Inwestowanie. Postanowienie, które warto zrealizować
Styczeń to ten czas, kiedy większość z nas podejmuje noworoczne postanowienia. A później przychodzi luty, kiedy część z nich porzucamy. Jest jednak jedno postanowienie, które naprawdę warto zrealizować – inwestowanie.
Dlaczego warto inwestować?
Odpowiedź jest prosta. Inwestujemy, żeby:
- zbudować poduszkę finansową,
- jednocześnie licząc na to, że osiągniemy zysk.
Dzięki temu w przyszłości będziemy mieli środki na spełnianie marzeń, wsparcie dzieci, emeryturę lub trudniejsze momenty w życiu.
Dlaczego inwestowanie, a nie oszczędzanie? Czym to się różni?
Oszczędzanie jest proste. Na ogół polega na tym, że odkładamy pieniądze „do skarpety”, na koncie bankowym lub na lokacie. Inwestowanie jest nieco bardziej zaawansowanym wyborem, ale również nie musi być trudne.
Rynek daje nam dostęp do wielu rodzajów inwestycji. Możemy wybierać pomiędzy papierami wartościowymi o różnych właściwościach, nieruchomościami, fizycznym złotem, kryptowalutami. Ogranicza nas właściwie jedynie wyobraźnia. Ale co w przypadku, kiedy nie czujemy się na tyle pewnie, aby samemu tworzyć swój portfel inwestycyjny? Wtedy warto postawić na fundusze inwestycyjne.
Systematyczność i wytrwałość to podstawa
Częstą obawą przed rozpoczęciem inwestowania jest trudność w określeniu „dobrego momentu” startu. Chcielibyśmy kupować „na dołku”, żeby później sprzedać „na górce”, ale w praktyce jest to bardzo trudne. Rozwiązaniem jest systematyczność w inwestowaniu, która pozwala na uśrednienie ceny nabycia w dłuższym terminie. Co jeszcze przemawia za takim podejściem?
- Brak decyzji dyktowanych emocjami.
Emocje często są złym doradcą. Dzięki postanowieniu o regularnym inwestowaniu chronimy się przed podejmowaniem decyzji inwestycyjnych w silnych emocjach. Przestrzeganie z góry ustalonego planu może uchronić nas przed niekorzystnymi ruchami.
- Korzystny procent składany.
Procent składany jest porównywany do efektu kuli śnieżnej. To doskonałe wyjaśnienie tego, że warto zacząć inwestować jak najszybciej, nawet mniejsze kwoty, zamiast czekać na zgromadzenie odpowiedniego kapitału „na start”. Procent składany to metoda naliczania odsetek, w której odsetki za dany okres są dodawane do kapitału. Później od tej zwiększonej kwoty naliczane są odsetki w kolejnych okresach. Dzięki temu mechanizmowi nasze środki rosną w coraz szybszym tempie, co może być szczególnie istotne w długim okresie.
Dlaczego warto inwestować w fundusze inwestycyjne?
Fundusze inwestycyjne to z punktu widzenia klienta dość prosta konstrukcja, która ma wiele zalet.
Wygoda inwestowania
Nie trzeba mieć specjalistycznej wiedzy i zaplecza analitycznego, żeby zacząć inwestować w fundusze inwestycyjne, ponieważ można je porównać do „pakietu startowego” w inwestycyjnym świecie. Z jednej strony stajemy się już inwestorami, z drugiej korzystamy z eksperckiej wiedzy zarządzających, którzy dbają o skład portfeli funduszy inwestycyjnych. Inwestor może się ograniczyć do wyboru preferowanego, odpowiadającego oczekiwaniom rozwiązania i akceptowanemu poziomowi ryzyka i dokonania wpłaty środków. Oczywiście stan inwestycji należy regularnie monitorować, ale w przypadku funduszy inwestycyjnych ta analiza jest dużo prostsza niż gdybyśmy inwestowali bezpośrednio w papiery wartościowe lub inne instrumenty.
Można zacząć od niewielkich kwot
W inwestycjach często boimy się konieczności zaangażowania od razu sporego kapitału. Fundusze inwestycyjne tego nie wymagają. W Generali Investments TFI S.A. można zacząć już od 100 zł. Od zaangażowania dużych kwot na początku dużo ważniejsza jest systematyczność i wytrwałość.
Dywersyfikacja portfela
Ważną zaletą inwestycji w fundusze inwestycyjne jest możliwość dywersyfikacji. Portfele funduszy inwestycyjnych składają się z akcji, obligacji i/lub innych instrumentów finansowych różnych spółek i emitentów. Słabsza kondycja jednego podmiotu nie powinna więc w nadmiernym stopniu przełożyć się na naszą inwestycję. Innymi słowy ryzyko inwestycyjne jest bardziej rozproszone.
Fundusze inwestycyjne są uregulowane prawnie
Fundusze inwestycyjne funkcjonują w oparciu o restrykcyjne regulacje prawne i są nadzorowane przez Komisję Nadzoru Finansowego. Posiadają osobowość prawną, a co za tym idzie osobny majątek, wydzielony od majątku towarzystwa funduszy inwestycyjnych. Nawet w przypadku bankructwa TFI pieniądze zgromadzone w funduszu nie trafiają do masy upadłościowej towarzystwa.
Jak zacząć inwestować w fundusze inwestycyjne?
Aby zacząć inwestować w zarządzane przez nas fundusze inwestycyjne, wystarczy 100 zł i dostęp do Internetu. To naprawdę proste.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w zakładce „Jak kupować fundusze”.
Generali Investments Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. („Towarzystwo”) z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Senatorskiej 18 (00-082 Warszawa), wpisane do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejestrowy dla m. st. Warszawy, XII Wydział Gospodarczy pod numerem KRS 50329, NIP: 527-10-24-937, kapitał zakładowy 21 687 900,00 PLN, opłacony w całości, działa na podstawie decyzji Komisji Papierów Wartościowych (obecnie: Komisja Nadzoru Finansowego) z dnia 1 czerwca 1995 r., nr decyzji KPW-4073-1\95.
Niniejszy materiał jest upowszechniany w celach informacyjnych i stanowi komentarz do bieżącej sytuacji rynkowej. Nie jest dokumentem informacyjnym wymaganym na mocy przepisów prawa. Informacje zamieszczone w niniejszym materiale nie stanowią: usługi doradztwa inwestycyjnego, udzielania rekomendacji dotyczącej instrumentów finansowych, jak również nie stanowią informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną lub rekomendacji inwestycyjnej opisanych w art. 3 ust. 1 pkt 34) i 35) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w sprawie nadużyć na rynku, a także nie są formą doradztwa finansowego, podatkowego lub prawnego.
Niniejszy materiał został przygotowany przez Towarzystwo z dołożeniem należytej staranności i z wykorzystaniem najlepszej wiedzy autora oraz opiera się na ocenie autora w momencie jego tworzenia i w stosunku do bieżącego stanu prawnego, podatkowego i faktycznego który może ulec zmianie bez uprzedniego poinformowania. W materiale użyto informacji ze źródeł własnych (www.generali-investments.pl) oraz z publicznie dostępnych. Towarzystwo nie ponosi odpowiedzialności za negatywne skutki wynikające z użytku treści zawartych w niniejszym materiale. Wszelkie prawa autorskie do niniejszego materiału przysługują wyłącznie Towarzystwu. Powielanie, publikowanie bądź rozpowszechnianie w jakikolwiek inny sposób jego całości lub części bez zgody Towarzystwa jest zabronione.
Niniejszy materiał został opracowany według stanu na dzień 7 stycznia 2025 roku.
Pełną informacją prawną można znaleźć na https://www.generali-investments.pl/contents/pl/klient-indywidualny/nota-prawna#fundusze-inwestycyjne.