Jak zorganizować dziecku wakacje nie rujnując domowego budżetu

      
    
Niezależnie o finansach / 2018-06-20 / autorzy: Diana Litwin-Dolezińska

Przed nami początek wakacji szkolnych i pewnie spora część rodziców właśnie się zastanawia, jakie są możliwości zorganizowania dziecku atrakcyjnych wakacji. Podpowiadamy, z jakich opcji możesz skorzystać, aby i dziecko było zadowolone, i budżet rodzinny podołał wyzwaniu.

Koszty obozów czy kolonii organizowanych dla dzieci niestety do najniższych nie należą. Ceny wahają się średnio od 1 000 do 2 000 zł za okres od 7 do 14 dni. A przed nami przecież ponad 2 miesiące czasu wolnego od szkoły! Dlatego warto szukać także innych sposobów i pomysłów na spędzenie wakacyjnego czasu. Na szczęście jest dużo tańszych albo darmowych zajęć dla dzieci, więc warto z tego skorzystać.

Wakacje w mieście

Często pierwszym pomysłem, jaki przychodzi nam do głowy, gdy myślimy o urlopie, to wyjazd najlepiej gdzieś daleko. Czy jednak zawsze tylko takie rozwiązanie zapewnia najlepsze przeżycia? Niekoniecznie. Bez względu na to, czy Twoje dziecko wyjedzie na kolonie, obóz, czy też wybierzecie się razem na rodzinne wakacje, to czas w mieście poza tym wyjazdem także można kreatywnie wykorzystać.  

Ciekawostką może być fakt, że "Staycation" czyli wakacje w domu, to idea, która powróciła kilka lat temu i była odpowiedzią na kryzys ekonomiczny. A jak miasto, to co?

Zwiedzaj

Można pobawić się z dzieckiem np.: w lokalnego turystę i zapoznać się z ofertą okolicznych miejsc. Dzieci uwielbiają odkrywać różne zakamarki. Przy okazji możecie poznawać architekturę miasta, okoliczną przyrodę, a nawet nauczyć się sztuki fotografowania.

Wycieczki rowerowe i pociągiem

Fajnym pomysłem są też wycieczki poza miasto na rowerach albo pociągiem. Dla dzieci zazwyczaj już sama jazda pociągiem jest niezwykłą atrakcją. Linie kolejowe oferują różne połączenia i tańsze bilety rodzinne oraz weekendowe.

Piknik na łonie natury

Na pewno w pobliżu każdy z nas znajdzie jakiś las, jezioro czy łąkę, która może posłużyć za miejsce relaksu podczas pikniku. W takim przypadku wystarczy zabrać trochę jedzenia, piłkę czy badmintona i zabawa gotowa.

Miejskie festyny

W większości miast przez całe lato organizowane są wszelkiego rodzaju festiwale, koncerty, jarmarki czy pokazy. Bardzo często są one zupełnie darmowe i stanowią świetną alternatywę spędzania czasu poza domem. 

Półkolonie dobre dla każdego

To może być super opcja dla osób pracujących, które nie mogą pozwolić sobie na tak długi urlop. Dziecko najbardziej pragnie kompanów do zabawy, a na takich zorganizowanych półkoloniach na pewno ich nie zabraknie. Przy okazji może nabyć nowe umiejętności i rozwijać zainteresowania. Wszelkiego rodzaju zajęcia organizowane przy współpracy uczelni, parków technologicznych, klubów, klubów sportowych czy szkół języka angielskiego to wyśmienita okazja, by w warunkach neutralnych dzieci mogły się uczyć poprzez zabawę. Warto jednak pamiętać, że młody człowiek może podlegać szybkiej fascynacji i jeszcze szybszej rezygnacji. Dlatego zakupy związane z nowym zainteresowaniem powinny być przemyślane i rozłożone w czasie.

Geocaching dla poszukiwaczy skarbów

Słyszeliście, że na świecie jest około 2 mln skarbów do odnalezienia? Zaopatrzeni w aplikacje i odbiornik GPS, możecie pobawić się z dziećmi w prawdziwych odkrywców! Aby odnaleźć skarb, trzeba posługiwać się mapą GPS z zaznaczoną lokalizacją. Tego typu zabawy znajdziecie w Internecie na stronach związanych z geocachingiem. To może być ciekawy sposób na spędzanie aktywnie czasu na świeżym powietrzu. Po odnalezieniu skrytki można zabrać skarb, w zamian pozostawiając coś dla kolejnych odkrywców.

Biwakowanie w ogrodzie

Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem własnego domku z ogródkiem, to organizację wakacyjnej frajdy dla dziecka masz tak naprawdę pod ręką. Dzieci uwielbiają nowości i niestandardowe atrakcje. Dlatego biwak w ogrodzie, połączony z nocowaniem czy ognisko zakończone spaniem pod chmurką, będzie niezwykłym rozwiązaniem.

Kultura dla dużego i małego

Gdy pogoda nie dopisuje, zawsze możesz udać się na wycieczkę do wszelakich ośrodków trzebiących kulturę. Muzea, teatry czy kina w okresie wakacji również organizują różnego rodzaju wystawy, eventy czy inne atrakcje.  A gdy już zwiedzicie pobliskie muzea, to możecie wybrać się w podroż do tych największych na świecie i to za pomocą jednego kliknięcia. Taką możliwość zwiedzania galerii oferuje strona paryskiego Muzeum Luwr czy Muzeum Historii Naturalnej w Londynie. Warto poszukać też innych stron internetowych, które oferują możliwość obcowania z historią czy sztuką bez konieczności wychodzenia z domu.

Wolontariat

To propozycja dla trochę starszych dzieci. Młodzież, która angażuje się w wolontariat, może dzięki temu wykorzystać wolny czas w bardzo pożyteczny sposób. Schroniska dla zwierząt, szpitale, domy opieki i instytucje charytatywne bardzo często potrzebują dodatkowych rąk do pomocy. Dla wielu młodych ludzi satysfakcja czerpana z pomocy innym jest jednym z najprzyjemniejszych doświadczeń, jakie można odnaleźć w życiu.


Diana Litwin-Dolezińska, autorka bloga pieniadzjestkobieta.pl