Praca dla studenta – kilka pomysłów na dodatkowy zarobek

      
    
Niezależnie o finansach / 2018-11-08 / autorzy: Diana Litwin-Dolezińska

Praca dla studenta to teraz gorący temat. Wraz z nowym rokiem akademickim z pełnym ożywieniem powraca studenckie życie. A wraz z nim wracają odwieczne pytania o pomysły na dodatkowy zarobek. Znaleźliśmy aż kilkanaście ciekawych propozycji!

 

Miesięczny budżet, którym dysponuje polski student, wynosi około 2000 zł. Dochód ten pochodzi z trzech źródeł – od rodziców, z własnej pracy i ze wsparcia państwa. Sporą część finansowania zapewniają rodzice, jednak jak wynika z badań, są to kwoty wystarczające praktycznie tylko na utrzymanie się studenta.

Z wyliczeń ZBP (Związek Banków Polskich) wynika, że przeciętny student polskiej uczelni wydaje na utrzymanie ok. 1900 zł miesięcznie. A tzw. udane „życie studenckie” to też przecież ważny aspekt dla każdego młodego człowieka. Dlatego nie ma się co dziwić, że studenci bardzo aktywnie poszukują pomysłów na dodatkowy zarobek.

 

Korepetycje

Jeżeli posiadasz wiedzę , umiejętności i potrafisz o nich mówić w prosty sposób, to za pośrednictwem dostępnych mediów możesz pomagać innym w przyswajaniu trudnych zagadnień. Studenci coraz częściej wykorzystują niestandardowe i mniej tradycyjne formy udzielania korepetycji za pomocą sposobów online.

Stawki za godzinę zajęć zaczynają się od 30 zł. Jeżeli efekty Twojej pracy będą widoczne, to bez problemu poświęcając kilkanaście godzin tygodniowo, uda Ci się zarobić kilkaset złotych miesięcznie.

 

Płatny staż

Ciekawą formą pracy dla studenta może być płatny staż. To rozwiązanie dla osób chcących zdobyć doświadczenie w środowisku pracowniczym. Oprócz zdobytej wiedzy, umiejętności i praktyki (najlepiej od razu w danym zawodzie), staż pozwala także na nawiązanie nowych kontaktów, które mogą przydać się w późniejszej karierze zawodowej.

 

Sklep internetowy

Jeżeli posiadasz chociaż trochę zacięcia do sprzedaży, możesz spróbować swoich sił jako właściciel sklepu. Nie narażając się na zbędne koszty wynajęcia lokalu i zatrudnienia pracowników, sprzedaż produktów drogą online może okazać się świetnym pomysłem na pracę. Jeżeli trafisz na niszę, a oferowane produkty znajdą uznanie wśród klientów, to pomysł na sklep internetowy może stać się nie tylko dodatkową pracą, ale nawet źródłem stałego utrzymania. To oczywiście wymaga czasu i dobrego przygotowania się.

 

Przedstawiciel handlowy

Praca handlowca to też ciekawy pomysł na dodatkowy zarobek. Promocja marki w sieci czy interaktywna sprzedaż z nienormowanym czasem pracy pozwalają zarobić dodatkowe pieniądze. Często spotykamy się tu z wynagrodzeniem prowizyjnym, które jest proporcjonalne do udzielonego zaangażowania.

 

Mystery shopping

Dodatkowym zajęciem dla żaków szukających pomysłu na zarobek może być oferta pracy z branży Mystery Shopping. Ta praca cieszy się coraz większą popularnością. Zakres obowiązków studenta na tym stanowisku to m.in. testowanie produktów i usług, weryfikacja obiektów sklepowych, weryfikacja jakości obsługi w różnych miejscach oraz tworzenie raportów, często także w formie ankiet. Wynagrodzenie, jakie otrzymają młodzi pracownicy na stanowisku Mystery Shopper, najczęściej uzależnione jest od indywidualnego zaangażowania.

 

Tester oprogramowania

Dla studentów uczelni technicznych oraz pasjonatów ogólnie rozumianej informatyki ciekawym zajęciem może się okazać bycie testerem. Dla osób dodatkowo znających podstawy składni SQL jest spora liczba projektów dotyczących testowania oprogramowania. Zadaniem testera może być np. sprawdzanie mobilnej aplikacji bankowej i w oparciu o pewien scenariusz - raportowanie o błędach oraz przygotowywanie sprawozdań z przeprowadzonych testów.

 

Fotografia

Fotografia branżowa może okazać się ciekawym zajęciem oraz dobrze wynagradzaną pracą dla studenta. Zakup niezbędnych narzędzi oraz pakietu odpowiednich szkoleń wiąże się co prawda z wydatkiem kilku tysięcy złotych, jednak jeśli zdecydujesz się na używany sprzęt, tańsze obiektywy czy zakup oprogramowanie do obróbki w abonamencie, to możesz te koszty zmniejszyć nawet o połowę. Pierwsze kilka zleceń może już dać szansę na zwrot z poniesionych nakładów. Studenci posiadający już sprzęt i odrobinę doświadczenia pewnie bez trudu odnajdą najciekawszą dla nich i najlepiej opłacaną dziedzinę fotografii.

 

Grafika i tworzenie stron

Zapotrzebowanie na wszelkiego rodzaju wizualizacje ofert sprzedażowych, wymaga rzeszy wykwalifikowanej kadry z tej właśnie dziedziny. Od ściśle określonych umiejętności technicznych, coraz większe znaczenie ma szybkość logicznego myślenia, czy przyswajania nowej wiedzy. Firmy coraz częściej poszukują ludzi, którzy chcą wychodzić poza utarte schematy działania. Dlatego, jeśli posiadasz predyspozycje w kierunku tworzenia grafik lub stron internetowych i nie boisz się zmian, to możesz liczyć na bardzo intratne zlecenia.

 

Copywriting

Dla studentów, którzy mają lekkie pióro, dodatkowy zarobek może przynieść pisanie tekstów reklamowych czy tworzenie opisów sprzedażowych na podstawie otrzymanych materiałów, tekstów pozycjonujących do internetu czy na media społecznościowe zleceniodawcy.

 

Podnajem

Ciekawym pomysłem na poprawę budżetu może być współdzielenie kosztów. Podnajem jednego z pokoi lub części pokoju w mieszkaniu, wspólne dzielenie kosztów transportu na uczelnie, pomoce dydaktyczne zakupione z myślą o większej grupie użytkowników to wszystko może dać dodatkowe kilkaset złotych każdego miesiąca.

 

Działalność w ramach inkubatora

Nawet jeśli ziarno z pomysłem na dodatkowy zarobek (w oparciu o pracę na własny rachunek) zostało już zasadzone w głowie, to największym problemem może się okazać - szeroko rozumiane zaplecze. Dostęp do infrastruktury akademickiego inkubatora przedsiębiorczości oraz pomoc w sprawach administracyjnych i księgowych może okazać się na wagę złota dla rozpoczęcia planowanej działalności zarobkowej. Pewnie większość studentów, którzy po raz pierwszy chcą prowadzić własną firmę, z entuzjazmem przyjmie każdą pomoc, ułatwiającą start. Akademickie inkubatory dają dostęp do niezbędnej infrastruktury, finansowania, reklamy czy targów, sympozjów, konferencji, a nawet wystaw czy konkursów dla startupów.

 

Stypendium naukowe

Gdy jeszcze nie istniał internet lub nie był jeszcze tak popularny jak obecnie, to dobrą metodą na dodatkowy zarobek dla studenta była nauka :) A dokładnie - nauka na najwyższym poziomie. Stypendium naukowe na uczelni wyższej to nie lada wyzwanie. I choć nie stanowi ono zawrotnej sumy, bo mieści się w przedziale pomiędzy 300 – 500 zł (w zależności od uczelni wyższej), to na pewno jest w stanie podreperować studencki budżet. Dodatkowo na najlepszych czeka stypendium Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa wyższego za wybitne osiągnięcia naukowe lub artystyczne związane ze studiami czy wybitne osiągnięcia w sporcie. Zarobek za swoje osiągnięcia, na jaki może liczyć zdolny student, nie może przekroczyć 15 tys. zł. Ograniczeniem jest także liczba przyznawanych stypendiów - do 845 sztuk na każdy rok kalendarzowy.

 

Polska znajduje się w czołówce zestawienia udziału własnych zarobków w miesięcznym budżecie studenta. Jak podaje ZBP - aż 54 proc. środków pochodzi z pracy studenta. Który więc sposób wybierzesz na dodatkowy zarobek?Diana Litwin-Dolezińska, autorka bloga pieniadzjestkobieta.pl