12 propozycji na wakacyjny zarobek dla nastolatka. Czego można się nauczyć dzięki takiej pracy?

      
    
Niezależnie o finansach / 2018-07-10 / autorzy: Diana Litwin-Dolezińska

Okres wakacyjny może dawać szansę do pozyskania dodatkowych pieniędzy, szczególnie jeśli chodzi o nastolatków. To także świetna okazja na to, aby zdobyć nowe umiejętności. Wakacyjna praca pozwala bowiem budować doświadczenie, co może mieć wpływ na rozwój przedsiębiorczości wśród młodzieży.

 

Wakacyjny zarobek dla nastolatka – co trzeba wiedzieć?

Zarobkowanie przez niepełnoletniego jest regulowane przez przepisy. Prawo określa minimalny wiek pracownika młodocianego na 16 lat.

 

Nastolatek przed rozpoczęciem pracy musi dostarczyć do pracodawcy zaświadczenia potwierdzające:

-ukończenie szkoły gimnazjalnej

-brak przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia pracy

-brak przeciwwskazań z poradni pedagogiczno-psychologicznej

-książeczkę sanitarno-epidemiologiczną (jeśli jest wymagana)

Osoba niepełnoletnia może pracować maksymalnie 8 godzin dziennie. Po 4,5 godzinach pracy przysługuje jej 30 min. przerwy, która wliczana jest do czasu pracy.

Warto wiedzieć, że po okresie wakacyjnym, czyli w roku szkolnym małoletnia młodzież może pracować tylko przez 2 godz. dziennie. Natomiast osoba, która się uczy i ukończyła 18 lat nie będzie mieć większego problemu ze znalezieniem pracy.

 

Uwaga! Od 1 września 2018 roku młodocianym będzie osoba, która ukończyła 15 lat, ale nie przekroczyła 18 lat. 

 

12 propozycji na wakacyjny zarobek, czyli co może robić nastolatek

 • Roznoszenie ulotek i broszurek reklamowych. To bardzo proste zadanie, które nie wymaga zbyt wielu predyspozycji. Stawki wahają się w granicach 15 zł za godzinę.
 • Badania ankietowe online. Dostęp do sieci oraz komputer wystarczą, aby wykonywać coraz bardziej popularne prace zdalne. Wypełniając ankiety, czy oceniając produkty, można otrzymać od 2 zł do 10 zł za pojedyncze zlecenie.
 • Opiekun na koloniach. Ta oferta skierowana jest do starszej młodzieży. Oprócz wynagrodzenia (zależnego od kwalifikacji) dodatkowo zyskuje się możliwość spędzenia czasu w ciekawym miejscu. Osoba zainteresowana takim zajęciem powinna odbyć wcześniej kurs wychowawcy, zgodny z wytycznymi Kuratorium Oświaty. Kurs online w tym zakresie to koszt około 350 zł. Płatność szacuje się w stawce od 1 000 zł w górę za jednorazowy wyjazd.  
 • Pomoc przy organizacji półkolonii. Osoba, która lubi pracować z młodszymi dziećmi, może zostać animatorem. Podobnie jak powyżej, można liczyć na dodatkowy zarobek, tylko w tym przypadku raczej w miejscu zamieszkania. Wymagany zazwyczaj jest kurs wychowawcy i głowa pełna pomysłów.
 • Call center. Praca polega na telefonicznym kontakcie z klientami i prezentowaniu oferty sprzedażowej danej firmy lub na udzielaniu podstawowej pomocy czy przyjmowaniu reklamacji. Praca taka nie należy do najłatwiejszych, ale może być bardzo cennym doświadczeniem w budowaniu relacji z innymi. Stawki za tego typu pracę szacują się w granicach 2 500 zł za miesiąc.
 • Świat technologii. Miłośnicy nowych technologii bardzo często posiadają wiedzę i umiejętności, dzięki którym mogą zająć się budowaniem stron internetowych, naprawą komputerów, kodowaniem czy tworzeniem prostych aplikacji.
 • Płatne praktyki. Mogą być częścią przyuczenia do konkretnego zawodu. Być może nie są one szansą na większy zarobek, ale pozwalają zdobyć odpowiednią wiedzę, która może okazać się bezcenna w przyszłości.
 • Praca przy zbiorach owoców. To bardzo popularna forma wakacyjnego zarobku wśród nastolatków. Jest łatwo dostępna dla większości osób. Dla osób już pełnoletnich kusząca może okazać się praca przy zbiorach za granicą.
 • Konsultantka kosmetyczna. Firmy z branży „Beauty” oferują pracę przy dystrybucji produktów z katalogów. Dystrybucja kosmetyków kierowana jest głównie do dziewczyn i młodych kobiet jako zajęcie dodatkowe, nie tylko w trakcie trwania wakacji.
 • Pomoc kuchenna w gastronomi. W najróżniejszych miejscowościach turystycznych okres wakacji oznacza wzmożone zapotrzebowanie na dodatkowy personel. Wszelkiego rodzaju gastronomia w polskich warunkach oferuje zarobki powyżej 2 000 zł miesięcznie.
 • Opieka nad dziećmi lub zwierzętami. Opieka nad dziećmi to spora odpowiedzialność, ale może być dobrym pomysłem na wakacyjny zarobek dla nastolatka. Na pewno w najbliższej okolicy można znaleźć sąsiadów, którzy będą potrzebować chociaż dorywczej pomocy przy opiece nad dziećmi w czasie wakacji. To samo dotyczy pomocy przy czworonogach z racji na wzmożony okres wakacyjnych wyjazdów. Wyprowadzanie gromadki psów z jednego osiedla to częsty widok w filmach, ale staje się on także coraz popularniejszy w polskich warunkach.
 • Hostessa/Host. To praca przy kampaniach promocyjnych produktów. Zapotrzebowanie zazwyczaj występuje podczas konferencji, prezentacji, targów, czy różnego rodzaju eventach. Zatrudnienie mogą znaleźć młodzi i energiczni ludzie z aparycją. Stawki godzinowe zaczynają się od 15 zł za godz.

 

Czego można się nauczyć dzięki takiej pracy?

Korzyści wynikające z pracy podczas wakacji:

 • Szacunek do pieniędzy. Zarobione pieniądze mają inną wartość niż te otrzymywane od rodziców. Wydawanie ich może nie przychodzić już tak łatwo. Dzięki temu młody człowiek ma okazję poznać znaczenie pracy i może docenić trud, jaki wiąże się z zarabianiem.
 • Poczucie niezależności. Proszenie rodziców o małe kwoty potrzebne np. na wyjście ze znajomymi do kina, nie należy do przyjemności. Posiadając własne pieniądze, dziecko może mieć większą swobodę finansową.
 • Docenienie nauki. Pierwsza praca ze względu na brak posiadanego doświadczenia i wiedzy, pewnie nie będzie ani najłatwiejsza, ani najlepiej płatna. Spędzając wakacje w pracy, młodej osobie łatwiej jest dostrzec korzyści wynikające z inwestowania we własną edukację.
 • Kontakty. Każda praca daje nieocenione możliwości poznawania nowych ludzi. Dzięki temu można nawiązać ciekawe przyjaźnie. Poznać spojrzenie innych ludzi na problemy oraz sposoby na ich rozwiązywanie.
 • Bezcenne doświadczenie. Rekruterzy coraz częściej wymagają posiadania doświadczenia. Zwracają większą uwagę na poszczególne umiejętności. Ważne jest dla nich ukierunkowanie na cel, wytrwałość i chęć do pracy. Wakacyjna praca wygląda dobrze w oczach rekruterów.

 


Diana Litwin-Dolezińska, autorka bloga pieniadzjestkobieta.pl