Jesień na giełdach

      
    
Jesień na giełdach
Aktualności / 2022-10-14 / autorzy: Adam Woźny
  • Wrzesień miesiącem ochłodzenia nastrojów na giełdach rynków rozwiniętych
  • Śmiała próba nieśmiałego odbicia na początku kolejnego kwartału?
  • Sezon wyników przed nami

Wrzesień przyniósł dość intensywne ochłodzenie nastrojów na większości rynków akcyjnych. Szeroki indeks MSCI World spadł prawie 10%. Amerykański indeks S&P500 stracił we wrześniu przeszło 9% i zakończył tym samym 3. kwartał z rzędu z ujemną stopą zwrotu, natomiast technologiczny Nasdaq Composite zamknął miesiąc przeszło 10% niżej i ostatecznie od początku roku zniżkował już ponad 30%. Indeksy europejskie również nie oparły się spadkom. Niemiecki DAX, francuski CAC40 czy brytyjski FTSE100 spadły prawie 6%. Wrzesień był miesiącem, który nie obfitował przesadnie w publikacje wyników spółek. Z tego powodu emocje inwestorów były napędzane przez dane makroekonomiczne czy doniesienia okołorynkowe. A takich nie brakowało. Strach inwestorów potęgowały takie informacje, jak wysokie odczyty inflacyjne, komentarze członków FED o szybkim podnoszeniu stóp procentowych w USA czy mobilizacja militarna na terenie Rosji.

Pierwsze dni października przyniosły dość śmiałą próbę zmiany trendu na giełdzie w USA, natomiast dobre dane z rynku pracy spowodowały silną wyprzedaż i sprowadziły indeks S&P500 do poziomu z końca kwartału w zasadzie w jeden dzień. Czy to już koniec ataku byków i walki o poprawę obrazu rynku, to się jeszcze okaże. Poziom zmienności pokazuje natomiast, jak duża nerwowość panuje wśród inwestorów i jak istotne dla obrazu rynku są dzisiejsze dane makroekonomiczne.

Nastał październik, a z nim powoli wchodzimy w sezon kwartalnych wyników spółek zarówno w USA, jak i w Europie. Inwestorzy będą mogli skupić swoją uwagę bardziej na informacjach płynących ze spółek i na tym, jak aktualna sytuacja globalna wpływa na ich działalność operacyjną oraz czy poprzeczka dla tegorocznych gwiazd nie jest postawiona zbyt wysoko. Czas pokaże, jak bardzo przełomowy dla obrazu rynku akcji na rynkach rozwiniętych będzie ten sezon wyników kwartalnych. Trzeba pamiętać, że nawet najtrudniejszy kryzys pozwala znaleźć te spółki, które dzięki właściwym decyzjom zarządu są wstanie tak nawigować w niesprzyjających warunkach, by po okresie sztormów wypłynąć na spokojniejsze wody w lepszej kondycji niż konkurencja, a co za tym idzie, z istotną przewagą nad innymi.