnych informacji GUS ceny produkcji sprzedanej przemysłu spadły w maju o 1,5% w ujęciu r/r wobec oczekiwań na poziomie -1,2% r/r. Z -1,4% r/r do -1,6% r/r w dół zrewidowano dane za kwiecień. Dane wskazują, że deflacja w przemyśle jest nieco silniejsza niż oczekiwano.

7. Polska – produkcja budowlana
Zgodnie z informacjami podanymi przez GUS, wg wstępnych danych, poziom produkcji budowlano-montażowej w cenach stałych spadł w maju o 2,9% w ujęciu r/r. Były to dane dużo gorsze od oczekiwań na poziomie -1,1% r/r. Na taką sytuację wpłynął spadek w kategorii budowa budynków (-9,0%). Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja budowlano-montażowa w maju br. była o 3,8% niższa niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku oraz o 0,5% niższa niż w kwietniu bieżącego roku. Według danych GUS w okresie styczeń-maj 2025 r. oddano do użytkowania o 3,2% mniej mieszkań niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. O 4,0% mniej wyniosła ogólna powierzchnia nowo wybudowanych mieszkań. Spadła również liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym (o 14,2%). Spadła także liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto (o 6,2%).

8. USA – Leading Index
Wiodący indeks gospodarczy (Leading Index, LEI), opublikowany przez Conference Board dla Stanów Zjednoczonych, spadł w maju o 0,1% m/m, co było zgodne z oczekiwaniami. Z -1,0% r/r do -1,4% r/r w dół zrewidowano dane za kwiecień. Stabilizacja dynamiki indeksu to dobry znak. Zgodnie z informacjami z Conference Board głównym czynnikiem wpływającym na zachowanie indeksu były wzrosty cen akcji na amerykańskich giełdach. Jednak pesymizm konsumentów, utrzymujące się słabe nowe zamówienia w przemyśle, drugi z rzędu miesiąc wzrostu liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych oraz spadek liczby pozwoleń na budowę domów odbiły się negatywnie na wartości indeksu i doprowadziły do jego ogólnego spadku w maju. Wraz ze znacznym ujemnie zrewidowanym spadkiem w kwietniu i dalszym spadkiem w maju sześciomiesięczna stopa wzrostu indeksu stała się bardziej ujemna, uruchamiając techniczny sygnał oznaczający recesję w USA. Jednak, jak to bywa z danymi, zawsze ważny jest kontekst, w którym dane sygnały są generowane. Tym razem Conference Board nie przewiduje recesji, ale spodziewa się znacznego spowolnienia wzrostu gospodarczego w 2025 r. w porównaniu z 2024 r., przy wzroście realnego PKB o 1,6% w tym roku i utrzymujących się negatywnych efektach związanych z kwestiami dotyczącymi ceł, które mogą potencjalnie prowadzić do dalszego spowolnienia w 2026 roku.

Źródło: Conference Board. Opracowanie własne.

 

W tym tygodniu:

  • Polska: CPI, decyzja RPP
  • Strefa euro: projekcie EBC, CPI, PMI
  • USA: ISM, dane z rynku pracy, zamówienia w fabrykach, bilans handlowy
  • Japonia: produkcja przemysłowa
  • Chiny: PMI