W jaki sposób gospodarować pieniędzmi, aby uzyskać oszczędności, które można przeznaczyć na inwestycje? To wcale nie musi być trudne. Sprawdź 4 kroki, jak od planowania budżetu domowego przejść do inwestowania i zacznij tworzyć swoje finansowe fundamenty.
Pierwszym krokiem do inwestycji jest uporządkowanie finansów. Aby to zrobić dobrze jest zacząć planować budżet domowy. Szczególnie w obecnych czasach warto zwrócić większą uwagę na sposoby, które pozwalają świadomie kontrolować wydatki. Do tego przyda się umiejętność planowania oszczędności oraz jasno określone cele finansowe. Gdy jeszcze do tego zestawu dorzucisz systematyczne zwiększanie zarobków, okaże się, że właśnie masz zbudowane solidne podwaliny pod inwestowanie.
Nie można także zapomnieć o zdobywaniu wiedzy o inwestowaniu oraz samym poszukiwaniu sposobów i możliwości pomnażania posiadanych nadwyżek finansowych. Ale o tym przeczytasz w dalszej części tego artykułu. Sprawdźmy więc, jak krok po kroku przejść od planowania budżetu do inwestowania.
Krok 1 - zaplanuj budżet domowy
Wprowadź porządek w domowych finansach. Pozbądź się najpierw długów konsumenckich (drogich rat, kredytów gotówkowych, chwilówek czy niespłaconych limitów w bankach lub na kartach kredytowych).
Następnie poszukaj wszelkich kosztów, które być może na co dzień nie są zauważalne, ale w skali miesiąca czy roku dają spore sumy. Dzięki dokładnej analizie wydatków uszczelnisz swój domowy system finansowy.
Nieodłącznym elementem planowanie budżetu domowego jest analiza dochodów. Pamiętaj, że nie istnieje taka suma pieniędzy, której nie da się wydać. Świadczy o tym niejedna spektakularna historia bankructwa.
Stawiaj na pełną świadomość finansową i regularnie kontroluj sytuację, aby wiedzieć na bieżąco na czym stoisz.
Krok 2 - zaplanuj swoje oszczędności
Postaw sobie jasno określone cele finansowe. Zbuduj fundusz awaryjny, poduszkę bezpieczeństwa finansowego i zaplanuj oszczędzanie w dłuższym terminie.
- Fundusz awaryjny - to środki na tzw. “czarną godzinę”. Takie oszczędności są nam potrzebne do zachowania płynności finansowej w razie nieprzewidzianych zdarzeń losowych. Ile powinien wynosić fundusz awaryjny? Tak naprawdę powinien się on mieścić w kwocie od 1 do 5 tysięcy złotych. Jeżeli dopiero zaczynasz planować swoje finanse, to oszczędności “awaryjne” mogą stanowić pierwszy filar. Można je przechowywać na koncie oszczędnościowym, aby były w miarę łatwo dostępne.
- Poduszka bezpieczeństwa finansowego - to drugi filar Twoich oszczędności. Będą go stanowić środki na pokrycie co najmniej 3-miesięcznych kosztów życia. Poduszka finansowa ma stanowić bufor bezpieczeństwa w przypadku utraty dochodów. W skład poduszki finansowej mogą wchodzić lokaty bankowe, konta oszczędnościowe czy też detaliczne obligacje skarbowe. Z najnowszego badania Assay Index wynika, że ponad połowa osób posiadających oszczędności (53%) ma poczucie, że w przypadku utraty pracy zgromadzone dotychczas środki pozwoliłyby im na utrzymanie się do pół roku. Jednak dla 13% poduszka finansowa byłaby wystarczająca zaledwie na miesiąc, czyli w zasadzie nie stanowi żadnego zabezpieczenia w sytuacji utraty źródła dochodu.
- Oszczędzanie w programach emerytalnych – IKE, IKZE, PPK i PPE. Stanowią one bardzo dobrą alternatywę dla nierentownych lokat. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule „Czy warto przenieść oszczędności na IKE i IKZE?, a same produkty poznasz tutaj IKE IKZE Indywidualne Konta Emerytalne.
Pracowniczy Program Emerytalny (PPE) jest natomiast w 100% finansowany przez pracodawcę, który określa wysokość składki (może ona wynieść nawet 7% wynagrodzenia). W przypadku PPK również pracodawca oraz Skarb Państwa partycypują w częściach opłacanych składek. - Nadwyżki finansowe na inwestycje. Poduszka finansowa w grupie inwestorów jest dużo większa niż wśród wszystkich Polaków. Wg najnowszego raportu AssayIndex, aż 36% inwestorów uważa, że w nagłej sytuacji utraty dochodów przeżyliby bez problemu ponad rok. Analogiczny wskaźnik wśród wszystkich Polaków wynosi zaledwie 8%. Warto pamiętać, że gromadzenie oszczędności tylko na lokatach i kontach oszczędnościowych jest nieefektowne. Dlatego po utworzeniu poduszki finansowej dobrze jest określić sobie strategię inwestycyjną, by zacząć pomnażać kapitał.
Krok 3 - systematycznie zwiększaj zarobki
Trzymanie ręki na pulsie i szukanie oszczędności w wydatkach oraz umiejętne planowanie celów finansowych to jedno. Jednak do pełnego sukcesu przyda się jeszcze umiejętność regularnego zwiększania zarobków. Stałe podnoszenie kwalifikacji i rozwój osobisty to czynniki, które pozwolą Ci powiększać kolumnę po stronie dochodów w arkuszu z budżetem domowym. Dlatego dbaj o rozwój osobisty i zawodowy. Czytaj ciekawe blogi, bierz udział w kursach oraz szkoleniach podnoszących Twoje kompetencje, interesuj się światem finansów i ucz się nowych rzeczy, aby ciągle iść do przodu.
Krok 4 - zacznij inwestować
Inwestowanie jest procesem, który daje szansę pomnażać pieniądze w tempie pozwalającym przebić inflację. Warto też wcześniej przemyśleć swoje cele inwestycyjne, aby dobrze dobrać sposób ich realizacji dzięki odpowiednim produktom.
Cele finansowe możemy rozdzielić na trzy rodzaje:
- krótkoterminowe (do 3 miesięcy) – tutaj sprawdzą się konta oszczędnościowe, lokaty,
- średnioterminowe (do 12 miesięcy) – tutaj warto rozważyć inwestycje w fundusze inwestycyjne, obligacje;
- długoterminowe, przy realizacji których warto rozważyć inwestycje w akcje, fundusze akcyjne, obligacje, IKE, IKE, PPE, PPK.
Aby skutecznie zwiększać nadwyżki finansowe, musisz podejść świadomie do tematu inwestowania. Niezbędne do tego jest posiadanie odpowiedniej wiedzy. Potrzebujesz jej po to, aby zdywersyfikować ryzyko. Na szczęście obecnie wystarczy tylko trochę chęci, aby dość szybko nauczyć się sztuki inwestowania. W Internecie znajdziesz mnóstwo wiedzy na ten temat pod postacią kursów (również bezpłatnych), podcastów, artykułów czy porad blogowych. Na rynku dostępnych jest też sporo narzędzi, które pomagają inwestować.
Raz na kwartał rób małe audyty swoich inwestycji oraz narzędzi, z których korzystasz.
Pamiętaj, że inwestowanie zawsze wiąże się z ponoszeniem pewnego ryzyka. A każdy chce przecież jak najwięcej zyskać, a nie stracić. No i tutaj właśnie wiedza pozwala znaleźć jak najbardziej optymalny złoty środek pomiędzy Twoimi potrzebami i celami finansowymi, a poziomem ryzyka, jakie akceptujesz.
Jak już wcześniej wspomniałam, inwestowanie pieniędzy to proces, który wychodzi poza oszczędzanie na bezpiecznych lokatach bankowych czy kontach osobistych. Aktywa, które jeszcze w części mogą stanowić poduszkę finansową, a w części już mogą tworzyć portfel inwestycyjny, to złoto inwestycyjne, waluty obce (np. EUR, USD) i krótkoterminowe obligacje skarbowe.
Aktywa inwestycyjne, które można włączyć do portfela inwestycyjnego, to na przykład obligacje korporacyjne, akcje, nieruchomości, fundusze inwestycyjne, surowce czy przedmioty kolekcjonerskie.
TFI często w swojej ofercie posiadają takie produkty jak IKE i IKZE. I to właśnie od tych produktów oszczędnościowo - inwestycyjnych warto rozpocząć przygodę z inwestowaniem.
Jak widzisz, możliwości jest wiele. Poszczególne aktywa różnią się od siebie m.in. poziomem ryzyka oraz horyzontem czasowym, który należy uwzględnić, aby osiągnąć zamierzone efekty.
Raz do roku (maksymalnie dwa razy) warto przeanalizować skuteczność obranej strategii. Jak wiadomo, nasze preferencje mogą ulegać zmianom. Do tego dochodzą ruchy rynkowe, które należy uwzględniać w swoich założeniach. Taka analiza skuteczności działań pomaga zrezygnować z nierentownych inwestycji, aby wzmocnić te, które przynoszą większy zysk.
Jak wynika z najnowszych badań, choć statystyczny Polak w obecnym czasie nie był w stanie oszczędzać ani inwestować więcej niż wcześniej, to sytuacja ta uświadomiła wielu, jak duże znaczenie ma posiadanie oszczędności. Jest to więc pierwszy krok do tego, aby ograniczyć bieżącą konsumpcję i zacząć oszczędzać, a następnie inwestować zgromadzone pieniądze.