Chcesz tak zaplanować domowe finanse, aby osiągnąć namacalne korzyści jeszcze w tym roku? Jeśli chodzi o finanse to mamy taką tendencję, że przeceniamy swoje możliwości na przyszłość i planujemy zbyt nierealnie. Sprawdź koniecznie poniższe wskazówki i dobrze zaplanuj ten rok.
Zaplanuj czas na swoje finanse
Czy wiesz, że wystarczy poświęcić jedynie kilka minut dziennie na swoje finanse, aby móc je mieć pod kontrolą? Niestety bardzo często nie postrzegamy finansów w kategoriach priorytetów, którym warto poświęcić uwagę.
Co ciekawe, według badań spędzamy średnio aż 4 godziny i 36 minut dziennie przed telewizorem! To oznacza, że standardowy Polak spędza ponad 1 591 godzin rocznie przed telewizorem.
Tymczasem na finanse większość ludzi nie poświęca nawet 30 minut tygodniowo.
Jeżeli chcesz, aby ta sfera Twojego życia nie szwankowała, musisz dla niej zaplanować odrobię czasu. To naprawdę nie jest takie trudne!
Weź pod lupę wydatki i sprawdź na czy stoisz
Większość osób mówi, że problemy finansowe lub niska satysfakcja z własnych finansów wynika ze zbyt niskich zarobków. Tymczasem prawda jest taka, że tylko pewna część społeczeństwa mierzy się tak naprawdę z problemem zbyt niskich zarobków. Zazwyczaj prawdziwym problemem jest brak kontroli i brak wpływu na koszty.
Oczywiście - zwiększanie dochodów jest jedną z najlepszych metod powiększania oszczędności. Jednak dzieje się to tylko wtedy, gdy powiększając dochody, nie powiększasz automatycznie kosztów życia.
Dlatego poznaj bardzo dokładnie wszystkie swoje koszty i najpierw tutaj staraj się szukać oszczędności. Rób to regularnie i bez względu na wysokość dochodów. Tnij niepotrzebne wydatki. Weź pod lupę nawet te drobne sumy, które jednak w skali miesiąca potrafią skutecznie odchudzać Twój portfel. Przyjrzyj się tu w szczególności ukrytym opłatom, abonamentom, impulsywnym zakupom czy wydatkom na tzw. Zachcianki.
Chcesz zaplanować domowe finanse? Zaplanuj najpierw oszczędności
Czy Ty też zawsze planujesz “coś zaoszczędzić” na koniec miesiąca? Mawiasz sobie – jak mi coś zostanie, to wtedy odłożę? A potem zdarza Ci się mówić, że nie możesz oszczędzać, bo niewiele zostaje?
Jak już wiesz z poprzedniego punktu, problemem często są zbyt duże wydatki. Niekontrolowane wydatki. Jesteśmy tak skonstruowani, że nasz mózg potrafi rozdysponować każdą kwotą pieniędzy. Czyli, ile byś nie zarabiał, tyle możesz wydać w ciągu miesiąca.
Jeżeli nie zaplanujesz najpierw konkretnej kwoty na oszczędności, to jest duże prawdopodobieństwo, że na koniec miesiąca będzie Ci ciężko oszczędzać.
Dlatego nie czekaj z zaplanowaniem oszczędności aż do końca miesiąca. Nie zakładaj, że jak Ci coś zostanie, to wtedy odłożysz. Bo jest duże prawdopodobieństwo, że Ci nie zostanie na oszczędności. Dlatego zaplanuj najpierw oszczędności, tak jak planujesz wszystkie inne obowiązkowe wydatki.
Określ swoje cele
Co zrobić, aby planowanie finansów działało? Nie ma się co oszukiwać - planować trzeba realnie. Jeśli chodzi o finanse, to często mamy taką tendencję, że przeceniamy swoje możliwości na przyszłość i planujemy zbyt nierealnie. Zakładamy sobie idealne cele i nie planujemy poszczególnych kroków. Bardzo często mylimy cele z marzeniami. Natomiast cel powinien być takim bardzo konkretnym marzeniem z wyznaczoną datą realizacji.
Jeśli chodzi o cele finansowe, to warto też analizować przeszłość. Gdy nie wyciągamy wniosków z tego co było i nie analizujemy swoich finansów, to żyjemy jedynie w jakimś przekonaniu. Coś nam się wydaje, więc coś sobie zakładamy, że tak będzie. I pod wpływem presji czasu czy określonych czynników, gdy nie mamy świadomości wcześniejszych błędów - zaczynamy działać po staremu. Czyli nieświadomie zaczynamy powielać utarte schematy, które znowu nie pozwalają nam osiągnąć celów.
Jeżeli chcesz osiągnąć inne rezultaty niż wcześniej - to musisz przestać powielać stare schematy.
Planuj budżet domowy
Prawda jest taka, że znam osoby, które nie prowadziły budżetu i tak samo kiepsko sobie radziły z finansami zarabiając 2 tyś. jak i te, które zarabiały np. 8 tys.
Zaplanowanie chociaż najprostszego budżetu domowego, pozwala określić cel dla każdej swojej złotówki. Planowanie budżetu domowego umożliwia ujarzmianie wydatków i efektywne planowanie finansów.
Budżet planuj zawsze pisemnie, choć sama forma nie ma tu większego znaczenia. Możesz to robić w Excelu, w specjalnej aplikacji, w zeszycie czy nawet na kawałku kartki. Nie rób tego jedynie w swojej głowie czy na oko. Bo pamięć jest zawodna.
Jak zacząć dobrze planować budżet, aby pokierować odpowiednio swoje finanse? O tym dowiesz się już z następnego artykułu.
Diana Litwin-Dolezińska, autorka bloga pieniadzjestkobieta.pl