Co możesz zrobić z pieniędzmi z Komunii, aby je dobrze zainwestować?

      
    
Niezależnie o finansach / 2018-04-27 / autorzy: Diana Litwin-Dolezińska

Maj już za pasem. W związku z tym problem - co zrobić z pieniędzmi z Komunii, powoli zaczyna robić się coraz bardziej na czasie. Jeśli Ty także zastanawiasz się, jak postąpić z finansowym prezentem, to mam nadzieję, że tych kilka pomysłów, pozwoli Ci rozwiać wątpliwości.

Już niebawem rozpocznie się sezon komunijny. Rodzice dzieci, które wkrótce przystąpią do Pierwszej Komunii Świętej, są właśnie na etapie ostatnich przygotowań. Podpowiadam zatem, co można zrobić z pieniędzmi z Komunii, aby to mogła być dobra inwestycja.

 

Co możesz zrobić z pieniędzmi z Komunii, aby je dobrze zainwestować?

Pieniądze z Komunii to temat, który potrafi wywoływać wiele kontrowersji. Mamy podzielone zdania na temat komu "należy się" prezent. Jedni uważają, że pieniądze powinny być oddane dziecku. Drudzy są przekonani, że to rodzice mają ostatnie zdanie na ten temat.

W moich czasach było "normą", że dziecko nie dysponowało pieniędzmi otrzymanymi na Komunię. Mimo to uważam, że jest to prezent dla dziecka i właśnie z takim przeznaczeniem powinien on zostać rozdysponowany.

Choć ciężko sobie wyobrazić, aby jeszcze tak małe dziecko mogło samo racjonalnie gospodarować większą sumą, to jednak dobrze by było te pieniądze sensownie ulokować z myślą właśnie o nim.

Poniższe propozycje możesz postarać się wykorzystać łącznie. Oczywiście na ich realizację mogą mieć wpływ bardzo indywidualne aspekty, takie jak sytuacja finansowa rodziny, wysokość kwoty, jaką dziecko otrzyma w prezencie, czy nawet same upodobania pociechy.

 

Pomóż dziecku spełnić marzenie

Bardzo często jest tak, że rodzina daje w prezencie pieniądze, ponieważ nie zna lepszego pomysłu na upominek. Gotówka jako prezent pozwala uniknąć sytuacji, w której możemy trafić na niechciany gadżet. Niektórzy wychodzą też z założenia, że lepiej dać kopertę, by rodzice sami mogli zdecydować, co będzie najlepszym rozwiązaniem dla ich dziecka. Jeśli Twoje dziecko otrzyma pewną sumę pieniędzy, możesz jej całość lub część w zależności od potrzeb i możliwości, przeznaczyć na spełnienie marzenia dziecka. Jeśli Twoje dziecko chciałoby otrzymać wymarzony rower, tablet czy myśli o jakimś ciekawym obozie, to takie potrzeby możesz wziąć pod uwagę przy planowaniu tych wydatków. Pamiętaj jedynie, że aby to była dobra inwestycja, raczej należy kierować się prawdziwą potrzebą dziecka, a nie jego chwilową zachcianką. Oczywiście możesz wcześniej ustalić, jaką część pieniędzy z Komunii chcesz przeznaczyć na takie marzenie, a jaką na inne potrzeby dziecka.

 

Pieniądze z Komunii na zajęcia dodatkowe dziecka

Zajęcia dodatkowe również mogą być dobrym pomysłem na zainwestowanie pieniędzy z Komunii, pod warunkiem, że nie jest to wydatek, który i tak jest na stałe zaplanowany w Waszym domowym budżecie. Raczej chodzi tu o zajęcia, w których dziecko nie miało okazji do tej pory uczestniczyć, a miałoby na to ochotę. Być może są to zajęcia, które pomogą mu rozwijać pasję, która w przyszłości może pozytywnie wpłynąć na jego życie zawodowe. A może dobrą inwestycją będzie nauka dodatkowego języka? Pieniądze z Komunii można też częściowo przeznaczyć np. dodatkowe zajęcia sportowe. To także świetny sposób na to, aby Twoje dziecko mogło prawidłowo się rozwijać. Dzięki temu będzie pracowało nad dobrą kondycją, wykształtuje w sobie dyscyplinę i nauczy się zdrowych nawyków.

 

Fundusz na przyszłość dziecka

Wielu rodziców nie chce podejmować decyzji za dziecko i woli odłożyć pieniądze z Komunii w bezpieczne miejsce. Wybór wydaje się słuszny, jeśli myślimy o zaoszczędzeniu tej kwoty z myślą o inwestycji w przyszłość dziecka. Rodzice zazwyczaj w takiej sytuacji decydują się na tradycyjne konto oszczędnościowe czy lokatę dla zachowania kapitału. Ci, którzy chcą uzyskać trochę większy procent z inwestycji, wybierają najczęściej bezpieczne fundusze pieniężne czy fundusze papierów dłużnych. Bardzo często spotykamy się też z grupą rodziców, dla których Komunia jest tylko bodźcem motywacyjnym i okazją do rozpoczęcia bardziej intensywnego oszczędzania na przyszłość dziecka. Tacy rodzice coraz chętniej zakładają Plany Systematycznego Oszczędzania. To rozwiązanie pozwala na regularne oszczędzanie na przyszłość swojej pociechy. W zależności od wybranej opcji można dokonywać wpłat miesięcznych lub rocznych. Sami też decydujemy o okresie oszczędzania. Do wyboru możemy mieć plan 5-letni i 10-letni.

 

Dlaczego warto zaoszczędzić na przyszłość pieniądze z Komunii?

Jeżeli postanowisz pieniądze z Komunii przekazać dziecku dopiero wtedy, gdy stanie się dorosłe, to niewątpliwie będziesz mieć do czynienia z długim horyzontem czasowym. To dobra wiadomość, ponieważ przez taki okres czasu, możesz znacznie powiększyć sumę oszczędności. Na Twoją korzyść będzie działał procent składany, a przy opcji z funduszami dodatkowo możliwość uzyskania wyższej stopy zwrotu ze względu na długi okres inwestycji.

W czym mogą pomóc Twojemu dziecku oszczędności na przyszłość?

  • Fundusz bezpieczeństwa na start w dorosłość - Niewątpliwie posiadanie poduszki bezpieczeństwa daje szansę na odważniejsze decyzje związane z pracą. Taki fundusz gwarantuje bowiem większe poczucie bezpieczeństwa. Myślę, że dla młodego człowieka wejście w życie z pewną pulą oszczędności, będzie świetnym startem.
  • Możliwość otwarcia własnego biznesu - Bardzo wielu młodych ludzi pragnie rozwijać swoje pasje, talenty, czy umiejętności na wolnym rynku. Niestety dość często przeszkodą jest brak pieniędzy na inwestycję czy brak funduszu na zapewnienie płynności firmie podczas jej rozwoju. Kto by pomyślał, że zaoszczędzone przed laty m.in. pieniądze z Komunii mogą tak znacząco wpłynąć na przyszłe decyzje?
  • Możliwość lepszej edukacji - Ten punkt wydaje się bardziej oczywisty. Mamy świadomość, że posiadanie odpowiedniej kwoty bardzo często determinuje decyzje o wyborze dalszej edukacji. Dzięki posiadaniu pewnego funduszu, Twoje dziecko będzie miało lepszy dostęp do uczelni, w tym także zagranicznych.
  • Możliwość uzyskania wkładu własnego przy zakupie nieruchomości - Zaoszczędzone pieniądze mogą się także okazać przydatne w sytuacji, gdy Twoje dziecko będzie chciało w przyszłości zakupić nieruchomość. Oszczędności mogą stanowić wymagany wkład własny przy zakupie. Większa kwota oszczędności może nawet pozwolić na całkowite sfinansowanie kupna mieszkania czy działki.

 

Możliwości wykorzystania oszczędności przez Twoje dziecko jest naprawdę wiele. Pieniądze z Komunii także mogą stanowić taki fundament na przyszłość.

 

 


 

Diana Litwin-Dolezińska - autorka bloga „Pieniądz jest Kobietą”.

Chętnie podzieli się z Tobą sposobami na lepszą organizację finansów osobistych, zwiększanie zarobków i rozwój osobisty.