10 rzeczy, które pomogą Ci zwiększać zarobki

      
    
Niezależnie o finansach / 2019-02-12 / autorzy: Diana Litwin-Dolezińska

Większość z nas chciałaby mieć wyższe dochody, aby podnieść standard swojego życia. Czy Ty też szukasz sposobów, aby więcej zarabiać? Jeśli tak, to czy wiesz, jak osiągnąć ten cel? Zobacz 10 praktycznych wskazówek, które pomogą Ci zwiększać zarobki.

 

Czy hasło - zwiększać zarobki- kojarzy Ci się od razu z dodatkową i wyczerpującą pracą? Nie zawsze tak musi być. Czasem wystarczy poprawić pewne rzeczy, które obecnie szwankują. Jeśli weźmiesz pod uwagę kilka czynników, które mają wpływ na Twoją pracę, jest spora szansa, że zwiększysz swoje zarobki. Oto kilka wskazówek, które pomagają zoptymalizować pracę oraz umożliwiają efektywne dążenie do celów.

 

Co pomaga zwiększać zarobki?

 

Komunikacja

Jak zapewne wiesz, problemy nie rozwiązują się same. Tym bardziej te, o których się nie rozmawia. Dotyczy to także pracy. Jeżeli nie komunikujesz swoich potrzeb i oczekiwań, nie spodziewaj się, że ktoś będzie się domyślał, co Cię gryzie.

Dostałaś awans, ale uważasz, że Twoja podwyżka jest nieadekwatna do poziomu obowiązków? Porozmawiaj o tym z przełożonym. Wniosłeś do pracy wiele dodatkowych pomysłów, dzięki którym firma odniosła większe korzyści? Nie bój się negocjować podwyżki. Nic nie stracisz.

Masz 50 procent szans, że się uda. Nie rozmawiając o tym, masz prawie 100% szans, że nic się nie zmieni. A przecież zależy Ci na tym, aby zwiększać zarobki.

 

Negocjacje

Cały czas ucz się negocjacji. Realia rynku pracy i życia ulegają zmianie, masz więc prawo oczekiwać innych warunków. Podczas prowadzenia negocjacji nie zapominaj jednak o kulturze osobistej. Zawsze masz prawo prosić. Druga strona zawsze ma prawo odmówić. I zawsze macie prawo szukać wspólnego mianownika lub jak kto woli - złotego środka dla zaspokojenia potrzeb obu stron. Sztuka negocjacji dotyczy nie tylko pracy czy biznesu, ale także innych aspektów życia. Negocjuj w sklepie, negocjuj podczas podpisywania różnych umów lub chcąc zmieniać warunki umów np. z dostawcami usług. Sztuka negocjacji pomaga w codziennym życiu oszczędzać pieniądze.

 

Entuzjazm

Warto pamiętać, że każdy z nas woli otaczać się ludźmi pozytywnie nastawionymi do świata. Pracodawca, jeśli ma do wyboru osobę entuzjastycznie nastawioną do pracy oraz pracownika, który wydaje się niezadowolony ze wszystkiego, chętniej zainwestuje w człowieka reprezentującego pozytywne wartości. Osoby entuzjastycznie podchodzące do swojej pracy, są lepiej odbierane przez klientów i szefostwo. Dlatego uśmiechnięci i pozytywnie nastawieni pracownicy częściej otrzymują podwyżkę i mogą liczyć na przychylność przełożonych w różnych sytuacjach życiowych.

 

Work-life balance

Produktywność to klucz do tego, aby osiągać coraz lepsze wyniki bez konieczności pracy po godzinach. Pracodawcy doceniają efektywnych i zorganizowanych pracowników. Zachowanie równowagi pomiędzy pracą a życiem prywatnym jest bardzo ważne z punktu widzenia psychologicznego. Work-life balance jest jednym ze sposobów na to, aby nie doświadczyć wypalenia zawodowego.

 

Kontakty

Buduj sieć kontaktów. W Polsce 1/3 pracowników znajduje pracę dzięki kontaktom. Natomiast w USA – aż ponad połowa ofert pracy jest wykorzystywana przez osoby z polecenia. Możesz wykorzystać w tym celu networking. Dzięki temu będziesz mógł liczyć na wzajemne pomaganie sobie, obopólne wsparcie i wymianę doświadczeń. Świetnie sprawdzają się w tym też fora internetowe czy portale społecznościowe.

 

Rozwój

W dzisiejszych czasach możliwości rozwoju zawodowego oraz osobistego są praktycznie nieograniczone. Mamy dostęp do olbrzymiej wiedzy, jaką skrywa internet. Wiele firm organizuje szkolenia, aby pracownicy poszerzali swoją wiedzę i zdobywali nowe umiejętności. Warto również na własną rękę trzymać rękę na pulsie i być cały czas na bieżąco. Dlatego dołącz do grup o tematyce branżowej, obserwuj fora, czytaj artykuły tematyczne i blogi. Pracodawcy cenią ludzi, którzy pragną się rozwijać i są ciekawi świata.

 

Dziel się wiedzą

Ucz innych, jeżeli Cię o to proszą i potrzebują wsparcia. Dzielenie się wiedzą jest najlepszym sposobem na to, abyś był postrzegany w swojej branży jako ekspert. Dzielenie się swoimi umiejętnościami jest świetnym sposobem, który pomaga zwiększać zarobki. Po pierwsze dlatego, że to podnosi Twoją rangę w roli eksperta. Po drugie na pewno znajdą się osoby, które będą w stanie sporo zapłacić za wartościową i specjalistyczną wiedzę.

 

Transparentność

Ostatnio jest to coraz bardziej popularne słowo. Wszystko przez to, że teraz coraz trudniej o zdobycie zaufania. Raz utracona wiarygodność może skutkować negatywnymi konsekwencjami. Dlatego pracuj i działaj tak, aby inni nie mieli wątpliwości co do Twoich intencji. Zawsze realizuj zadania w sposób jasny i uczciwy. Obecnie “bycie transparentnym” to bardzo ceniona zaleta, która pozwala zwiększać zarobki.

 

Jesteś marką

Pamiętaj, że każdy z nas w pewnym sensie sprzedaje siebie – swoje umiejętności, kompetencje, wiedzę, ale i swoją osobę. To, czy dajemy się lubić, jesteśmy pomocni i czy wzbudzamy zaufanie u innych, ma spore znaczenie. Jeżeli mówisz wszystkim, że jesteś fanem zdrowego stylu życia i sprzedajesz np. zdrową żywność, a na swoim Facebooku co chwilę wrzucasz zdjęcia z fastfoodów, to w głowach innych osób rodzi się pewna niespójność i stajesz się niewiarygodny. Możesz jednak być najlepszą marką pod warunkiem, że zachowasz autentyczność.

 

Umiejętność oszczędzania i inwestowania

Te umiejętności są kluczowe do zwiększania zarobków. Choć wymienione są tu na końcu, to wcale nie oznacza, że są mniej ważne. Osoby, które potrafią oszczędzać, są w stanie gromadzić cenny kapitał. A kapitał można inwestować. Jak mawia światowej sławy inwestor Warren Buffett - “Nigdy nie polegaj na pojedynczym dochodzie. Inwestuj w siebie z zamiarem stworzenia drugiego źródła, potem trzeciego, potem czwartego”.

 

Jeśli chcesz zatem zwiększać zarobki, pamiętaj o rozwijaniu swojej finansowej inteligencji. Pogłębianie wiedzy z zakresu inwestowania pozwoli Ci podejmować skuteczne finansowe decyzje, dzięki którym będziesz mógł sprawniej powiększać swój portfel.