W co zacząć inwestować na początku?

      
    
Niezależnie o finansach / 2018-12-05 / autorzy: Diana Litwin-Dolezińska

Jeżeli umiesz odpowiednio prowadzić budżet domowy i potrafisz zwiększać zarobki, to przyjdzie moment, gdy będziesz mieć nadwyżki finansowe. Samo ich oszczędzanie nie wystarczy, abyś skutecznie powiększał swój majątek. Prędzej czy później zapytasz w końcu, od czego zacząć inwestowanie.

 

Pozbądź się długów konsumenckich

Długi są niestety idealnym sposobem na drenowanie portfela. Dlatego, jeżeli posiadasz pożyczki konsumpcyjne, chwilówki, niespłacone karty kredytowe czy masz wykorzystany limit w koncie, to najlepszą inwestycją dla Ciebie będzie ich spłata. Pozbycie się długów i kosztów, jakie się z nimi wiążą, jest najważniejsze.

Jeżeli chcesz zacząć inwestować i pomnażać swoje pieniądze, to nie będziesz mógł tego skutecznie robić, dopóki nie pozbędziesz się ze swojego życia tego typu obciążeń. A już na pewno najgorszym możliwym pomysłem może być finansowanie inwestycji z pożyczonych pieniędzy i nie mówię tu o przemyślanych i dokładnie zaplanowanych inwestycjach, które są powiązanie z typowymi kredytami inwestycyjnymi.

Dlatego najpierw usiądź i podsumuj swoje wszystkie obciążenia. Przeanalizuj swoje kredyty i pożyczki. Zapisz kwoty, jakie pozostały do spłaty. Następnie weź pod lupę swoje osobiste i domowe wydatki. Zacznij je kontrolować.

Osoby, które zaczynały prowadzić nawet najprostszy domowy budżet, zazwyczaj były w olbrzymim szoku, jak duże kwoty w skali miesiąca dają pozornie małe wydatki. Oszczędności zazwyczaj są w zasięgu ręki, potrzebują jedynie Twojej decyzji.

Zrezygnuj z rzeczy, które i tak nie są dla Ciebie istotne. Jeżeli chcesz pozbyć się długów, to zaciśnij pasa wszędzie tam, gdzie tylko jest to możliwe. Nawet drobne zmiany codziennych wydatków, mogą dać Ci oszczędności tak bardzo potrzebne do walki z długami. Jeżeli to nie wystarczy, szukaj dodatkowych dochodów.

Pamiętaj, że likwidacja zadłużeń jest zawsze najlepszą inwestycją na początek.

W co zacząć inwestować na początku? Zainwestuj w siebie

Gdy mowa o inwestycji, zazwyczaj do głowy przychodzą nam pieniądze, giełda czy nieruchomości. Często zapominamy, że inwestycja w siebie też jest jedną z możliwości. Jeśli zastanawiasz się, w co zacząć inwestować na początku, to inwestycja w siebie jest dobrą odpowiedzią.

Inwestuj w zdrowie, bo ma ono kluczowe znaczenie dla powodzenia Twoich planów. Dobra dieta, odpowiednia ilość ruchu i snu to gwarancja lepszego samopoczucia. Dlatego pamiętaj o zasadzie tzw. work-life balance, bo dobre zdrowie ciężko jest kupić za jakiekolwiek pieniądze.

Warto inwestować też w wiedzę z zakresu finansów. Dzięki temu będziesz mógł lepiej zarządzać swoim budżetem domowym i inwestycjami. Choć nie musisz być zawodowym inwestorem i możesz skorzystać w tym zakresie z pomocy ekspertów, to jednak warto mieć przynajmniej obligatoryjną wiedzę, bo ostateczne decyzje dotyczące Twoich pieniędzy, zawsze należą jednak do Ciebie. Nawet najlepszy doradca finansowy, nie odpowiada za Twoje postanowienia.

W co zacząć inwestować na początku? Bezpieczeństwo

Lepiej trzymać się zasady, że inwestujesz tylko taką część oszczędności, która nie stanowi Twojego funduszu awaryjnego. Pisząc oszczędności, mam na myśli nadwyżki finansowe. Czyli pieniądze, które ewentualnie jesteś w stanie stracić i nic strasznego przez to nie wydarzy się w Twoim życiu. Oczywiście nie chodzi o to, żeby zainwestować i nie mieć z tego nic. Jednak inwestowanie wszystkich oszczędności życia jest bardzo ryzykowne. Dlatego zawsze określaj, jaką część swojej inwestycji jesteś w stanie przeznaczyć na ewentualne straty. Czy możesz sobie pozwolić na stratę części tego kapitału.

Aby stworzyć sobie taką tarczę ochronną, postaw na dywersyfikację portfela i na bufor bezpieczeństwa finansowego. Czyli najpierw zadbaj o swoją poduszkę finansową - dokładniej o oszczędności, które pozwolą Ci żyć w razie nieprzewidzianych sytuacji typu utrata pracy. Te środki nie nadają się do intensywnego inwestowania - pamiętaj o ochronie tego kapitału. Natomiast nadwyżki finansowe inwestuj, pamiętając o odpowiednim podziale aktywów, aby maksymalnie zminimalizować ryzyko.

 

Chcesz wejść do świata inwestycji? Zacznij z funduszami inwestycyjnymi

Dlaczego to właśnie fundusze inwestycyjne są dobrym rozwiązaniem inwestycyjnym dla osób początkujących? Jest przynajmniej kilka takich powodów.

  • Przy funduszach wcale nie trzeba inwestować od razu dużych pieniędzy. A na początku to nawet lepiej jest zaczynać od niewielkich kwot i uczyć się „na żywo” zachowań rynkowych. Do tego lepsze rezultaty można osiągnąć – inwestując w fundusze co miesiąc (nawet mniejsze sumy), niż czekając latami na uzbieranie grubszej kwoty.
  • Inwestowanie w fundusze wymaga pewnego zaangażowania, ale jest bardzo przystępną formą. Sami wybieramy rodzaje funduszy, ale wszelkie decyzje związane ze składnikami poszczególnych funduszy, podejmują eksperci z TFI. Dzięki temu nie musimy poświęcać kilku godzin dziennie na śledzenie rynków.
  • Fundusze inwestycyjne możemy świetnie dobierać do własnych preferencji. Przez to, że fundusze są tak popularne i jest ich mnóstwo na rynku, możemy swobodnie decydować, w które aktywa chcemy inwestować. Właściwie to każdy znajdzie coś dla siebie. Nie byłoby to praktycznie możliwe na taką skalę, gdybyśmy chcieli to robić na własną rękę, np. inwestując samodzielnie na giełdzie.
  • Lepsza dywersyfikacja. Ponieważ każdy z nas może sobie uszyć na miarę własnych potrzeb i preferencji portfel składający się z funduszy inwestycyjnych, mamy możliwość lepszej ochrony swoich pieniędzy. Nazywamy to dywersyfikacją, która jest wskazana w celu zmniejszania ryzyka.
  • W fundusze inwestycyjne możemy też opakować swoje IKE i IKZE, które pozwalają oszczędzać długoterminowo z wykorzystaniem preferencji podatkowych.

 

Mam nadzieję, że powyższe punkty pomogły Ci odpowiedzieć sobie na pytanie - w co zacząć inwestować na początku? Jeżeli interesuje Cię jeszcze bardziej temat inwestowania np. w swoją emeryturę i wykorzystania przy tym preferencji podatkowych, to zachęcam do odwiedzenia wcześniejszego artykułu - Jak wykorzystać oszczędności ze zwrotu z IKZE inwestując je w IKE?


Diana Litwin-Dolezińska, autorka bloga pieniadzjestkobieta.pl