Zaczął się grudzień i już wszędzie otacza nas magia świąt. Sporo osób zastanawia się jednak, jak podejść z głową do grudniowych wydatków. Stanowią one spore wyzwanie dla domowego budżetu. Przyjrzyj się swoim wydatkom w grudniu i nie daj się ponieść świątecznej gorączce.
Szacowane łączne wydatki polskich gospodarstw domowych na ubiegłoroczne święta wynosiły prawie 22 mld zł. Jak pokazują różne badania, Polacy na Święta Bożego Narodzenia przeznaczają średnio od 500 do 1000 zł. To całkiem sporo biorąc pod uwagę fakt, że Boże Narodzenie trwa tylko kilka dni, a średnia “wynagrodzeń na rękę” w Polsce nie przekracza 3 tyś.
Nic dziwnego, że grudzień stanowi zazwyczaj największe wyzwanie dla większości domowych budżetów. Oto kilka wskazówek jak nie dać się wydatkom w grudniu.
Świąteczna gorączka? Jak nie dać się wydatkom w grudniu?
Zaplanuj budżet na święta
Ponieważ grudzień już się zaczął, zakładam, że budżet domowy na ten miesiąc masz już zaplanowany. Jeśli jednak z jakiegoś powodu jeszcze tego nie zrobiłeś, to nic straconego. Podlicz szybko (nawet na zwykłej kartce papieru) wszystkie swoje niezbędne wydatki na ten miesiąc. Weź pod uwagę także te wydatki, które już poniosłeś w tym miesiącu. Policz wszystkie opłaty, rachunki, pieniądze potrzebne na zakupy, lekarza, na programy oszczędnościowe i inwestycyjne itp. Dzięki temu dowiesz się, jakim budżetem możesz dysponować na święta.
Oczywiście idealną sytuację możemy osiągnąć wtedy, gdy przez cały rok systematycznie oszczędzamy na takie okazje. Wtedy wiemy z góry, jakim dysponujemy budżetem na święta.
Zaplanuj wydatki na święta
Gdy już policzysz, jakim budżetem świątecznym dysponuje Twoja rodzina, ustalcie wspólnie dalsze działania. Chyba nie chcesz obudzić się po świętach z myślą, że coś jednak poszło nie tak.
Weź kolejną kartkę i zaplanujcie poszczególne wydatki na święta. Wystarczy z głową podejść do planowania, aby nie dać się wydatkom w grudniu. Pamiętaj, że mniejsze wydatki wcale nie oznaczają gorszych świąt.
Planując taki świąteczny budżet, weź pod uwagę kilka rzeczy:
- Czy święta spędzicie w domu? Jeśli tak, to czy kogoś zaprosicie? Ile to będzie osób?
- Czy planujecie wyjechać na święta? Jeśli tak i będzie to wyjazd do rodziny, to jakie planujecie zakupy? Trzeba też doliczyć koszty związane z podróżą.
- Ile chcecie przeznaczyć pieniędzy na wszystkie prezenty? Nie zapomnij doliczyć kosztów opakowań (papier, wstążki).
- Zaplanujcie świąteczne menu
- Drzewko i ozdoby świąteczne - planujecie kupować, czy wykorzystacie rzeczy z poprzedniego roku?
Ozdoby świąteczne
Ozdoby świąteczne potrafią kosztować niemałą fortunę. Wszystkie lampki, bombki, stroiki, obrusy, świąteczne serwetki czy ściereczki i inne dodatki kuszą nas na każdym kroku. Wiem, że większość jest piękna, ale pamiętaj, aby unikać tego typu impulsywnych zakupów. Te rzeczy wykorzystujemy tylko przez kilka tygodni w roku. Potem zasilają kolejne pudła na strychu czy piwnicy.
Dlatego najpierw sprawdź rzeczy z ubiegłych lat. Na pewno większość można ponownie wykorzystać czy nawet podreperować. Jeśli lubisz mieć ładnie udekorowany dom na święta, to podejdź do tego kreatywnie. Nie musisz w tym celu koniecznie ponieść się wydatkom - świetnie sprawdzają się własne pomysły i różne kreatywne rozwiązania w stylu DIY. Dobrym sposobem na oszczędności przed świętami jest też zakup sztucznego drzewka. Zakupione raz, może być wykorzystywane przez wiele lat.
Zaplanuj prezenty
W różnych domach panują różne świąteczne zwyczaje związane z prezentami. Kolejna para skarpetek... znowu perfumy, których nie lubię... pudełko czekoladek, jakby nie wiedzieli, że jestem na diecie ...znasz to?
Pamiętaj, aby podejść do tematu prezentów z głową. Kupowanie czegoś tylko dla zasady, może okazać się nietrafionym wyborem.
Warto też wcześniej ustalić z rodziną konkretne limity finansowe, w jakich chcemy robić prezenty. To pozwala uniknąć sytuacji, że jedna osoba daje drobiazg, podczas gdy druga całkiem drogą rzecz i pojawia się poczucie niedomówienia czy zawiedzenia.
Ciekawym rozwiązaniem jest też losowanie – kto komu robi upominek. Można też ogłosić zbiórkę mniejszych sum na większy prezent. Wtedy każdy dostaje jeden upominek od wszystkich członków rodziny.
Innym rozwiązaniem jest też skupienie się na prezentach tylko dla najmłodszych. Można też ustalić w rodzinie zasadę, że skupiamy się na podarkach typu handmade (np. własnoręcznie pieczone pierniczki, pierogi domowej roboty, wełniany szalik robiony na drutach itp.). Do tego pomysłu można podejść naprawdę bardzo kreatywnie i zaoferować drugiej osobie coś zupełnie niematerialnego albo nawet coś żartobliwego. Przecież dobry humor podczas świąt jest najważniejszy.
Nie daj się ponieść gorączce zakupów
Jeżeli już zaplanowaliście wszelkie szczegóły związane z wigilią, świętami, ozdobami, prezentami i świątecznym menu, to teraz przydałaby się lista zakupów. Przygotowana na chłodno. Zakupy powinny mieścić się w kwocie świątecznego budżetu. Aby tak się stało, policz dokładnie wszystkie wydatki, nawet takie, jakie nie przychodzą Ci do głowy w pierwszej chwili np. koszty opakowań prezentów itp.
Wybierając się na zakupy, pamiętaj o liście zakupów. W sklepach o tej porze roku jest wyjątkowo trudno oprzeć się świątecznemu nastrojowi. Sklepy potrafią doskonale wykorzystać nasze słabości, co niestety bardzo często wpływa na podejmowanie nieprzemyślanych decyzji zakupowych.
Dlatego, aby nie dać się wydatkom w grudniu, wybieraj się na zakupy w dobrym nastroju, najedzony i z listą zakupów. Jeżeli tylko możesz, to zabieraj ze sobą odliczoną gotówkę. Postaraj się też unikać tłumów, co można łatwo zrobić, wybierając zakupy online.
Aby nie dać się wydatkom w grudniu, nie zapominaj o czystej kalkulacji i spokojnym podejściu do tego wyzwania. Pamiętaj, że święta to czas odpoczynku i dobrej zabawy. Dlatego nie daj się zwariować już teraz.
Diana Litwin-Dolezińska, autorka bloga pieniadzjestkobieta.pl